Зізнайтеся, хто з вас не забрів у чоловічий відділ у пошуках обновки не тільки для бойфренда, але й для себе коханої? Ми купуємо чоловічий світшот найменшого розміру, тому що принт цікавіший, або класичну білу сорочку, щоб почуватися, як Марлен Дітріх у 30-х. У гонитві за оригінальністю ми не думаємо про те, що стіна між чоловічим та жіночим відділами у магазинах – не просто перегородка, а часом бар’єр в оцінці товарів.
Pink tax (англ. «рожевий податок») – так активісти руху за права жінок називають феномен ґендерної різниці у цінах на однакові чоловічі та жіночі товари. Автори досліджень у різних країнах дійшли висновку, що товари з маркуванням «для жінок» коштують у середньому дорожче, ніж аналогічні товари для чоловіків. Цим питанням перейнявся навіть мер Нью-Йорка Білл де Блазіо, який замовив проведення подібного дослідження Управлінню у справах споживачів Нью-Йорка. У результаті після порівняння величезного ряду найменувань товарів – від дитячих іграшок та предметів гігієни до одягу та аксесуарів – стало очевидним, що жінки змушені переплачувати не лише за товари споживання, а й за деякі послуги, наприклад, хімчистку чи стрижку.
Назва дослідження «Від колиски і до тростини» мало на увазі те, що під категорію товарів із завищеними цінами потрапляють будь-які речі, названі жіночими, починаючи від колясок та іграшок для дівчаток і закінчуючи ортопедичними корсетами для жінок поважного віку. У сумі, за підрахунками нью-йоркських захисників прав споживачів, жінка за все життя переплачує близько $100 тисяч за товари, аналогічні до чоловічих, а це $2 тисячі на рік. При цьому різниця між чоловічими та жіночими товарами становить від пари центів до $20. Британська щоденна газета The Times підрахувала, що жіночі товари в середньому коштують на 37 % дорожче за чоловічі.
Хвиля обурення прокотилася по всіх провідних ЗМІ, у соціальних мережах і вечірніх ток-шоу стали активно обговорювати цей феномен, що казна-звідки взявся. Коли градус суспільного осуду досяг критичного рівня, у консервативній Англії про це навіть заговорили у парламенті. Лейбористка Пола Шерріфф на дебатах заявила: «Жінкам менше платять, але чекають, що вони витрачатимуть більше на товари та послуги… Їхні права обмежують просто тому, що вони жінки». Невідомо, чи обійшлося на такому високому рівні, але в лютому минулого року мережа британських аптек Boots знизила ціни на ряд товарів для жінок, зробивши їх ідентичними чоловічим.
Багато громадських організацій у Європі та США включилися в активну боротьбу із завищеними цінами на товари для жінок. Австралійська незалежна громадська організація GetUp закликала публічно говорити про компанії, які будуть помічені у такому сексистському підході до ціноутворення. Вищезгадане нью-йоркське Управління у справах споживачів запустило масштабну кампанію в соціальних мережах, закликаючи користувачів не йти на поводу у маркетингу та не підтримувати несправедливість, більше того, говорити та писати про це в Інтернеті та на всіх можливих майданчиках. Наприклад, блог на платформі Tumbler Woman Tax пропонує жінкам документувати випадки несправедливого ціноутворення та викладати у публічний доступ. Справа доходить до смішного: у блозі є знімок рожевих дитячих навушників, які дорожчі за точно такі ж блакитні на кілька євро, або навіть «кіндер сюрпризів» з французького супермаркету, що розрізняються за ціною згідно кольору.
У Франції на сайті change.org жіноча феміністська організація Georgette Sand створила петицію проти несправедливого ціноутворення в мережі супермаркетів Monoprix, яку підписали понад 47 тисяч людей.. Якщо набереться 50 тисяч голосів, то керівництво цієї роздрібної мережі буде змушене дати офіційну відповідь на запит суспільства. Ірландський політик та сенатор Лорейн Хіггінс закликала співвітчизниць бойкотувати будь-яку продукцію з маркуванням «для жінок». Вона вважає це принизливим для жінок, до того ж, якщо взяти до уваги той факт, що в Ірландії існує вагомий розрив в оплаті для чоловіків і жінок, і не на користь останніх.
Правозахисниця Аврора Адамс спробувала з’ясувати думку протилежної сторони, тобто виробників товарів, які невиправдано завищують ціни на «жіночу» продукцію. «Практично всі компанії, з якими ми спілкувалися на цю тему, знімають із себе відповідальність, заявляючи, що продукція різна. Багато хто звинувачує ринок, кажучи, що він у принципі нелояльний до жінок», – розповідає Аврора. При цьому в 2010 році американський журнал Consumer Report провів дослідження і довів, що чоловічі та жіночі антиперспіранти мають ідентичний склад і відрізняються лише запахом, при цьому вартість жіночого буває у півтора рази дорожчою.
Виробники одягу завжди наполягають на тому, що пошиття моделей для жінок потребує більше часу і праці, отже, вона дорожча. Маркетологи, у свою чергу, підливають олії у вогонь, обіцяючи покупкою товару, зробленого «спеціально для жінок», підняти самооцінку, заслужити увагу чоловіка або підкреслити молодість та красу. Такі психологічні прийоми для багатьох жінок виявляються непереборними.
До речі, в Україні феномен pink tax не такий явно помітний, як на Заході, що, безумовно, тішить. Тим не менш, приклади pink tax можна знайти і тут, достатньо пройтися по магазинах. Наприклад, навіть при поверхневій інспекції найближчого супермаркету я виявила, що чоловічий антиперспірант дешевший за аналогічний жіночий на 9 гривень, а бритвовий верстат – на 15 гривень. Ну а оскільки Україна взяла курс на інтеграцію у світову спільноту, захист прав жінок до цього «пакету» теж входить. У нинішньому парламенті близько 50 жінок-депутатів – найвищий показник за всю історію країни.
Боротися з ґендерною несправедливістю в ціноутворенні можна декількома способами:
• Бойкот. Не купувати товари в рожевій упаковці, які кричать про те, що вони зроблені спеціально для жінок. Чоловічий станок для бритв, по суті, нічим не відрізняється від жіночого.
• Публічність. Не боятися публічно ставити запитання та ініціювати дискусії, закликати до відповідальності тих, хто дозволяє цінову дискримінацію за ґендерною ознакою. Чому жінка з коротким волоссям повинна платити за стрижку більше за чоловіка з волоссям тієї ж довжини?
• Відкритість. Вимагатиме від виробників товарів максимальної прозорості. Якщо продукт дійсно коштує більше через кількість інгредієнтів або витрат на виробництво, жінки мають право знати це в деталях. Бренди, які дбають про свою репутацію, зазвичай чесні зі своїм споживачем.
• Активність. Підтримувати акції та кампанії, у яких відстоюють права жінок, і не лише щодо ping-tax. Чим більше подібних хворобливих (або завжди на перший погляд очевидних) моментів буде підніматися, тим швидше все суспільство в цілому усвідомлює необхідність змін. Ну а почати варто з простого питання: якщо всі чоловіки з Марса, а жінки з Венери, то чому жити на Венері так дорого?