Marie Claire закликає всіх бути усвідомленими у цей складний для світу час! Разом з відомими людьми ми нагадуємо, наскільки важливо самоізолюватися, щоб не стати жертвою COVID-19 і не наразити на небезпеку інших.
Сьогодні Ганна Завальська, співачка, автор пісень та PR-менеджер театральних проектів, розповідає, як проводить карантин із сім’єю, що читає, дивиться та чим займається у цей час.
Читайте також: Чому важливо дотримуватися карантину та не виходити з дому
— Чому ви вибираєте самоізоляцію і закликаєте до цього решту?
— Самоізоляція – це зараз єдиний спосіб подбати про себе та ближнє своє. Тільки так можна зупинити поширення епідемії у нашій країні. І я щиро не розумію, чому ми досі повсюдно спостерігаємо таку демонстративну зневагу до екстрених заходів обережності. І я сподіваюся, що умови карантину посиляться, поки не пізно, адже перший його тиждень показав, що розумна і цивілізована поведінка не наша національна риса: дотримуватися правил готовий лише невеликий відсоток наших співвітчизників, а решта інфікована дурістю та інфантильністю.
На мою думку, набагато страшніше втратити близьких, старших, хто в групі ризику, ніж залишатися вдома необхідну кількість часу, поки ситуація опиниться під контролем. Хіба не показовим є досвід тих країн, які впоралися з вірусом завдяки злагодженості та одностайності дій?! Ми точно хрінові шахісти: не хочемо чи не вміємо думати на кілька кроків уперед. Наслідки можуть бути фатальними і необоротними.
Подумайте про лікарів, які готові вас рятувати, але не готові до кількості хворих, що зашкалюють. Подумайте про тих, хто старший і не ризикуйте їх життям.
І ще важливо: мінімізуйте інформаційний вплив на вашу психіку, дотримуйтесь гігієни новин і відійдіть з усіх соціальних груп, які нагнітають паніку. Ваш спокій – запорука здоров’я і вона теж передається повітряно-краплинним шляхом
— Як ви проводите час у самоізоляції?
— Відкриваємо нові плюси у затишші та самоті. Вже сказано тисячі слів про вимушене перезавантаження, але не кожен виявився готовим до неї. Перебувати зі своєю сім’єю в замкнутому просторі не стало для мене викликом, тому що наше коло друзів завжди було мінімальним, ми схильні до соціофобії, а наповнене та безперервне спілкування в рамках моєї родини було на першому місці і до карантину.
Особисто для мене найскладнішою виявилася необхідність концентрації на побуті та режимі без можливості зміни декорацій. Повірте, коли в будинку маленька дитина, ти маєш бути і обслуговуючим персоналом, і аніматором, і вчителем, і батьком в одній особі 24/7. Почуваюся білкою в колесі і ще більше втомлююся, ніж у звичному ритмі. Ця безупинна карусель вимотує сильніше за затяжні гастролі або великий проект. Але з іншого боку, така ситуація дуже структурує та тримає в тонусі.
Читайте також: #StayAtHome: гурт YUKO
Не знаю, як інші встигають, але в таких обставинах часу на саморозвиток, про який кричать на кожній стіні: книги, лекції, кіноперегляди нон-стоп, онлайн-візити в музеї в моєму випадку можливі лише глибокої ночі, коли всі інші сплять. Але якщо ви хочете просто тиші та видиху, то не мучитесь докорами совісті, видихайте сміливо! Зараз найкращий момент для цього.
Ще я регулярно займаюся спортом, щоб зміцнити імунітет і підвищити витривалість, дякую улюбленим онлайн-тренувань. Також я продовжую займатися музикою та не припиняю уроки вокалу у домашній студії. А ще ми з чистою совістю дурімося вдома, танцюючи всією сім’єю під Майкла Джексона, робимо шашлик у закритому дворику будинку, співаємо, катаємось на велосипедах у безлюдних місцях, разом малюємо, читаємо, дивимося мультики, граємо у шахи, готуємо їжу та б’ємося подушками, ставимо рекорди зі стрибків із дивана. Для сім’ї мізантроп політ нормальний.
— Який фільм/серіал радите подивитись на карантині?
Важко щось радити, тому що кожному в стресовий час потрібно «своє» кіно. Добре, що на карантині можна майже безлімітно і без докорів сумління дивитися все, що хотів, не встиг, пропустив. Точно не раджу дивитися, щось на кшталт «Зараження» чи «Остання любов Землі». Всі мають свій список і рейтинг must-have. Але все ж таки, я б рекомендувала дивитися кіно, яке здатне відволікти, подарувати сильні контрастні емоції, наповнити вас думками і почуттями без прив’язки до реальності.
З останнього, що подивилася вдома і дуже сподобалося, це ранній фільм оскароносного режисера. Пон Чжун Хо «Спогади про вбивство», фільм із присмаком нуару «Сіротський Бруклін», байопік «Джуді», серіал «Шпигун» і всі три сезони «Дивовижна місіс Мейзел».
