Нині ми переживаємо складні часи. Начебто у фільмі світ захопила всесвітня пандемія, і життя вже не буде колишнім. Багато що змінилося і в повсякденному укладі, і у світовому контексті теж.Ми поговорили з магістром психології та практикуючим психологом Зіядою Сайдутової про те, як у такий складний турбулентний період зважитися на свою справу, адже багато хто про це задумався у зв'язку із серйозними змінами у житті.
Робота в офісі, в період кризи може виявитися нестабільною (як і будь-яка інша теж), а внутрішня сила, внутрішній поклик робити своє перемагає. І водночас, як то кажуть, криза – час можливостей. У кризу створювалися великі компанії, такі як IBM, Disney, HP, Microsoft і т.д. А Google і Facebook відкрилися незадовго до великого економічного спаду. Можливо, коли ви зіставляєте два ці факти: внутрішнє бажання робити свою справу + приклади компаній, які починали в кризу, у вас щось спалахує, і ви відчуваєте це.
А якщо критик усередині вас сильний, то постійний діалог із самим собою схожий на таке:
- У тебе не вийде!
- Ти нічого не знаєш про те, як починати!
- Та хто до тебе піде!
– Щоб почати, потрібні вливання грошей, яких немає!
Як боротися зі страхами?
Від чого вас захищає внутрішній критик? Що він несе у собі? Про що каже вам? Чого боїться? Запишіть папір.
Який найголовніший страх у вашій голові? Що жахливе може статися, якщо ви почнете свою справу? Найгірший сценарій?
Знову ж таки, запишіть все в найдрібніших подробицях. І далі, виходячи з отриманого матеріалу – пропишіть своє рішення до цього, альтернативу чи порятунок. Наприклад, ви боїтеся, що залишитеся без грошей. Що можна зробити, щоб гроші на життя лишилися? Напишіть конкретний план із датами, цифрами, людьми. Зрозумійте, що цей страх оберігає від голодних та холодних часів. Що ви тепер відчуваєте до страху? Зараз ваш страх це ворог чи друг?
Читайте також: ЯК ПОБОРОТИ СТРАХ ПЕРЕД невдачами
Якщо піти глибше і дійти до самої суті страху, можна знайти істинний об'єкт страху і працювати з ним. Пропоную зробити вправу виявлення справжнього страху.
- Візьміть лист А4. Сформулюйте та запишіть свій головний страх. Наприклад, «Я боюся, що, зрештою, залишуся одна, втратить гроші і буду без сил».
- Питання: «Чого ви боїтеся, коли боїтеся, що залишитеся сама, втратите гроші і будите без сил?» Ви відповідаєте, наприклад: «Боюсь, що мені ніхто не допоможе із друзів та близьких».
- Питання: «Чого ви боїтеся, коли боїтеся, що ніхто вам не допоможе з друзів та близьких?» Ви відповідаєте, наприклад: «Боюсь, що я матиму нервовий зрив і це погано закінчиться… і потраплю до лікарні».
- Питання: Чого ви боїтеся, коли боїтеся, що у вас буде нервовий зрив і ви потрапите до лікарні? Ви відповідаєте, наприклад: "Боюсь, що буду одна... і ніхто про мене не подбає".
Коли запитуєте себе з урахуванням отриманої відповіді: «Чого я боюся, коли боюся?» і не можете відповісти, отже, дійшли до глибинного страху. Таким чином ми й знайшли, що ваш головний страх — це страх самотності. Виходячи з цього, що ви можете зробити, щоб зараз подбати про себе та підстрахувати? Наприклад: зміцнити стосунки із родичами, попросити підтримку друзів, знайти однодумців тощо. Запишіть конкретні дії, як зменшити цей страх.
Навіщо вам своя справа?
Також важливо розуміти, навіщо, навіщо вам своя справа? Відповідаючи на це питання, ви знайдете цінності та смисли, що лежать в основі. Наприклад, «втерти носа» колишньому — це одна історія, або довести батькові, що я й сама все можу, або створити бізнес, мати великі гроші та можливості – теж.
Зменшити почуття страху, надати впевненості та усвідомленості допоможе просте питання – для чого? Навіщо вам насправді потрібен бізнес? Що ще ви хочете, окрім грошей? Яка сила вами керує? З якої позиції хочете відкрити свою справу?
Читайте також: СЕРПЕНЬ — МІСЯЦЬ КАР'ЄРИ НА MARIE CLAIRE
Наприклад, своя справа потрібна для того, щоб:
Відповідаючи на ці питання, ви розберетеся з більшістю популярних «для чого». Головне, щиро відповідайте на запитання – навіщо? Така чесність дозволить прямо дивитися у власні очікування та помічати, для чого насправді вам своя справа. Це навіть знизить почуття страху, коли є опора на цінності. Але тут важливо чути себе та чесно зізнатися – навіщо.