Закрити
UA
Мода

Бізнес-сестринство: інтерв’ю з Ольгою Дьяковою та Ніною Левчук, засновницями Impact Force

Поділись:
Героїні digital cover Marie Claire у червні — бізнеследі Ольга Дьякова та Ніна Левчук, засновниці української громадської організації Impact Force — окреслюють амбітну мету: змінити соціальну поведінку всередині країни, щоб уможливити довготривалий соціальний вплив за допомогою жінок. На їхню думку, це не тільки створить можливості для відновлення та економічного зростання, а й посилить голос України в сучасному світі. За допомогою яких інструментів вони це роблять, якими бачать сучасних жінок-лідерок та що їх мотивує на цьому складному шляху — далі в інтерв’ю.

Ви заснували українську громадську організацію Impact Force, покликану змінювати соціальну поведінку та підтримувати довготривалий соціальний вплив. Це інноваційно, але непросто. Чому ви обрали складний шлях першопрохідців?

Ольга Дьякова: У мене понад 20 років досвіду роботи в комунікаціях та репутаційному менеджменті. За цей час я переконалася, що для того, щоб вплинути на суспільну думку, потрібні масштабні зусилля та проривні ідеї, які запалюють бажання змінюватися на краще. І це не робиться за один день, на жаль. На старті ідея Impact Force полягала у створенні об'єднувальної інституції, яка сприятиме зміні соціальних звичок суспільства. Ми маємо позбутися багатьох рудиментів, нав’язаних радянщиною. Маємо навчитися думати не лише про себе, а й допомагати одне одному. Навчитися створювати стійкі взаємовідносини. Не тільки заробляти, а й віддавати Навчилися. Війна навчила. Нашою згуртованістю, нашим волонтерством захоплюються всі. І нам важливо, щоб голос України, який зараз лунає у світі, залишився потужним. Щоб ми були взірцем для наслідування.

Ніна Левчук: Impact Force базується на принципі бізнес-сестринства. Ми з Ольгою доповнюємо одна одну. В нашій організації Ольга курує проєкти, пов’язані з ментальним здоров’ям, особистісним розвитком, я більше сконцентрована на допомозі підприємцям, які прагнуть стати більш соціальними, інноваційними, технологічними. Наше завдання  — допомогти тим, хто прагне змін (для себе та й загалом для суспільства), мислити ширше і за новими принципами; прищепити бажання працювати в синергії. Зараз ми згуртувалися, бо до нас у дім прийшла війна. Але так само важливо бути згуртованими як нація у час, коли у нас все буде добре — після перемоги.

У кожному з наших проєктів та ініціатив ми намагаємося діяти масштабно і додавати соціальний імпакт. Допомогти сотні людей — це круто, але треба створювати екосистеми, коли необхідні знання, ресурси та можливості отримують десятки й сотні тисяч громадян. Коли гроші не тільки заробляються, а й реінвестуються на підтримку громади, наприклад, відбудову дитячого садка чи навчання співробітників. Це є лише один із прикладів соціального імпакту, який не тільки додає плюсик до карми, а й відкриває нові можливості та створює неочікувані переваги для тих, хто готовий до цього. Це справді правильна стратегія для здорової економіки.

У всіх своїх програмах ми не лише навчаємо фінансової грамотності, основ маркетингу і використання цифрових технологій, не лише знайомимо учасників один з одним, а й розповідаємо, як інтегрувати у свою бізнес-модель соціальні імпакт-компоненти. Ми точно знаємо: заробляючи більше, можна створювати більшу користь для громади та суспільства.

Як можна долучитися до вашої програми?

Ніна Левчук: Ми недарма багато говоримо про екосистемний та комплексний підхід. До всіх наших програм і проєктів можна долучитися у різних ролях. Можна стати учасницею, якщо вам потрібна допомога і ви бажаєте розвиватися. Можна стати менторкою, яка поділиться з учасницями програм своєю експертизою та досвідом, розкаже про підводні камені та можливості у різних галузях. Можна стати партнером або підтримати донатом. Стежте за нашими анонсами на сайті та на сторінках у соцмережах.

