Закрити
UA
Gunia Project
Мода

Повернення до витоків: Інтерв’ю із засновницями Gunia Project Наталією Каменською та Марією Гаврилюк

Поділись:

Для Marie Claire Україна. 

У своїх колекціях засновниці бренду Gunia Project Наталія Каменська та Марія Гаврилюк звертаються до народної культури, інтерпретуючи її у сучасних виробах. Дизайнери розповіли Marie Claire UA про ремісничі технології, відкриття шоуруму в умовах карантину та надихаючі подорожі Україною. 

Наталія Каменська та Марія Гаврилюк

Наталія Каменська та Марія Гаврилюк. Фото: Ліза Приходько

Як з’явився бренд?

Наталка: Все почалося у 2016-му з подорожі Карпатами, де ми познайомилися з місцевими майстрами, які роблять традиційні гуцульські шуби-гуні з овечої вовни (від них і походить назва бренду). Примірявши ці вироби, ми зрозуміли, які це класні речі, вирішили про них розповісти та подати у сучасній інтерпретації – адаптувати для міста. Самі по собі гуні дуже важкі, незручні та мають нерівний крій, адже їх роблять за тими ж технологіями, що й 300 років тому. Разом із майстром ми довго працювали над тим, щоб їх полегшити, змінити крій, додати кишені. Нам хочеться робити унікальні речі з історією та змістом, які люди могли б передавати з покоління до покоління, продовжуючи їм життя.

Маша: Головне – привнести до цих речей сучасне бачення. Потрібно розуміти, що шанувати традиції – це не означає сліпо їх повторювати і слідувати їм один за одним. Їх потрібно адаптувати до сьогодення. Наша місія – популяризувати українське мистецтво, розповідаючи, як це здорово – відновлювати ремісничі технології, і показувати молодим людям, що це все може стати їхнім бізнесом, який приноситиме як задоволення, так і гроші.

Що нового про народну культуру відкрили собі, працюючи над колекціями?

Н.: Буквально все! Ми взагалі нічого не знали про українську культуру, повірте. Виявляється, існують різні види вишивки хрестиком і в кожному регіоні свої техніки. Раніше дівчину з Полтави та дівчину з Чернігова обов’язково відрізнили б по одязі. Насправді шаровари запорізьких козаків ніколи не були червоними, як
ми думали. Це було нав’язано за Радянського Союзу, бо тоді хотіли знищити ідентичність і показати, що шаровари – це щось пролетарське. Квітковий орнамент, який ми часто бачимо на сорочках, що продаються на Андріївському узвозі, з’явився лише на початку XX ст. Це брокарівська вишивка. Її до Російської імперії привіз парфумер Генріх Брокар – він доставляв мило з Європи в упаковках з квітковим візерунком, який привласнили у нас, перенісши його у вишивку. Його просто та швидко вишивати. Сорочку з таким візерунком можна було вишити за тиждень, тоді як традиційна створювалася три – чотири місяці. Нам усе це піднесли як нашу спадщину, ніби хотіли стерти історію.

М .: Ми вже досить довго займаємося цим питанням, але ще мало знаємо і не вважаємо себе експертами, адже цю тему можна вивчати роками. Щодня відкриваємо собі щось нове.

Н.: У нас уже з’явилося коло знайомих етнографів, музейних працівників – людей, які справді знаються на народній культурі. Коли у них щось дізнаємося – одразу це розповімо. Ми багато разів перевіряємо будь-яку інформацію, адже розуміємо, що не можемо бути необ’єктивними. Наприклад, коли ми створювали першу лінійку посуду та наносили на вироби зображення святих, запитували у знайомих із музеїв, чи можна буде з неї їсти. І нам відповіли: «Звичайно». Для нас важливо створювати утилітарні речі.

Читати матеріал повністю. 

Дивіться також: Кара Делевінь знялася у різдвяній рекламній кампанії Dior Joaillerie