Закрити
UA
Мода

Повстання машин: чи справді робот може зайняти ваше робоче місце

Поділись:

Майбутнє, про яке нам розповідали режисери та сценаристи фентезі, сьогодні мають усі шанси стати реальністю. Ми вирішили розібратися, чи через якісь кілька десятиліть чи навіть раніше спільна робота з роботами стане буденною.

Повстання машин

Роботами та штучним інтелектом уже давно нікого не здивуєш. Сьогодні ці машини вміють практично всі – спілкуватися, грати, прибирати і навіть варити смачну каву. Здається, що незабаром вони навчаться всього, що може робити людина. В тому числі, і щодня ходити на роботу.

Про те, що «розумні машини» активно застосовуватимуться у виробничих процесах і не лише, кажуть навіть провідні світові організації. Наприкінці минулого року ООН оприлюднила доповідь, згідно з якою в країнах, що розвиваються, роботи можуть зайняти 2/3 всіх робочих місць. Перший «удар», найімовірніше, припаде на співробітників сфери автомобілебудування та електроніки, праця яких легко піддається автоматизації. Потім дійде черга і до управлінців. Вчені та дослідники вважають, що згодом штучний інтелект зможе приймати бізнес-рішення за заздалегідь розробленими алгоритмами, писати статті та виконувати ще масу функцій.

Повстання машин

Що ж до розвинених країн, то їх, мабуть, теж чекає поширення роботів і активне застосування їхньої праці. Так, вчені з дослідницького інституту Mitsubishi підрахували, що в Японії до 2030 року близько 5 млн робочих місць займатимуть роботи. Те саме стосується і Британії, в якій автоматизації зазнають 30% посад у галузях транспорту, виробництва та утилізації відходів.

Насправді можливості штучного інтелекту в різних сферах активно тестуються вже сьогодні. І досить вдало. Один із яскравих прикладів – безпілотні авто. Над цією технологією, в гонитві за інноваціями та першістю на ринку, працюють провідні світові компанії, серед яких Tesla, Uber, Google та багато інших. Деякі виробники «безпілотників» прогнозують, що вже через якихось 5 років авто, здатні пересуватися без участі водія, стануть звичайною справою. Сьогодні ця технологія перебуває в стадії активної розробки. Деякі тести все ще закінчуються аваріями, але розвиток продовжується впевненими темпами.

Крім того, роботи активно використовуються у виробничих процесах і навіть як альтернатива людській праці. Наприкінці минулого року Amazon анонсував тестові доставки замовлень дронами, а кілька тижнів тому Domino’s Pizza у ряді міст Європи запустила пілотний проект доставки піци за допомогою спеціального робота, який сам пересувається містом на невеликі відстані та зберігає приготовану страву гарячою протягом певного часу.

Повстання машин

У чому підступ?

На перший погляд, майбутнє з роботами, спільні походи з ними на обід та кава-брейки виглядають дуже захоплюючим і захоплюючим. Тим не менш, дослідники налаштовані не так оптимістично. Багато хто сьогодні говорить про те, що роботи дійсно можуть значно полегшити виконання низки робіт і заощадити витрати компаній, але вони стануть причиною значних змін на ринку праці. В результаті перетворень в аутсайдерах можуть залишитися сотні та тисячі людей, які втратять працевлаштування.

Друге побоювання щодо залучення роботів до активної роботи виражають економісти. Справа в тому, що використання штучного інтелекту як повноцінних співробітників вносить велику частку невизначеності до існуючої системи оподаткування та виплати компенсацій. Як розбиратися з цими питаннями, поки що незрозуміло.

Є ще один песимістичний прогноз, який висловлюють футурологи. Існує припущення, що одного дня роботи можуть просто вийти з-під контролю і почати шкодити людям. Найімовірніше, це може статися у тому випадку, якщо зловмисники захочуть використати роботів для досягнення своїх цілей. Враховуючи темпи розвитку та вдосконалення сучасних технологій, уявити такий поворот подій нескладно.

Що ж робити?

Щоб упоратися з роботами і не дати їм завоювати світ разом з усіма робочими місцями, дослідники закликають, перш за все, не зосереджуватися на впровадженні штучного інтелекту у більшість процесів, а шукати можливості спільного використання технологій та людини. Такий «симбіоз» буде вигідним з усіх точок зору.

Крім того, компаніям, перш ніж впроваджувати інновації та автоматизацію, варто прорахувати реальний зиск від подібних змін. При цьому потрібно врахувати, що роботи можуть ламатися, зношуватися та помилятися. У деяких країнах сьогодні ситуація складатися таким чином, що роботодавцям набагато вигідніше все-таки наймати на роботу людей, ніж робити ставку на машини.

І ще однією умовою успішного співіснування людей та роботів експерти ООН називають підвищення рівня освіченості дітей та кваліфікації спеціалістів на ринку праці. Адже у світі є дуже багато професій, які штучному інтелекту все ще не під силу.

Статті на тему

Disney створять людиноподібного робота для спілкування з дітьми

Симон Гірц – королева роботів та YouTube

Новинка дня: робот-пилосос Miele Scout RX1

Фото: Gettyimages, Shutterstock