Ольга Дьякова: Кожна з наших програм включає в себе не тільки онлайн-навчання та менторську підтримку, а й створення ком’юніті учасників та випускників. Це реально працює. І ми щоразу радіємо, коли, наприклад, Наталя знаходить можливість продавати свої ековироби на сайті Олега, а Вікторія відкриває у себе в містечку станцію з перероблення сміття за підтримки Світлани. Таких прикладів безліч, і це неймовірно тішить, бо ми точно знаємо, що ми на правильному шляху.

Ваші програми орієнтовані переважно на жінок-лідерок?

Ніна ЛевчукДавайте спочатку зазначимо, що ми сприймаємо жінку-лідерку вільною у будь-якому прояві вибору власного шляху та ролі.
І більшість наших програм орієнтовані саме на таких жінок. Багато з них сьогодні опановують професії, у яких раніше домінували чоловіки, й роблять це дуже вдало. Ми даємо таким жінкам знання та навички, які допоможуть їм бути успішними зараз і після завершення війни. Адже ми всі розуміємо, що саме перед жінками стоятиме завдання відбудови країни.

Ольга Дьякова: Українські жінки дуже сильні, й ними захоплюється весь світ. Ми пройшли через таке, чого нікому не побажаєш. Пройшли, вистояли, ще й квіточку посадили. Саме жінки будуть драйвером позитивних змін і потрібних трансформацій у житті держави й суспільства. Але одного бажання замало. Необхідні знання, вміння та розуміння, як і де застосовувати наявні інструменти. Саме над цим ми й працюємо в Impact Force.

А можете її описати? Бо з часів суфражисток портрет жінки-лідерки зазнав багатьох змін та свобод.

Ніна Левчук: Сучасна жінка-лідерка точно не має вікових обмежень. Це по-перше. Вона може розпочати бізнес і в шістнадцять, і в сімдесят. І таких прикладів багато. По-друге — це жінка, яка розуміє, що таке синергія, готова до співпраці й створення екосистемного підходу в бізнесі. Бо це дозволить їй розвиватися самій і впливати на інших людей, відповідальність за яких вона бере як лідерка. І ця жінка розуміє, що чим більше вона віддає, тим більше отримує.

У сучасної жінки добре розвинений емоційний інтелект, вона емпатична. Розвинена духовно й ментально. І дуже дисциплінована. Бо розуміє, що для того, щоб все встигати, потрібний досконалий план дій. Їй не треба шукати компроміс між сім’єю і роботою. Вона так відбудовує своє життя та побут, що все саме по собі складається екологічно та раціонально. А ще вона все робить із задоволенням (усміхається).

Ольга Дьякова: Додам, що сучасна жінка-лідерка має знати про рівні з чоловіками права: на оплату праці, на здобуття інженерної чи військової професії. Якщо жінка стикається із сімейним насиллям — їй нададуть усе необхідне: від прихистку до послуг юриста. Суспільство та держава мають забезпечити не лише рівність прав, а й обізнаність жінки про них. І це треба змінювати на рівні освіти.

А ще я мрію, щоб конкуренція між жінками була викорінена. Сестринство та підтримка жінки жінкою здатні робити дива та відчиняти будь-які двері, пробивати мури (усміхається).

Сьогодні у нас є унікальна можливість змінити Україну на краще. Складні випробування, які випали на нашу долю, силою наших зусиль можуть обернутися каталізатором прогресу, - Ніна Левчук

Ніно, ви зауважили, що сучасна жінка-лідерка має бути емпатичною. Вам не важко любити людей?

Ніна Левчук: Люди справді бувають різні, але я намагаюся сприймати  їх такими, якими вони є. Не намагаюсь їх змінювати під себе. Якщо на дорозі лежить змія, що буде, якщо на неї наступити? Вона вкусить. Так само з негативними емоціями. Якщо весь час у них занурюватись — вони руйнують зсередини. Але… на змію можна не наступати. Ми самі обираємо: жити в негативі та ображатися на людей чи вірити, що це лише урок, який потрібно пройти.

Хто для вас яскравий приклад жінки-лідерки?

Ніна Левчук: Я дотримуюсь принципу: не сотвори собі кумира. Поважаю кожну жінку. Натхненням та опорою для мене є моя родина та  команда.

