Закрити
UA
Мода

Лікар-трихолог Анна Безик: ” 4 популярних процедури для волосся, які я б ніколи не зробила собі”.

Поділись:

Чи існують процедури для волосся, від яких трихологи тримаються якнайдалі? Які з них здатні пошкодити навіть здорові локони, не кажучи вже про ослаблені, а які є просто марною витратою грошей? Про свій особистий чорний список розповість трихолог, лікар інтегративної, превентивної медицини, засновниця Агенції Краси – Анна Безик. 

 

 

У моєму чорному списку 4 процедури, які я не роблю сама і не рекомендую своїм пацієнткам, хоча ці процедури є досить популярними на сучасному б’юті-ринку. 

1. “Бразильське випрямлення” та “кератинове відновлення” волосся.

Що обіцяє реклама: «Процедуру догляду, під час якої волоски заповнюються втраченими мікроелементами», «відбувається повне оздоровлення», «гідролізований кератин із вовни овець утворює навколо волосся захисні грати».

В реальності: кератин — це, дійсно, білок, з якого складається кутикула волосини, що виконує захисну функцію. Як тільки кутикула пошкоджується, волосся починає руйнуватися. Але якого походження кератин, яким випрямляють волосся? Синтетичного чи природнього? Кератин що є у складі препаратів для випрямлення або завивки волосся – штучного походження і нічого спільного не має з користю для волосся. Нам кажуть, що кератин та амінокислоти проникають усередину волосся. Але як? Візьміть одну квасолю і змусіть її проникнути всередину іншої квасолі. Нічого не вийде! Синтетичний кератин покриває волосину плівкою, після цього в волосся нічого не проникає, а з часом воно стає сухим і ламається. Крім того, у кучерявих дівчат після цих процедур волосся нерідко «сиплеться». Справа в тому, що будова кучерявого волоска відрізняється від будови прямого: вона не рівномірна за товщиною і в місцях згинів витончена. Коли згин насильно розпрямляють, волосок просто зламується у найтоншому місці. 

Ну і “вишенька на торті” – формальдегід у складі препаратів для хімічного випрямлення.  Це газ, при розчиненні якого у воді відбувається хімічна реакція і утворюється Methylene glycol (ця суміш і є формаліном). Формальдегід — відомий канцероген, тобто речовина, яка збільшує шанс захворіти на рак. Один його запах викликає першіння в горлі, кашель, подразнення очей та слизової носа, алергію. Пара формальдегіду продовжують виділятися і після процедури при впливі на оброблене волосся феном, праскою або гарячою водою. Наслідки видно не відразу, а, через 3-5 місяців: волосся ламається і випадає, у деяких сиплеться цілий рік. Праски, фен, фарбування, начісування, щоденне розчісування — все це розхитує і пошкоджує кутикулу. Навіть часте витягування феном. Що вже говорити про нагрівання до 230С (температура, при якій запікається м’ясо) та переплавлються дисульфідні зв’язки волосся.

 

Photo by Baylee Gramling on Unsplash

Тоді чому волосся після процедури кератинового випрямлення робиться м’якшим і блищить? Неймовірний блиск волоссю надає лакування сильно нагрітими силіконами, які є у складі цих засобів. Силікони теж не оздоровлюють волосся, а створюють візуальний глянсовий ефект. Тобто волосся після цих процедур блищить тим же блиском, яким блищать золоті коронки, поставлені на зуби, що з’їв карієс. Частина дисульфідних зв’язків волосся, які скріплюють між собою білкові волокна та утворюють форму волоска, залишається зруйнованою, тому таке волосся і вимагає дбайливого догляду, наприклад, безсульфатного шампуню.

Процедури “бразильського випрямлення” та “кератинового відновлення” діють миттєво, дають ефект тут і зараз, а люди люблять вау-ефекти. Втім, варто вам припинити робити процедуру, невдовзі ви побачите реальний стан своїх локонів! Практично щодня у своїй практиці я стикаюся з волоссям, яке пройшло подібні процедури, як одноразово, так і багатаразово. Можете уявити резинку для обгортання грошових купюр, яку розрізали вздовж декілька разів. Якщо її потерти між пальцями вона розкришиться. Саме таким стає волосся після перенасичення процедур з високими плівками та силіконами з термозапаюванням!

