Психотерапія сорому: як повернути колосальні ресурси для себе?
Впевнені, що кожна людина доволі часто може відчувати сором. Звичайно, перша реакція — це бажання позбутися від цього стану. Адже сором робить багато життєвих ситуацій нестерпними. Про те, як же правильно поводити себе у таких ситуаціях та навіть отримувати користь для себе, розповів Ігор Погодін.
Ігор — гештальт-терапевт із 27-річним досвідом роботи та засновник Академії практичної психології.
Тема сорому є доволі популярною. Про неї багато сказано та написано. Але дуже важливо дивитися на це питання з глибшого боку. Адже у соромі криється багато чого. Наприклад, залежність від думок оточуючих, які мають велику важливість для вас.
Що таке сором?
Отже, токсичний сором — це завжди похідне від перегрітості концепції важливості інших людей у вашому житті. Точніше, важливості їх думки щодо вас. Коли вам соромно, ви відразу відчуваєте себе нікчемним, слабким та недалеким в очах інших людей. Оточуючі бачать вас саме таким, від цього ви починаєте начебто зіщулюватися. Ви бажаєте сховатися всередині самого себе, виходити назовні точно не хочеться та навіть страшно.
Що робити із соромом?
Річ у тому, що багатьом людям у вашому житті ви можете надавати статус «важливого». У цій ситуації є тільки єдиний вихід — трансформація із важливості у присутність.
Концепція присутності допомагає людям жити наповнено та щасливіше. Бути присутніми у своїх емоціях та навіть переживаннях. Переживати їх та внутрішньо зростати. Ще більше про присутність ви можете дізнатися з відео Ігоря Погодіна. Він має власний YouTube-канал, де регулярно випускає терапевтичні ролики. Вони допомагають пізнати себе краще, отримати відповіді на внутрішні запити та зануритися у гештальт-терапію.
Отже, є чотири етапи, які дозволять вам перетворити сором у ресурси для особистого зростання для себе:
- Перший етап.
Коли оточуючі люди є важливими для вас, може здаватися, що ви недостатньо гарні в їхніх очах. Тому вам треба зробити щось всупереч сорому. Залишитися у контакті, у якому ви відчуваєте ці емоції і не тікайте звідти. Дуже важливо робити це не тому, що так потрібно, а тому, що ви дійсно цього бажаєте. Є великі шанси, що ви виявите певну потребу. Як правило, це потреби визнання чи прийняття. Попри сором, залиштеся і почніть бути присутнім у ньому.
- Другий етап.
Саме на ньому ви почнете отримувати відгуки від інших людей. Деякі будуть задовольняти ваші потреби, інші — ні. Але у вас все одно буде бажання втекти. Навіть, якщо вам говорять, що ви гарна людина, вами пишаються і цінують. З’явиться реакція — сором, у якому вам треба оселитися. Зробивши це, ви перестанете втікати. Почнете помічати нове — відчувати подяку людям, яким ви не байдужі. Енергію, тепло та навіть жагу то творчості.
- Третій етап.
Вчиться приймати приємні слова від оточуючих людей, але при цьому не залежати від них. Це є важливим кроком виходу за межі токсичного сорому. Концепція важливості буде розчинятися, але при цьому ви не знецінюватимете те, що відбувається. Просто відгуки перестануть бути важливими для вас, але також залишатимуться цінними.
- Четвертий етап.
Нарешті відбувається трансформація та з’являється перспектива свободи. На цьому етапі ви зможете перейти з культури дефіциту до культури надлишку. Адже ви будете розуміти, що ніхто нікому нічого не винен. Почнете турбуватися про себе, бути присутнім та залишатися собою.
Якщо вам цікаво й далі досліджувати себе та свої почуття, дуже ефективно це робити з тими, хто з вами на одній хвилі. Pogodin Academy має курси, які дозволять вам поринути у гештальт-терапію, отримати підтримку та навчитися переживати навіть важкі етапи життя.