UA
RU

Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носить весь світ

Раді анонсувати відкриття «Музею науки» у столичному ВДНГ, що відбудеться вже 24 вересня. 

Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носить весь світ-Фото 1

Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носить весь світ-Фото 2
Антон Дяковський

В рамках співпраці з проєктом Marie Claire розпочинає серію матеріалів, що дозволяють зазирнути глибше у зміст простих речей і побачити науку навколо себе.
Ми часто звертаємо увагу на те, з чого пошитий наш одяг, але рідко цікавимось, як саме створюються ці тканини і яку вони мають історію. Давайте розберемося, що стояло на шляху трьох найпопулярніших у світі синтетичних тканин: нейлону, акрилу і поліестеру.

Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носить весь світ-Фото 3

Рекламний проспект корпорації «DuPont» з перевагами нейлону як матеріалу для виробництва панчіх

Нейлон

Розробка цього матеріалу коштувала 6 млн доларів, 15 років досліджень і життя його творця — американського хіміка Уоллеса Карозерса. Останній відкрив нейлон у 1935 році, отримавши речовину, з якої можна робити досить міцне, еластичне і водостійке волокно. Це смола, що утворюється після того, як кілька синтетичних речовин нагрівають у вакуумі.

Рекламний проспект корпорації «DuPont» з перевагами нейлону як матеріалу для виробництва панчіх Новий матеріал отримав назву «nylon», бо розроблявся одночасно в Нью-Йорку і Лондоні — з перших літер цих міст. Масове виробництво нейлонового одягу почалося вже після Другої світової війни та стало надзвичайно затребуваним.

Читай также: Эмми-2020: Лучшие образы звезд 72-й церемонии награждения

Творець нейлону Карозерс так і не дочекався цієї миті, покінчивши життя самогубством ще у 1937 році, бо вважав, що не реалізувався як вчений. Дітище американського хіміка виявилося досить вдалим: нейлон дешевий, стійкий до пошкоджень і деформацій, невибагливий у побуті. А ще він дуже легко фарбується, тому з нейлону можна створювати речі будь-якого кольору та дизайну.

Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носить весь світ-Фото 4

Нейлонові панчохи стали справжнім проривом, проте на початку виробництва вони були вдвічі дорожчі за шовкові, тому жінки часто «малювали» нейлон на своїх ногах.

Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носить весь світ-Фото 5

Акрилові светри не виходять з моди вже більше 60 років

Акрил

Кажучи умовно, цю тканину виготовляють з повітря, а науково — з природного газу, з якого отримують синильну кислоту і ацетилен для подальшої хімічної реакції. У 1940-х роках американська корпорація «DuPont» почала роботу над новою тканиною, що нагадує вовну, проте легко фарбується, не вбирає вологу і не втрачає колір з роками. І в 1952 році вийшло!

Науковці застосували нову технологію, що дозволяє фарбувати тканину ще у процесі виробництва. Саме тому речі з акрилу майже не втрачають свої барви з віком і не вигоряють на сонці. Також на відміну від натуральної вовни, акрил не колеться і не «кусається», не викликає алергію і практично не мнеться.

Модна наука: Як учені створили 3 тканини, що носить весь світ-Фото 6

Так виглядали модники 1960-х у сорочках з поліестеру

Поліестер

Згадаймо хіміка Карозерса, що так рано пішов з життя, проте не забрав з собою наукові секрети. Його напрацювання продовжив дует британських учених Вінфріда і Діксона, що в 1950-х синтезував новий матеріал. Спочатку поліестер використовували у виробництві мішків і контейнерів, але вже у 1960-х почався бум речей з нової тканини: її можна було побачити як на подіумі, так і в повсякденному житті.

Читай также: Ходят слухи: Дэниелу Крейгу в качестве шпиона Бонда нашли неожиданную замену

Сьогодні поліестер можна зустріти в безлічі елементів гардеробу, хоч і не в чистому вигляді, адже його часто змішують з іншими синтетичними або натуральними тканинами. Його хімічні та фізичні властивості роблять речі стійкими до води, високих температур, зношування і розтягнення. Поліестер — це тканина, що чи не найбільше спрощує наше життя. 

БОНУС: Шовк

Так, цей матеріал не є синтетичним, проте про нього варто розповісти. Уявляєте, що шовку вже більше 5000 років? Науковці стверджують, що
«матір’ю» шовкопрядства була Лей Цзу — дружина одного з китайських імператорів. Вона навчила людей розводити шовковичних черв’яків,
розплутувати кокони і таким чином власноруч забезпечувати себе волокном для одягу.

За тисячоліття свого життя шовк поширився усім світом і став однією з найдорожчих тканин. Також вироби з нього вельми капризні: не люблять воду і прасування, а от міль їх дуже любить. Проте, що може зрівнятися з ніжністю, грацією і вишуканістю цієї тканини? До речі, дізнатися більше про шовк та інші матеріали, що змінили світ, можна вже з 24 вересня у київському Музеї науки, що відкриється на ВДНГ.

Щоб дізнатись більше про те, як влаштований світ, приходьте до першого державного «Музею науки» в Києві. Графік роботи: з 10:00 до 20:00, понеділок — вихідний. Придбати квитки можна лише на сайті музею https://sciencemuseum.com.ua за вартістю: 

  • 100 грн — стандартний квиток; при оплаті карткою Visa знижка 15%;
  • 50 грн за особу — груповий квиток для школярів (від 10 осіб);
  • безкоштовний вхід для дітей до 3 років, людей з інвалідністю 1 та 2 груп, дітей-сиріт та дітей, чиї матір/батько загинули під час воєнних дій на сході України.

На період карантину в просторі передбачені посилені заходи безпеки, рекомендовані МОЗ, а саме: вхід у масках, обмеження кількості відвідувачів завдяки завчасному придбанню квитків онлайн із фіксованим часом, дезінфекція інтерактивних елементів експонатів та інших поверхонь.

Статьи по теме