Головна/Мода/Чому ми здаємось, коли беремося за щось нове …навіть якщо спочатку тема була дуже цікава?
Далі пряме мовлення від засновниці блогу @_your.partner.
Упевнена, з вами не раз траплялася така історія: почавши вивчати щось, ви відчуваєте приплив енергії та шалену мотивацію, але в процесі швидко опускаєте руки. Безумовно, причини можуть бути різноманітні, але одна з них у проходженні однієї зі стадій навчання.
А тепер поряд. У 1970-х роках фізіолог Ноель Берч із Gordon Training International розробив модель навчання від новачка до профі, в якій виділив 4 стадії:
- Несвідома (неусвідомлена) некомпетентність – менше знаєш міцніше спиш. На цій стадії ви навіть не уявляєте, як мало знаєте. І це на краще. Наприклад, ви хочете вивчити нову мову. І на цій стадії вам здається – раз плюнути! Пару місяців – і можна їхати спілкуватися з європейцями за келихом вина. Але потім…
- Свідома (усвідомлена) некомпетентність – Та сама складна стадія. Ось ви вже почали вивчати італійську, пара занять позаду та ейфорія пройшла. Починаються проблеми із запам’ятовуванням слів, граматика здається незбагненною, а фільми італійською чомусь, як і раніше, незрозумілі. Ви розумієте, як мало ви знаєте. На цьому етапі зазвичай навіть спочатку мотивована людина може закинути почате. Виникає сильний опір і здається, що ціль абсолютно недосяжна. Хороша новина – знаючи цю інформацію, коли ви опинитеся на цій стадії, ви хоч зрозумієте, чому так відбувається і буде більше шансів не опустити руки.
- Свідома (усвідомлена) компетентність. Якщо на попередній стадії ви доклали зусиль – винагорода не змусить себе чекати. На цьому етапі можна сміливо летіти до Італії та починати спілкуватися з місцевими. Та й фільми із субтитрами можна дивитися без словника. На цьому етапі ви вже почуваєтеся впевненішим, проте доводиться думати, що ти говориш.
- Несвідома (несвідома) компетентність. Майстер. Професіонал. На цьому етапі ви дієте на автоматі, не замислюючись. У нашому випадку – спілкуєтеся як native speaker. Безумовно, для досягнення цього рівня потрібно багато годин практики, зусилля та сильне бажання. Проте воно того варте.
Читайте також: ОБОВ’ЯЗКОВО БУДЕТЬСЯ: ЧЕКЛІСТ, ЯК ПРАВИЛЬНО СФОРМУЛЮВАТИ МРІЮ І МЕТА
Власне, проходження всіх стадій неминуче. І як би не хотілося пропустити найскладнішу (свідому некомпетентність) на жаль, це неможливо. Що ж можна зробити, маючи цю інформацію? Ну, по-перше, попереджений – отже, озброєний. Наступного разу, якщо у вас промайнуть думки «Це надто складно», «Можливо, це просто не моє», «Я ніколи це не вивчу», «У мене не вийде» — знайте, швидше за все ви на півдорозі до успіху! По-друге, спіймавши себе на негативних думках, ви можете просто посміятися над собою і зрозуміти, що ви попалися, як і всі.
Головне – дієте, адже, здавшись, ви так ніколи і не дізнаєтеся, змогли б ви досягти успіху в цій галузі, чи ні. Але якщо ви продовжите навчання – є всі шанси стати Майстром! Так що бажаю вам терпіння та успіхів у навчанні.