Закрити
UA
Мода

Філософія сучасного сімейного життя Октая Алієва: як бути щасливим до та після шлюбу?

Поділись:

Які цінності має сучасна сім’я, що потрібно для щасливого сімейного життя і як стати тією самою парою, яка не подає на розлучення, – про ці та багато інших важливих питань ми поговорили з Октаєм Алієвим, бізнесменом, кандидатом педагогічних наук та засновником благодійного фонду «Людина.Родина.Країна».

Октай Алієв - фото крупним планом

Октай, як ви вважаєте, які сімейні цінності близькі сучасній людині і чи взагалі існує таке поняття в системі координат? 

Сучасна людина, на жаль, дуже орієнтована на цінності матеріального світу. Робота, гроші, досягнення якихось благ перетворилися на ціль життя. Партнери в сім’ї вранці йдуть на роботу і пізно ввечері повертаються, як правило, стомлені. Як ви думаєте, є у них сили думати про сім’ю та дітей? У багатьох немає навіть фізичної можливості займатися справами, які об’єднують людей і, власне, створюють ті самі сімейні цінності. На щастя в парі потрібно вчитися, як і ведення бізнесу та заробляння грошей. Просто в це ми готові інвестувати свій ресурс, а гармонійну сім’ю немає, хоча вона принесе нам у десятки більше користі, ніж мільйони на банківському рахунку.

Так, але ми не можемо змінити світ – він справді дуже матеріал. Де ж тоді вчитися іншим цінностям, якщо довкола така дійсність?

Ми приходимо в цей світ не для того, щоб змінити його, а щоб змінити себе. Інші цінності потрібно створювати самим – у межах своїх відносин, спілкування з батьками, дітьми. Повторюся: щастя у сім’ї треба вчитися, в ідеалі з самого дитинства. Уявіть, що ви сіли за кермо автомобіля, але навіть не уявляєте, як зрушити машину з місця. Це те саме. Спочатку людині потрібна мотивація, вона має захотіти освоїти професію доброго чоловіка чи дружини, а вчителі, уроки, правильні інструменти знайдуться. Звичайно, фундамент закладає приклад наших батьків. 

хто такий Октай Алієв

А які уроки життя дали вам ваші батьки? 

Я був наймолодшою ​​– шостою (!) – дитиною в сім’ї, до появи якої батьки не були готові ні морально, ні фінансово. Тим не менш, я отримав, як і всі мої брати та сестри, гідну освіту та можливості. Але найбільше мені пощастило в іншому – мої батьки були найкращими вчителями та прикладом у побудові сімейних стосунків. 

Крім мудрості у вирішенні конфліктів та уроків взаємопідтримки, нас з дитинства вчили цінувати один одного. Але, мабуть, найважливіше, що я і мої брати і сестри усвідомили ще з юних років – ми мали виховувати дітей. Цю відповідальність ми розуміли, адже бачили, що успіх дитини залежить від виховання, яке йому дають. 

Як ви вважаєте, чому сучасні молоді люди обирають громадянські шлюби і не хочуть заводити дітей?

Сім’я – простір на формування наповненого людини. Кожен із нас розуміє, що ми є продуктом виховання наших батьків. Все, чого вони нас навчать, або, навпаки, не навчать – це як темні та світлі плями на рентгенівському знімку, які супроводжують людину все життя. Усвідомлено чи ні, люди не хочуть брати на себе таку відповідальність. Загалом сьогодні побудова сім’ї – це величезна проблема будь-якої людини. Вона полягає в тому, що, вступаючи в сімейні відносини, ми не можемо комунікувати один з одним, а це призводить до конфліктів та розлучень. Корінь цієї проблеми – у відсутності інституту освіти сімейним відносинам. Але вчитися ніколи не пізно, чи не так? 

інтерв'ю Октая Алієва

Так, головне захотіти. Але чи завжди потрібно долати складнощі у сімейних стосунках? Як зрозуміти, коли за сім’ю треба боротись, а коли варто відпустити партнера? 

Це питання нагадав мені історію про двох пташників. Перший ретельно доглядав птахів, чистив їхню клітку, вчасно годував і завжди надійно зачиняв дверцята, щоб голуби не полетіли. Другий теж доглядав своїх вихованців, у них був дах і їжа, але чогось особливого, на відміну від сусіда, він для птахів не робив, навіть дверцята клітини ніколи не закривав. Якось дбайливий голубник запитав у нього: «Чому твоя клітина завжди відкрита навстіж? Невже ти не боїшся, що голуби відлетять і не повернеться?». На що другий відповів: “Якщо це твої голуби, вони обов’язково повернуться до тебе”. 

До відносин і складнощів у них треба підходити свідомо. Насильно утримувати когось або бути поряд – це дурити себе. У внутрішньо самодостатніх людей у ​​принципі немає дилем «боротися чи відпустити». Тож треба виховувати себе, а навіщо вчитися стосункам із іншими.

Назвіть 3 головні цінності, що лежать в основі щасливого сімейного життя

Перше – це щирий та обопільний намір партнерів мати сім’ю, чітке розуміння, навіщо вона йому потрібна. 

Друге – бажання не лише отримувати, а й турбуватися. Незалежно від втоми після трудового дня людина завжди повинна мати порцію енергії для членів своєї сім’ї, тоді розлучення якщо не зникнуть повністю, то точно стануть раритетним явищем. 

Третє – вміння прощати. Помилки завжди будуть, і важливо підтримати, допомогти їх виправити і йти далі, адже завтра помилитися можеш ти і твій партнер підтримає тебе. Ми живемо у дзеркальному світі.