Разом з похмурою погодою наближається і час комфортних картин та сюжетів, що обнадіюють.
Особливість творчості великої британської письменниці полягає не тільки в тому, що вона стала однією з перших жінок, які відкрито заявили про свою позицію і бажання стати автором. Для дівчини, нехай і не такого високого становища, наприкінці 18 століття було немислимо навіть наважитися подумати, що її доля виходить за межі звичного замкнутого кола формату “дім-діти-чоловік”. Остін хотіла запам’ятатися, як велика письменниця, нехай і пожертвувала особистим щастям.
Характерна риса творчості британки – особливий драматизм сюжетів. Головна героїня найчастіше схожа на саму Джейн – проста дівчина з не надто забезпеченої сім’ї, для якої єдиною перспективою може стати лише вдале заміжжя. Протягом повільного, терзаючого і дуже прозаїчного сюжету героїня знаходить своє справжнє щастя, справляючись із перешкодами. Вона виросла над собою, стала емоційно стабільною і усвідомила, що заміжне життя — її призначення.
Чи може швидкоплинне відчуття закоханості стати приводом для того, щоб вимкнути голос розуму, підкорившись інстинктам? Дві центральні героїні роману “Почуття та чутливість” Елінор та Маріанна – сестри, але полярні і у своїх устремліннях, і у поясненні почуттів. Якщо молодша сестра розраховує лише на емоції, але старша слухає лише голос розуму. І те, й інше виявляється невірною тактикою, коли мова заходить про кохання. Рекомендуємо сучасну телеадаптацію 2008 року, але тільки тому, що вона складається з кількох серій, і “смакувати” сюжетом можна довше, ніж оригінальну картину з Аланом Рікманом, Кейт Уінслет та Еммою Томпсон у головних ролях.
Читай також: Натхнення дня: 10 обов’язкових до прочитання оповідань Френсіса Скотта Фіцджеральда
Найвідомішою екранізацією романів Джейн Остін є незмінна історія про двох упертих, які марно намагаються переглянути свої принципи, що не дозволяють їм бути разом. Дарсі і Ліззі – суперечливі персонажі, наповнені емоційно, але абсолютно не вміють комунікувати із зовнішнім світом поза саркастичних ремарок і холодного відчуження. Телефільм 1995 року з Коліном Фертом у ролі прекрасного героя-коханця та Дженніфер Ель в образі норовливої міс Беннет– Класика кінематографа, з якою не може зрівнятися на одна сучасна адаптація.
У 2020 році вийшла чергова версія одного з найкумедніших, комедійних романів Джейн Остін “Емми”. До цього в ролі примхливої пліткарки, яка уявила себе купідоном і вершителькою доль, встигли побувати і Гвінет Пелтроу, І Ромола Гарай. У сучасному фільмі в ляльково-цукеркових інтер’єрах блищить молода Аня Тейлор-Джой, яка до цього встигла зіграти в 5 сезоні “Гострих козирків”. Юна дівчина привносить щось нове, відверте та свіже у вічний образ, а її партнери – колір сучасного британського кінематографу.
Роман “Менсфілд-парк” відноситься до зрілого періоду творчості Джейн Остін, а тому в ньому вже не зустрінеш наївних і мріють про прекрасних принців героїнь. Фанні Прайс – дівчина практична, непоступлива і розважлива. Втім, і вона так само плекає думку про появу в її житті прекрасного принца. І коли він оголошується, Виявляється, що шлях до вінчальних дзвонів наповнений безліччю перешкод. У 1999 році вийшла найкраща кіноадаптація роману з Френсіс О’Коннор і Джонні Лі Міллером у головних ролях, яка припаде до смаку тим, хто вже встиг позбутися рожевих окулярів.
Читай також: Інтерв’ю з художницею за костюмами «Ігри престолів» Мішель Клептон
Найнетиповіший сюжет для творчості Джейн Остін розгортається в романі “Доводи розуму”. Головна героїня Енн Елліот помітно зріліша і мудріша, ніж її літературні сестри, що вийшли з-під пера британки. Енн любить не захопленим почуттям, а глибоким – тихим, але неймовірно впевненим. У молодості вона припустилася помилки, але з того часу дівчина подорослішала, і усвідомила мінливості долі. Примітно й те, що Елліот більше за інших персонажів схожа на свою творицю – вона навіть наближається до віку “старої діви”. Фільм 2007 року з Саллі Хокінс у головній ролі – найкраща екранізація з багатьох інших.
Вічна фінансова проблема стоїть перед головною героїнею пародійно-готичного роману Остін “Нортенгерське абатство”. Чи можна купити кохання, і якщо так, то чи готовий ти продати власні переконання і піддатися слабкостям? Кетрін – молода і наївна дівчина, що зачитується гротескними романами, приїжджає в маєток, до неподобства схоже на ті, що стають головним місцем дії в її улюблених книгах. Їй належить пізнати вади сучасного суспільства — від низьких бажань до “торгівлі” коханням. Фелісіті Джонс у картині 2007 року – ідеальна Кетрін, яка щиро вірить у те, що життя посміхається чесним та відвертим.
Сюжети всіх романів Джейн Остін схожі, а фінал завжди передбачуваний. Справа в тому, що для того, щоб жіночий роман був опублікований у ті консервативні патріархальні роки, основна героїня обов’язково повинна була в кінці вийти заміж, заспокоїтися і прийняти свою долю зі смиренням. Формат класичного хепі-енду також був обов’язковою умовою підтвердженням те, що твір побачить світ.
Ми вже ніколи не дізнаємося, чи хотіла Джейн Остін насправді закінчувати всі свої романи солодким і нудотним фіналом. Втім, саме за комфорт, тепло та надію ми любимо її твори — у них приємно занурюватися, і пропадати з поля зору оточуючих на тривалий час умиротворення. Якщо читати роман в кінці важкого робочого тижня у вас немає сил, пропонуємо провести вечір з однією з 6 найкращих екранізацій сюжетів Джейн Остін. Суперечливі персонажі, примхливі “принцеси”, щире кохання – кіномарафон оголошується відкритим.