Чи є альтернатива кератиновому випрямленню? Так, і це грамотний домашній догляд, підібраний трихологом. Найчастіше на «кератинове відновлення» зважуються жінки, волоссю яких не вистачає насамперед зволоження, від чого вони стають пористими, жорсткими і неслухняними, пушаться. Такі волоски піднімаються і намагаються поглинути вологу із повітря. Передусім їм потрібні якісні зволожувальні засоби, виключиення із догляду сульфатів та силіконів, “сильні” живильні кондиціонери глибокої дії, а не “запаювання” у хімічну плівку. 

 

Photo by Daria Andriianova on Unsplash

 

2. “Ботокс для волосся”

Назву «ботокс» можна замінити словом «реконструкція”, бо до препаратів ботулотоксину, які використовуються у косметології, “ботокс для волосся” не має ніякого відношення. Така процедура спрямована на покращення стану структури волосся, надання волоссю гладкості, еластичності, блиску, запобігання ламкості, сухості тощо. Проте диявол криється в деталях: і тут застовується гаряча “праска”. Думаю, прочитавши попередній допис про кератин, ви відповісте самі собі на запитання: чи шкідлива ця процедура? Склад препаратів для такої “реконструкції” так само, як і кератин, вирівнює і розгладжує волоски. Проте важливо розуміти, що і ця процедура швидше естетична ніж лікувальна. Ефект розгладження в ній досягається за рахунок альдегідів у складі препаратів, а також полімерів і силіконів, завдяки яким ви отримуєте блиск та слухняність волосків. Але як тільки силікон вимивається, стан волосся тут же погіршується. Такі процедури не можна робити регулярно – вони не лікують, а лише завдають шкоди. Ще один момент, який не можна ігнорувати – протипоказання. Процедуру “реконструкції”не можна робити під час вагітності та годування груддю. Це означає лише одне: вона м’яко кажучи, небезпечна. Після «ботокса для волосся» зачіска і справді виглядає ефектно, але серйозних проблем волосся, пов’язаних, наприклад, із захворюваннями або нестачею ліпідів, процедура не вирішує.

Чи є альтернатива “ботоксу для волосся”? Грамотний домашній догляд з використанням засобів, збагачених керамідами і ліпідами, які призначить трихолог. Діагностика волосся, призначення лікувальних препаратів. 

 

Photo by Element5 Digital on Unsplash

 

3. “Колаген для волосся”

Що обіцяє нам процедура “колаген для волосся”: “колагенування наповнить локони вологою, зробить їх щільнішими та міцнішими”. З чим ми маємо справу насправді? Я просто дам вам розшифрований склад одного з препаратів “колагену для волосся”, який розшифрував мій знайомий косметичний хімік, бо в реальності це і є той самий “кератин для волосся”, який деякі відомі бренди продають під назвою “колаген”. 

