Ні для кого не секрет, що модна індустрія є одним з дуже серйозних ворогів нашої планети. Тому винахід та впровадження тканин, що не шкодять екології, – чи не головне завдання сучасних технологів.
Цифри, які рік у рік надають у своїх звітах природоохоронні організації, не можуть не шокувати. Наприклад, за даними ООН щорічно модна індустрія споживає 93 млрд. кубометрів води. А цього запасу вистачило б на той самий період для 5 млн осіб.
Якщо попередні цифри недостатньо вас здивували, тобто ось така статистика від порталу Eco Watch: підприємства, які виробляють одяг, щорічно викидають у світовий океан 500 тонн мікроволокон, які рівноцінні за ступенем своєї шкоди 50 млрд пластикових пляшок.
У цих умовах компанії, що поважають себе, планету і своїх споживачів, поступово переходять на екологічні тканини. Існує три їх умовні різновиди:
Розберемо кожну їх детальніше.
Ці тканини відрізняються від решти тими умовами, у яких їх виробляють. Наприклад, той же шовк у класичному його розумінні не може бути органічним, оскільки для того, щоб його отримати, вбивають шовкопрядів.
А ось з бавовною справи кращі. Органічним вважається той, який вирощений з генетично не модифікованого насіння та без обробки синтетичними агрохімікатами. Завдяки цьому вдається зберегти видову різноманітність на полях, адже дрібних тварин таке середовище не відлякує. До речі, корисна така бавовна і для людини – він не містить залишків хімічних речовин, які можуть спричинити алергії.
Друга група екологічних тканин – це ті, що створені штучно, але з полімерних волокон на основі рослинної сировини.
Яскравий приклад такої тканини – всім відома віскоза. Зараз її отримують наступним чином: деревину розчиняють лугом, а потім перетворюють те, що залишилося, на волокна. Оскільки в сучасному світі і до цього процесу є низка питань, зараз виробники працюють над новою технологією. Наприклад, віскоза EcoVero створюється з целюлози, отриманої з легко відновлюваних деревних матеріалів. На її виробництво витрачається в 1,5 рази менше води, ніж зазвичай, і легко розкладається в природі.
Активно зараз експериментують із шовком. Наприклад, Stella McCartney використовують той, що вирощений у лабораторіях, Salvatore Ferragamo освоїли модифікацію із апельсинових кірок. А ось скандинавська марка Bite Studios робить ставку на шовк із пелюсток індійських троянд. Волокна для цього матеріалу одержують шляхом скручування залишків квіткового виробництва.
Виявляється, що знизити шкоду навколишньому середовищу можна навіть при виробництві такого «токсичного» і нелюбимого багатьма поліестру. Справа в тому, що цей матеріал виробляють з полімеру, який використовується для випуску пластикових пляшок. Тому тара, що відслужила в новій реальності, витончено перетворюється на волокно..
Пляшки миють, розплавляють і перетворюють на поліестер. І таким чином 5-20 використаних пляшок можуть стати однією футболкою. До речі, такий поліестер ще можна кілька разів переробляти, а не відправляти розкладатися в природі на сотню років.