Читайте також: Які серіали на Netflix найпопулярніші в період карантину
— Яку книгу варто прочитати на карантині?
Я вже цитувала Сарамаго, але назву й інших письменників, чиї книги скрасять або наповнять ваше дозвілля, якщо ви маєте намір виділити час на літературу в такий тривожний час:
Вона привабила приголомшливим вступом: «Леонардо Да Вінчі та Далі, Фрейд та Байрон, Казанова та Карл Маркс… Що між ними спільного? А те, що вони померли, і тепер існують по той бік життя… Що відбувається по той бік життя нас поки що не хвилює, адже ми живі. Нехай вони розкажуть нам, як правильно жити — звідти, здалеку…» Оскільки тема смерті хвилює кожного з нас тією чи іншою мірою, раджу поцікавитися, що про це думали найбільші серед нас!
Мабуть, найкраще, що можна прочитати зараз, за обставин, що склалися! Дія розгортається на борту пароплава. Пасажирам чомусь не кажуть, куди вони їдуть, і перед кожним постає питання: підкоритися волі судової адміністрації або спробувати з’ясувати, чим викликаний таємничий карантин. І кілька днів подорожі круто змінюють долю багатьох із них…
Все в цій книзі разюче резонує з моїми відчуттями та думками в контексті навколишньої реальності, на якомусь метафізичному рівні збігається і відгукується. Якби мене попросили описати мої відчуття зараз однією фразою, я запозичила б у коханого письменника цю: «у маленькому світку, позбавленому богів і людей, на світанку танцюють маріонетки…»
Рекомендую цей останній роман автора, хоча ніколи не була шанувальницею фантастики, але зараз межі вигадки та реальності здаються занадто розмитими… та й наші дні на карантині теж починають нагадувати «день бабака», а також відчуття ступору та бездіяльності, з якими також стикаються і герої роману. Застиглих людей “будить” фраза-формула “Ти був хворий, але тепер ти знову в порядку, і треба стільки зробити”. Мені здається, нам усім потрібний подібний стусан під зад, і я вірю в цілющу силу слова!
У мене на полиці зібрана повна колекція цих книг з інтерв’ю від Тома Уейтса та Джармуша до Таратіно та Чарльза Буковські. Але цю книгу з перлами улюбленого короля інтелектуальної комедії рекомендую як протиотруту від дурості. Чого варта лише цитата на обкладинці: «Мозок – мій улюблений орган». Яку б сторінку я не відкрила у випадковому порядку – гарний настрій та частка здорового сарказму забезпечені. Підвищує імунітет.
— Назвіть пісні із плейлиста, які зараз на повторі.
— Зараз у домі здебільшого звучить Моцарт, вмикаємо «Чарівну флейту» синові, він сам просить. І в машині теж вмикаю класику, особливо Генрі Перселла. Така музика ніби вириває тебе з контексту навколишньої реальності, нівелює відчуття себе у просторі, відпускає якоря.
– Як краще провести час із собою?
— Відмінне питання з огляду на те, що усамітнитися на одній території з дитиною практично неможливо. Я потребую цього часу для себе, егоїстичного релакс. Але зараз ми всі живемо не для себе, взаємодіємо тісніше з тими, хто поруч і вчимося враховувати їхні потреби. Але щоденні маленькі особисті радощі мають увійти у звичку і стати свого роду ритуалами: чашка кави вранці, 30 хвилин занять спортом, усамітнення в студії на годину, ароматна ванна або гарячий душ, коли всі сплять і в хаті панує творча сповнена тиша. А ще я обожнюю писати тексти для пісень, вірші, і це моя особиста медитація зараз.
– Як краще провести час із сім’єю?
— Як завгодно, як хочете, аби по-справжньому. Нещодавно хтось образився на мій коментар під чиїмось постом у мережі про майбутні розлучення: «Уже краще імітувати оргазм, ніж сімейні стосунки». Але ця ситуація дійсно для багатьох лакмусовий папірець та перевірка на міцність. Зате як корисно позбавлятися ілюзій. З сім’єю зараз важливо проводити час так, щоб дати можливість зберегти особистий простір і частіше використовувати почуття гумору в рутині.
— Яку справу збираєтесь закінчити на карантині?
— Не хочу нічого закінчувати, всі непотрібні хвости відпали самі по собі і багато здалося неважливим. Хочеться дивитись у майбутнє і думати про те, як розпочати нову справу, знайти в цьому точку опори. З найпростішого, наприклад, я завжди мріяла зробити колаж із листівок, вирізок із журналів та постерів на стіні мого будинку. Чи не доходили руки. Усі ці «мемуари» я збирала та зберігала довгі роки, привозила з поїздок різними країнами. Що ж, зараз, коли більше вільного часу, можна подорожувати особистими спогадами в очікуванні нових.