  • Keratin • Hydrolyzed Keratin – швидше за все, якась суміш кератинів. Можливо і як захисник волосся (через плівкоутворення), і як відновлення зсередини. Проникає він всередину волоска, чи утворює плівку на поверхні залежить від молекулярної маси компоненту, яку в данному випадку не озвучують;
  • Amodimethicone (and) Cetrimonium Chloride (and) Trideceth-12. – стандартний кондиціонер, який дає можливість добре розчісувати вологе волосся. Знімає статику, надає блиску, так як має сильний (+) заряд, то може накопичуватися на волоссі і обтяжувати його;
  • Propylene Glycolo – розчинник, швидше за все, «прийшов» до складу з якимись активними компонентами. Можливо, і кератинами;
  • Guar Hydroxypropyltrimonium Chloride  – гуар, натуральний кондиціонер. Утворює тонку зволожуючу плівку, яка і зніматиме статику;
  • Polyquaternium -7 – стандартний кондиціонер. Для кращого розчісування вологого волосся;
  • Silicone Quaternium -16 • Undeceth-11 – Butyloctamol • Undeceth-5  – силіконова мікроемульсія (DOWSIL™ 5-7113 Silicone Quat•Microemulsion), яка захищає пігменти фарбованого волосся від вигоряння. Також він знімає статичну електрику, вирівнює волосся. Не впливає на об’єм у коріння (хоча зазвичай силікони об’єм «прибивають»)
  • Methylene Glycol – хімічний синонім формальдегіду (Methylene Glycol);
  • FORMALIN = FORMALDEHYDE. Формаліновий механізм дії відрізняється від лужних релаксантів. Прямий ефект виходить завдяки гідролізу водневих зв’язків у кератині, як за термічного випрямлення. Змінений кератин тримається в межах нової форми, тому що формалін зшивається з кератиновими нитками впорядкованим чином, вирівнюючи волокно волосся. У ЄС входить до переліку заборонених компонентів, бо відноситься до класу канцерогенів. Небезпечний при вдиханні. Тобто формальдегід і метилен гліколь – це два брати з майже однією дією.  Формальдегід (Formaldehyde), метилен гліколь (Methylene glycol) (ще назви: метандіол (Methanediol), моногидрат формальдегіда (Formaldehyde monohydrate) – це безбарвний газ, очевидно канцерогенний та токсичний, про що говорять досліди на тваринах. При довготривалому вдиханні речовина викликала рак носоглотки в даних тваринах. Також є алергеном, викликає подразнення на шкірі. В ряді розвинених країн заборонений до використання.
  • Hydrolyzed Collagen – В даному випадку використовується у якості зволожувача та обтяжувача волосся. Робить його навпомацки більш щільним;
  • Hydrolyzed Quinoa – Протеїни кіноа. Відновлює структуру волосся;
  • Peg-12 Dimethicone – водорозчинний силікон. Працює як зволожувач волосся і миттєво робить його блискучим. Накопичується на волоссі;
  • Panthenyl Hydroxypropyl Steardimonium Chloride – кватернізований пантенол (йому дали великий + заряд). Потрібний для пом’якшення шкіри та легкості розчісування сухого волосся;
  • Calophytium Seed Oil – схоже на масло насіння кактуса. Тут більше про маркетинг;
  • Hydroxyethyl Cellulose, Xanthan Gum – целюлоза і ксантанова камедь як загусники;
  • Glycerin • Citric Acid • Dimerthicone ® – це допоміжні компоненти як емульгаторів, рН-регулятора тощо;
  • Glyceryl Stearate • Peg – 100 Stearate ° Cetearyl Alcohol • Ceteth-24 ° o Trymethylolpropane Tricaprate • Ceteareth-20 • Steareth-2°Phospholipids Sodium Hyaluronate – фосфоліпіди та гіалуронова кислота додані чисто для маркетингу;
  • Fragrance • • Limonene • Linalool – віддушка та її алергени;

Що такий склад препарата надасть волоссю? Образно можна описати так: Зламаємо тобі ногу (формальдегідом), а потім її «зростимо» в іншій, гарній конфігурації. Дихати цим не бажано: канцероген. При нагріванні феном або “праскою” це дуже шкідливо. У ЄС таке продавати не можна. В Україні поки що можна (на жаль!).

 

Photo by Farhad Ibrahimzade on Unsplash

 

4. Стрижка гарячими ножицями

Для проведення цієї процедури використовується апарат у формі ножиць з кількома температурними режимами. Реклама обіцяє, що гарячі ножиці «запаяють» кінчик волоска і всі мікроелементи залишаться всередині, а зріз волоска буде захищений від розщеплення. Реальність дещо інша, і нажаль, гаряча стрижка не гарантує у майбутньому порятунок волосся від розщеплення, а коштує вона дорожче за рахунок так званого лікувального ефекту. Стрижень волосся складається з кератиноцитів, які черепицеподібно прилягають один до одного: чим щільніше розташовані, тим красивішими виглядають пасма. Коли кінці починають пушитися, відновити їх не можна – можна лише надати більш охайного вигляду, тобто зробити стрижку. Якщо волосся січеться, його можна тільки зістригти, і абсолютно все одно, яким професійним інструментом це зробити.  Моя головна порада для дівчат, полягає в тому, щоб мінімізувати будь який хімічний та термічний вплив на волосся. Так як це в подальшому все одно призведе до запиту сухості та ламкості волосся по довжині, надмірної жирності волосся та зменшення густини волосся. З віком, на жаль ми здебільшого, починаємо сивіти і нам потрібно фарбувати волосся, для маскування сивини, а от якщо ресурс волосся був витрачений в молодому віці, то і фарбувати буде нічого.

Яка альтернатива? Якщо волосся січеться потрібно з’ясувати, чому: часті фарбування, нестача мікро- та макроелементів, неправильний догляд? Все це діагностує трихолог на консультації, усуне причини, призначить препарати та допоможе індивідуально підібрати якісні доглядові засоби засоби для домашньої б’юті-рутини.