Ольга Дьякова: А для мене сьогодні — це кожна українка. Мої бабусі, мама, сестра, всі мої подруги. І ті жінки, які мали сміливість ламати суспільні стереотипи, йти до мети попри всі перепони та втілювати свою місію. Їх набагато більше, але сьогодні хочу згадати про Лесю Українку, Опру Вінфрі, Мадонну, Мелані Вервір.

Немає незначущих імпактів. Саме це мотивує нас докладати ще більших зусиль змінювати соціальну поведінку, - Ольга Дьякова

Зустріч із ким стала для вас поворотною, змінила вас?

Ольга Дьякова: Коли ми відкривали фонд Девіда Лінча в Україні, ми провели з ним три дні. Попри поважний вік (йому тоді вже було 71) і втому від насиченого графіка, він нікому не відмовив ані в автографі, ані в запитанні. За 15 хвилин із легендарним режисером бізнесмени готові були викласти десятки тисяч доларів, але він їх витратив на хлопця з вулиці, який навіть не мріяв перекинутися кількома словами з творцем «Твін Пікса». Саме тоді я отримала найважливіший урок у своєму житті: «Людяність — це найголовніше». Так Лінч намагався донести кожному, з ким перетинався, що головне, що має сенс у їхньому житті, — це вони самі. Тільки пізнавши та опанувавши себе, знайшовши мир всередині, ти можеш не лише брати відповідальність та йти далі сама, а й робити щось хороше та надихати на це інших.

Ніна Левчук: Під час навчання у Сан-Франциско я волонтерила у благодійній організації Women 2.0.  Створювала івенти, де студентки мали змогу поспілкуватися з досвідченими менторами. Було дивно бачити, як дуже зайняті й успішні люди безкоштовно приділяли свій час, щоб допомогти розвитку цих дівчат. Тоді я подумала, що було б добре, якби схожі ініціативи відбувалися і в Україні… І от в Google ми реалізували  велику соціальну програму, націлену на розвиток жінок, які хочуть стати підприємицями. За 4 роки ми запросили багато експертів, менторів та лекторів, які змогли виступити перед ними та відповісти на їхні запитання. А почалося з того, що на старті програми я піднялася на сцену зі словами: «Я сьогодні хочу попросити вас погодитися безкоштовно приділити свій час, щоб виростити в Україні нове покоління свідомих лідерів». Мене тоді підтримало багато відомих людей, і з того почалася моя медійність як соціальної активістки. З власного досвіду знаю, як важко достукатися до відомих, успішних та впливових. Тому весь час повторюю: ми зможемо бути потужною нацією, коли зрозуміємо, що, допомагаючи іншим, ми допомагаємо собі.

Суто "жіноче" запитання: як ви встигаєте змінювати світ та займатися собою?

Ольга Дьякова: У нас з Ніною дуже схожий темп життя. Справді несамовитий та шалений. Ми спимо мало, по 5–6 годин, але висипаємось. Думаю, секрет простий: це любов до життя та стабільна нервова система (усміхається). Мені її допомагають підтримувати трансцендентальна медитація, спорт і здорове харчування.

Ніна Левчук: Мені допомагає дисципліна і духовні практики. Я повністю згодна з висловом: discipline is a freedom.

Я мрію, щоб конкуренція між жінками була викорінена. Сестринство та підтримка жінки жінкою здатні робити дива, - Ольга Дьякова

Ніно, Ольго, чи завжди ви були такими дисциплінованими та захоплювалися трансцендентальною медитацією?

Ніна Левчук: Я дисциплінована з дитинства: о 6:00 підйом та зарядка, потім школа і 25 тисяч гуртків (сміється). Дисципліна в дитинстві загартовує характер, у дорослому віці дозволяє швидше йти до своєї мети. Якщо її сприймати не як примушення жити по годинах, а корисну звичку, вона перестає бути стресом для організму. Це не про стримування себе, а про усвідомлене існування.

Ольга Дьякова: У трансцендентальної медитації некомфортна назва (сміється), але для мене це як необхідність кожного ранку чистити зуби. За освітою я кібернетик. Тобто завжди вимагаю доказову базу. У випадку з трансцендентальною медитацією я не тільки отримала відповіді з міжнародної практики, а й перевірила це в Україні. Не в останню чергу завдяки Impact Force медитативні практики як інструмент безмедикаментозної терапії пройшли у 2022–2023 роках клінічні випробування. Більш ніж успішно. Після чого ми зробили програму «РеСтарт Свідомості» для ветеранок та жінок, чоловіки яких перебувають на фронті. Результати говорять самі за себе: серед тих, хто пройшов повністю програму, у 49% спостерігалося підвищення стресостійкості, у 44% зменшення депресивних симптомів і у 34% покращення сну.

