UA
RU

Соня Делоне: єврейка українського походження, яка зачарувала всю Францію

Редагувати переклад

Соня Делоне – одна з найяскравіших мисткинь ХХ століття. Персональна виставка в Луврі, сукні, які прикрашали перші шпальта Vogue, орден Почесного Легіону – ці та інші заслуги увійшли в творчу «копілку» відомої одеситки.

Соня Делоне: єврейка українського походження, яка зачарувала всю Францію-Фото 1

Юність та перші проби пера

Соня Делоне, яка насправді зовсім не Соня, а Сара Штерн, народилась в Одесі. Так-так, саме в Одесі, хоча багато дослідників помилково вважали місцем її народження Полтавську губернію.

Сонею Сара стала вже після смерті своїх батьків. До речі, їй було всього 5 років, коли Еля (Іллі) та Хуани Штерн не стало. З 1890 року дівчинка переїжджає до Санкт-Петербургу в сім’ю родичів по маминій лінії, які тепло зустріли дівчинку. Її дядько, Генріх Терк, був успішним адвокатом, тому мав змогу оплачувати Сарі прекрасних гувернанток і найкращі навчальні заклади того часу.

Так вона стає Сонею Терк. Протягом навчання в гімназії, Соня багато подорожує. Свої шкільні  канікули вона проводить в Європі, відвідуючи музеї Італії, Франції та Німеччини. Цей період сильно вплинув на її світосприйняття. Надихнувшись відомими художниками, Соня сама пробує себе в мистецтві. Її незвичайний талант помічає вчитель креслення і просить сім’ю Терк звернути на це увагу. Так в 1903 році Соня вступає до Академії витончених мистецтв в Карлсруе, Німеччина. Навчаючись в Академії, Соня багато читає про відомих художників того періоду. Книга про Едуарда Мане настільки її вразила, що Соня вирішила переїхати до Парижа і вступити до академії Ла Палетт. Та, на думку художниці, на неї більше вплинули не знамениті викладачі академії, а галереї міста.  

Не встигла Соня зробити перших мистецьких кроків, як родичі наголошують на необхідності повернення дівчини додому. Сім’я Терк, будучи достатньо впливовою в Петербурзі, прагне влаштувати їй успішне особисте життя. Та майбутня художниця не бажала залишати Париж, тому швидко вийшла заміж за мистецтвознавця Вільгельма Уде. Це був взаємовигідний шлюб: Уде розвіяв підозри про власну гомосексуальність, а Соня отримала доступ до паризької еліти.

Протягом цього періоду вона створює свої перші картини.

 Соня Делоне, 1908 р.

«Ню в жовтому», Соня Делоне, 1908 р.

Через кілька років Соня, розлучившись з першим чоловіком, виходить заміж за Робера Делоне, народжує сина і бере прізвище чоловіка. Незважаючи на це, Вільгельм Уде залишився хорошим другом сім’ї. 

Багато хто вважає, що другий шлюб зробив Соню Делоне впізнаваною. Так це чи ні, але художниця багато разів згадувала, що Робер дав їй форму, а вона йому – колір.  І дійсно, на цей період припадає розквіт творчості мисткині.

Вони з чоловіком працюють в парі, створюючи нові художні стилі, зокрема, симультанізм або орфізм. Це своєрідне поєднання багатоплановості та колірної динаміки. Можна сказати, що це версія кубізму, яким в той період надихалася сім’я Делоне.

Соня Делоне: єврейка українського походження, яка зачарувала всю Францію-Фото 3

Сім’я Делоне

Мода і мадам Делоне

Безтурботні роки для сім’ї Делоне закінчились у 1917 році, після революції в Російській імперії. Соня зрозуміла, що матеріальної допомоги від дядька вже не отримає, тому  береться за будь-яку роботу: створює макети костюмів, взуття, силуети автомобілів, вітражі і так далі.

Розуміючи, що мода змінилась і розкішні бальні плаття вже давно замінили на зручні, Делоне відкриває бутік. де демонструє авангардні строкаті сукні, які виділяються своїм яскравим, але в той же час практичним фасоном.

Вона популяризувала власні сукні, вигулюючи їх на богемних вечірках, і ввела в моду так звані «плаття-поеми», на яких було зображено цілі вірші чи пісні, в поєднанні з малюнками в стилі орфізм.

Знімок її плаття ставлять на обкладинку Vogue.

Соня Делоне: єврейка українського походження, яка зачарувала всю Францію-Фото 4

Sonia Delaunay Art by George Lepape for Vogue,1925

Вона сама створює візерунки для тканин «haute couture» та працює над створенням театральних костюмів.

Шалених успіх приходить вже після Паризької Всесвітньої виставки, для якої Соня створює панно величезного розміру (235 кв. м.) – все місто гуде про неймовірний талант творчої родини. Але після 30-х років довелось закрити Дім моди, який не витримав фінасової кризи середини ХХ століття.

Соня знову починає творити на полотні.

Під час Другої світової війни помирає її чоловік – Робер. Ця втрата є серйозним ударом для Соні, але мистецтво допомагає їй оговтатись від важкого періоду.

Соня знову з головою поринає в написання картин та організацію виставок. Вона подарувала Франції 117 робіт, враховуючи й роботи Робера.

У 1963 році  Соня підкорила ще одну вершину – стала найпершою жінкою-художницею в історії Лувру, чия виставка відбулася ще за життя. 

Французи настільки полюбили мадам Делоне, що нагородили її орденом Почесного Легіону.

Соня Делоне померла в Парижі у віці 94 років.

Соня Делоне: єврейка українського походження, яка зачарувала всю Францію-Фото 5

by Sonia Delaunay

«Видатна українка – Соня Делоне»

Соня хоч і не багато часу прожила  в Україні, але часто згадувала її в своїх творах. Наприклад, свою любов до сонячних кольорів вона пояснювала так: «Яскраві фарби – це фарби мого дитинства, моєї України». 

Навіть після її смерті всі західні видання писали: «Померла видатна українка Соня Делоне».

 

Автор: Олена Юрковська

evden eve nakliyat malatya oto kiralama parça eşya taşıma istanbul şehirler arası nakliyat fabrika taşımacılığı malatya oto kiralama istanbul evden eve nakliyat istanbul villa taşıma ofis taşıma medyum büyü dua tekne turu yat kiralama gulet kiralama aly foods tortilla pizza tabanı büyü aşk büyüsü ayırma büyüsü medyum medyum şikayetleri medyum yorumları büyü aşk büyüsü bağlama büyüsü dua aşk duası aşk büyüsü büyü aşk büyüsü bağlama büyüsü medyum dolunay medyum aşk büyüsü medyum medyum şikayetleri medyum yorumları medyum büyü dua galvanizli sac hrp sac mekjoy seo instagram takipçi satın al sex shop istanbul sex shop ataşehir sex shop eşya depolama shell aspx shell b374k shell şehirler arası nakliyat şehirler arası nakliyat uluslararası nakliyat istanbul evden eve nakliyat

Статьи по теме