Ще якихось 10 років тому ми не знали ні що таке Instagram, ні тим більше, що таке шопінг у соціальних мережах. Та що там говорити, нещодавно ми й уявити не могли, що можна робити покупки, не встаючи з дивана.
Технології розвиваються семимильними кроками, і це дає підстави замислитися: якими будуть магазини ще через 5-10 років? Прогресивні уми модного світу дають свої прогнози.
2026 року нашим головним шопінг-молом стануть мобільні пристрої. Згідно з дослідженнями компанії Forrester, до 2020 року обсяг мобільної торгівлі складе $252 млрд і дорівнюватиме 49% від загальної кількості покупок в Інтернеті. Немає сумнівів, що ще за кілька років ці цифри зростуть у рази.
Однак мобільна революція означає набагато більше, ніж просто можливість купувати за допомогою телефону. Вона змусить рітейлерів повністю переглянути концепцію обслуговування клієнтів. «Я думаю, що успішною буде така ідея: ви купуєте річ у магазині за допомогою мобільного пристрою, а коли приходьте додому, вона вже чекає на вас біля порога», − каже Крістіна Меркандо, засновник компанії Ringly, що випускає смарт-прикраси.
Якщо все можна купити за допомогою смартфона, навіщо взагалі обтяжувати себе походом у магазин? На думку засновника компанії Rent the Runway («Подіум напрокат») Дженніфер Хайман, рітейлерам доведеться ставити собі це питання все частіше: «Щоб вижити в умовах конкуренції, бренди вже не зможуть обійтися без інтернет-магазинів, а найуспішніші компанії до 2026 року, можливо, взагалі будуть присутні лише у мережі».
Магазини майбутнього будуть нестандартними та максимально зручними для покупців. «Я думаю, що незабаром ми побачимо магазини, інтегровані в незвичайні місця, такі як Uber або Airbnb Традиційні магазини будуть використовуватися здебільшого не для продажу, а для зміцнення відносин між покупцями та брендами», – каже Маттіас Меттерніч, засновник компанії Cocodune, яка займається доставкою купальників. Він вважає, що оскільки більшості людей найзручніше приміряти речі вдома, все більше брендів пропонуватимуть послугу «try before you buy» («спробуй, перш ніж купити»).
Читайте також: 6 ОБРАЗІВ З КРАСИВОЮ НИЖньОЮ БІЛИЗНОЮ
Технології обробки даних Big Data вже можуть передбачати вагітність, розлучення і злочин (хотілося б, щоб не в такому порядку). Тому це лише справа часу, коли вони зможуть обчислювати, про яке саме модне пальто ми мріятимемо наступної осені. «Споживачі звикли до сервісів, заточених під виконання їхніх бажань, таких як Google та Facebook. У роботі ми застосовуємо технології, які дозволяють відслідковувати, що цікаво покупцям. Головним трендом у рітейлі в найближчому майбутньому стане персоналізація», – каже Мелісса Девіс, віце-президент інтернет-магазину ShopStyle.
Ніхто краще за вас не знає, яким ви хочете бачити той чи інший предмет гардеробу (навіть Big Data). Саме тому у найближчому майбутньому покупці почнуть брати набагато активнішу участь у створенні речей. «Я вважаю, що незабаром придбання буде замінено на співтворчість», − каже віце-президент інновацій для Levi’s Пол Діллінджер. Технічний керівник Google ATAP Іван Пупирьов іде у своїх роздумах ще далі: «Останні 10 років люди купують багато віртуальних товарів за реальні гроші: програми для смартфонів, сховища даних, ігрових персонажів. Можливо, у 2026 році ми завантажуватимемо ескізи на комп’ютер і друкуватимемо речі на домашніх 3D-принтери».
Читайте також: ГРА З КВІТОМ: ЯК НОСИТИ ЯРКИЙ КОСТЮМ В ОФІС
У майбутньому одяг перестане бути сезонним. Нові моделі бікіні можна буде знайти у січні, а пальто – у серпні. Крім традиційних сезонних презентацій колекцій ми побачимо, як все частіше бренди пропонують нові тренди протягом усього року. Це дозволить дизайнерам більше експериментувати та випускати речі, які, можливо, загубилися б у великій колекції, але можуть мати успіх у сольному виконанні», – каже Меттернич.
Натільні технології стануть повсюдними, щоправда, ми їх так називатимемо. «Через 10 років поняття «натільний» буде таким самим застарілим, як «портативний» сьогодні. До 2026 року більша частина нашого гардеробу матиме технологічні можливості», − упевнений Діллінджер. «Нільні технології стануть більш досконалими та здатними підключатися до мережі моментально, – підтверджує Пупирьов. − У них буде доступ до всіх хмарних сервісів та можливість надання таких послуг, як AI». Розшифровуємо: якось ваша блискавка зможе застібатися сама, коли стає холодно, а спортивна сумка намагатиметься викликати у вас почуття провини.
Фото: Szymon Brzoska/IMaxTree