Як ви боретесь із вигоранням?

Ольга Дьякова: Мені потрібен спорт (теніс, біг, гаряча йога) і багато спілкування зі своїми людьми. І, звичайно, все, що необхідно кожній людині для нормального життя: родина, друзі, природа, собаки-кішки, подорожі, арт. Будення (усміхається).

Ніна Левчук: У нас у всіх різний енергетичний рівень, тому дуже важливо слухати й чути себе. Слухати своє тіло й розуміти сигнали, які воно тобі посилає. Окрім саморефлексії, необхідно звертати увагу на тих, хто поряд, й зважати на їхній стан. Хтось від природи людина-запальничка і невичерпне джерело енергії, а комусь завжди потрібна підзарядка. Бо важливо не тільки запобігти своєму вигоранню, а й не допустити вигорання команди. Якщо резюмувати: потрібно постійно дослухатися до себе і оточення, робити емоційний чек-ап, регулярно займатися медитативними практиками та планувати наперед, щоб бути максимально ефективними.

У вас є рецепт, як швидко «включитися»?

Ольга Дьякова: Я дуже емоційна людина. Тому для себе вивела правило, коли приходять «не ті» новини, все йде не за планом — головне не приймати рішення перші 7 хвилин. Також дієва практика «дихання квадратом». Це одна з найпростіших методик швидкого заспокоєння. За цією методикою потрібно пальцем однієї руки водити по долоні іншої, утворюючи квадрат. На вертикальних гранях уявного квадрата треба робити вдих або видих, а на горизонтальних — паузи. Вдих — пауза — видих — пауза. Зробили цю практику 3–5 хвилин, і можете вже спокійно вирішувати важливі питання, бо зайва тривожність зникла.

Що вас сьогодні мотивує?

Ніна Левчук: Сьогодні у нас є унікальна можливість змінити Україну на краще. Бо складні випробування, які випали на нашу долю, силою наших зусиль можуть обернутися каталізатором прогресу. Коли ти казатимеш: «Я з України» і бачитимеш захват та повагу в очах співрозмовника. І не тільки зараз, коли йде війна і всі захоплюються нашою силою, впертістю та незламністю, а й після перемоги.

Ольга Дьякова: Це не тільки про зовнішний імідж нашої держави, а й про те, що ми маємо зберегти цей дух волонтерства, коли замість кави ти відправляєш донат на корисну справу. Як-то кажуть: немає маленьких донатів, кожен донат важливий, навіть якщо він лише 5 гривень. Так само немає незначущих імпактів. Кожен імпакт важливий. І це має усвідомити кожен українець. Саме це мотивує нас докладати ще більших зусиль змінювати соціальну поведінку, підтримувати довготривалий соціальний вплив та створювати економічні можливості й активності для загального суспільного блага України.

Автор інтерв'ю: Ірина Татаренко

Довідково:

IMPACT FORCE - українська громадська організація, заснована та очолювана жінками з 2021 року, що фокусується на формуванні змін у суспільній поведінці та створенні тривалого соціального впливу, економічних можливостей та ініціатив для забезпечення інклюзивної й сталої відбудови України. Ми бачимо Україну як успішну країну-лідера у сучасному світі, зміцнену силою нашого народу та віддану Цілям сталого розвитку ООН. Наша мета – створення економічних можливостей та трансформаційних змін у соціальній поведінці заради сталого та справедливого відновлення України. Співзасновниці Ольга Дьякова, Ніна Левчук.

Digital Cover:

Генеральна продюсерка Marie Claire Business: Юлія Броско

Дизайнерка та стиль: VALERY KOVALSKA, пальто: KULAKOVSKY

Зйомка талант-команди MAMARAZZI.MEDIA

Фотографка: Надія Берська

Ретушерки: Надія Берська, Олена Чікільова

Makeup & hair супровід: Олександра Полудьонна

Арт-директор та супровід: Кирило Савченко

Виконавча директорка: Яніна Провотар