Головна/Мода/Чому ми здаємось, коли беремося за щось нове
…навіть якщо спочатку тема була дуже цікава?
Далі пряме мовлення від засновниці блогу @_your.partner.
Упевнена, з вами не раз траплялася така історія: почавши вивчати щось, ви відчуваєте приплив енергії та шалену мотивацію, але в процесі швидко опускаєте руки. Безумовно, причини можуть бути різноманітні, але одна з них у проходженні однієї зі стадій навчання.
А тепер поряд. У 1970-х роках фізіолог Ноель Берч із Gordon Training International розробив модель навчання від новачка до профі, в якій виділив 4 стадії:
Несвідома (неусвідомлена) некомпетентність – менше знаєш міцніше спиш. На цій стадії ви навіть не уявляєте, як мало знаєте. І це на краще. Наприклад, ви хочете вивчити нову мову. І на цій стадії вам здається – раз плюнути! Пару місяців – і можна їхати спілкуватися з європейцями за келихом вина. Але потім…
Свідома (усвідомлена) некомпетентність – Та сама складна стадія. Ось ви вже почали вивчати італійську, пара занять позаду та ейфорія пройшла. Починаються проблеми із запам’ятовуванням слів, граматика здається незбагненною, а фільми італійською чомусь, як і раніше, незрозумілі. Ви розумієте, як мало ви знаєте. На цьому етапі зазвичай навіть спочатку мотивована людина може закинути почате. Виникає сильний опір і здається, що ціль абсолютно недосяжна. Хороша новина – знаючи цю інформацію, коли ви опинитеся на цій стадії, ви хоч зрозумієте, чому так відбувається і буде більше шансів не опустити руки.
Свідома (усвідомлена) компетентність. Якщо на попередній стадії ви доклали зусиль – винагорода не змусить себе чекати. На цьому етапі можна сміливо летіти до Італії та починати спілкуватися з місцевими. Та й фільми із субтитрами можна дивитися без словника. На цьому етапі ви вже почуваєтеся впевненішим, проте доводиться думати, що ти говориш.
Несвідома (несвідома) компетентність. Майстер. Професіонал. На цьому етапі ви дієте на автоматі, не замислюючись. У нашому випадку – спілкуєтеся як native speaker. Безумовно, для досягнення цього рівня потрібно багато годин практики, зусилля та сильне бажання. Проте воно того варте.
Власне, проходження всіх стадій неминуче. І як би не хотілося пропустити найскладнішу (свідому некомпетентність) на жаль, це неможливо. Що ж можна зробити, маючи цю інформацію? Ну, по-перше, попереджений – отже, озброєний. Наступного разу, якщо у вас промайнуть думки «Це надто складно», «Можливо, це просто не моє», «Я ніколи це не вивчу», «У мене не вийде» — знайте, швидше за все ви на півдорозі до успіху! По-друге, спіймавши себе на негативних думках, ви можете просто посміятися над собою і зрозуміти, що ви попалися, як і всі.
Головне – дієте, адже, здавшись, ви так ніколи і не дізнаєтеся, змогли б ви досягти успіху в цій галузі, чи ні. Але якщо ви продовжите навчання – є всі шанси стати Майстром! Так що бажаю вам терпіння та успіхів у навчанні.