Щоб мрії не залишалися просто мріями, потрібно вміти перетворювати їх на цілі. А правильно поставлена мета – це вже половина успіху. Саме такий підхід є основою методики SMART.
Слово smart перекладається з англійської як «розумний, кмітливий», але назва методики, запропонованої американським гуру менеджменту 20 століття Пітером Друкером в 1954 році, також є абревіатурою, в якій кожна літера означає критерій постановки цілей:
Мета має бути максимально конкретною, щоб можна було чітко уявити кінцевий результат. Що це означає? Схуднути – неконкретна мета, а ходити на тренування 3 рази на тиждень – конкретна. Або, наприклад, ви хочете підвищити рівень володіння іноземною мовою. Значить, правильно поставлена мета може звучати так: «записатися на курси англійської в понеділок» або «дивитися два фільми на тиждень в оригіналі з субтитрами».
Читайте також: Приречені на успіх: 7 правил привабливих людей
Ціль повинна мати вимірні результати. Як ви дізнаєтесь, що досягли своєї мети? Формулювання із серії «Я це відчую» не підходить. Щоб досягти прогресу в чомусь, потрібно розуміти, на які критерії спиратися. Це може бути кілограми, відсотки, суми грошей, кількість укладених угод, вивчених іноземних слів, написаних сторінок книги. Якщо результат важко виміряти в цифрах, можна використати шкалювання (знаю граматику на 5 з 10). Приклади вимірної мети: вміння підтримати розмову з іноземцем на побутові теми, важити 55 кг, укласти цього місяця 10 угод.
У вас мають бути ресурси для досягнення поставленої мети чи можливість їх придбати. Наприклад, важко стати космонавтом, якщо вас заколисують навіть у тролейбусі, або відростити вирваний зуб (хоча вчені вже працюють над цим). Також до недосяжних цілей відносяться ті, які не укладаються у часові рамки. Навряд чи вам вдасться схуднути за тиждень на 10 кг, принаймні ні до чого хорошого це не призведе. Краще поставити собі за мету схуднути на один кілограм, і коли вона буде досягнута, можна буде націлитись на наступні кілограми.
Читайте також: 6 звичок організованих людей
Ваша мета не повинна суперечити іншим цілям та життєвим пріоритетам. Наприклад, якщо ви ставите за мету раніше вставати, то і лягати доведеться раніше. Чи зможете це реалізувати з вашим робочим графіком? Або мета “стати балериною” явно суперечить меті “піднімати штангу 150 кг”, оскільки статура штангіста ніяк не підходить балерині.
Ціль повинна мати чіткі терміни, в які вона буде виконана. Тимчасові рамки мотивують не відкладати виконання задуманого у довгий ящик, а починати діяти зараз. Приклади: скинути 5 кг на день народження, отримати права протягом півроку, відкрити свій бізнес з продажу одягу у 2018 році.