UA
  RU

  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України

  Редагувати переклад

  Біженці з Росії  — старовіри  — оселялись на українських землях ще з початком реформи Російської православної церкви у XVII ст. Вони інакше трактували християнство і мали низку течій, які поступово отримали сотні тисяч послідовників. В Україні найбільш поширеними спільнотами старовірів є ліповани та молокани.


  Про це пише Ukraїner

  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 1


  Молокани — ті, що вживають словесне молоко, тобто читають Святе Письмо. Так вони пояснюють назву своєї духовної християнської спільноти.

  У 1820-30-х роках перші молокани виїхали з Російської імперії, а решта були вже примусово виселені з рідних земель на Приазов’я, де компактно проживають донині.

  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 2


  Перші поселенці прославились тим, що заснували селище Нововасилівка, а згодом  —  шкіряний, цегельний, і черепичний заводи, млин із газогенераторними двигунами та майстерні різноманітних ремесел. Разом із промисловістю розвивалося і сільське господарство. 

  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 3

  Молокани пишалися тим, що їм вдалося облаштувати оазу на пустирі. Із приходом радянської влади їхні великі господарства перетворилися з об’єкту гордості на об’єкт зневаги. У 30-ті роки XX століття Нововасилівка, як і решта сіл на Приазов’ї, потерпала від розкуркулення.    

  «Всіх Петракових вислали в Караганду, на Соловки. Тітка Фрося розповідала, що її з чоловіком та сином Ванєю висадили з потяга на сніг, і він (син) так в санях і замерз. Вони натягли якусь палатку та топили день і ніч хвоєю, щоб самим не замерзнути. Ось так. Потім дядько Петро та тітка Фрося втекли із заслання під чужим прізвищем. Так вони й вижили. Всі інші загинули на засланні»,

  — згадує Леонід Петраков.


   

  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 4

  Радянська влада забороняла одну з найважливіших частин духовного життя молокан — збори. Це неабияк повпливало на наступне покоління молокан. 


  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 5

  У 2006 році молокани заснували культурне товариство «Русь» з метою відродити власні традиції і передати дітям. А згодом, спільно з іншими мешканцями заснували музей, де зібрали усе про історію села та молоканську культуру. 

  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 6

  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 7

  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 8

  Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 9

   

  Дізнайтеся більше про життя молокан на Приазов’ї у відео Ukraїner.

  Нагадаємо, Ukraїner це волонтерський медіапроєкт, що у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну й презентує її у світі.

   

  АВТОР — UKRAЇNER

  ФОТО — Юрій Стефаняк, Сергій Коровайний