UA
RU

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України

Редагувати переклад

Біженці з Росії  — старовіри  — оселялись на українських землях ще з початком реформи Російської православної церкви у XVII ст. Вони інакше трактували християнство і мали низку течій, які поступово отримали сотні тисяч послідовників. В Україні найбільш поширеними спільнотами старовірів є ліповани та молокани.

Про це пише Ukraїner

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 1

Молокани — ті, що вживають словесне молоко, тобто читають Святе Письмо. Так вони пояснюють назву своєї духовної християнської спільноти.

У 1820-30-х роках перші молокани виїхали з Російської імперії, а решта були вже примусово виселені з рідних земель на Приазов’я, де компактно проживають донині.

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 2

Перші поселенці прославились тим, що заснували селище Нововасилівка, а згодом  —  шкіряний, цегельний, і черепичний заводи, млин із газогенераторними двигунами та майстерні різноманітних ремесел. Разом із промисловістю розвивалося і сільське господарство. 

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 3

Молокани пишалися тим, що їм вдалося облаштувати оазу на пустирі. Із приходом радянської влади їхні великі господарства перетворилися з об’єкту гордості на об’єкт зневаги. У 30-ті роки XX століття Нововасилівка, як і решта сіл на Приазов’ї, потерпала від розкуркулення. 

 

«Всіх Петракових вислали в Караганду, на Соловки. Тітка Фрося розповідала, що її з чоловіком та сином Ванєю висадили з потяга на сніг, і він (син) так в санях і замерз. Вони натягли якусь палатку та топили день і ніч хвоєю, щоб самим не замерзнути. Ось так. Потім дядько Петро та тітка Фрося втекли із заслання під чужим прізвищем. Так вони й вижили. Всі інші загинули на засланні»,

— згадує Леонід Петраков.

 

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 4

Радянська влада забороняла одну з найважливіших частин духовного життя молокан — збори. Це неабияк повпливало на наступне покоління молокан. 

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 5

У 2006 році молокани заснували культурне товариство «Русь» з метою відродити власні традиції і передати дітям. А згодом, спільно з іншими мешканцями заснували музей, де зібрали усе про історію села та молоканську культуру. 

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 6

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 7

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 8

Вислані царським урядом за віру та репресовані радянською владою. Історія молокан України-Фото 9

 

Дізнайтеся більше про життя молокан на Приазов’ї у відео Ukraїner.

Нагадаємо, Ukraїner це волонтерський медіапроєкт, що у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну й презентує її у світі.

 

АВТОР — UKRAЇNER

ФОТО — Юрій Стефаняк, Сергій Коровайний

 

Статьи по теме