Здатність вчитися – щось більше, ніж просто побудова нейронних зв’язків. Протягом багатьох років саме це було у центрі уваги вчених. Але, як з’ясувалося, ще більш важливою є наша здатність ламати старі зв’язки, тобто забувати. Це називається “синаптичний прунінг”, і ось як це працює.
Уявіть, що ваш мозок є садом, крім того, що замість квітів ви вирощуєте синаптичні зв’язки між нейронами. Ці сполуки дозволяють таким нейромедіаторам, як дофамін та серотонін, мандрувати по нашому мозку. Гліальні клітини, або глії, – садівники мозку, що прискорюють сигнали між певними нейронами. Але є і такі глії, які прибирають бур’яни, згрібають опале листя і вбивають шкідників. Це так звані “мікроглії”, що скорочують синаптичні зв’язки. Але питання, звідки вони знають, які з них слід обрізати?
Читайте також: Чому ми часто буємо невпевнені у собі?
Дослідники лише підійшли до розгадки цієї таємниці, але вони вже знають, що синаптичні сполуки, які використовуються менше, «відзначаються» білком C1q, який раніше також звинувачувався у старінні організму. Мікроглії, виявляючи цей білок на сполуках, знищують чи підрізають синапс.
Таким чином, наш мозок звільняє новий простір, щоб будувати нові і сильніші зв’язки, які допомагають нам навчатися.
Ви колись відчували, як ваш мозок переповнений? Наприклад, коли ви стурбовані новим проектом та завданнями на роботі? Швидше за все, ви відчуваєте нестачу сну. Нові знання змушують ваш мозок будувати зв’язки, але вони є неефективними. Тому мозок видаляє ці сполуки, будуючи більш відповідні, з його погляду, шляху. І робить це, коли ми спимо.
Дивно, але під час сну клітини мозку хіба що «стискаються» до 60%, щоб створити простір для ваших гліальних садівників, які заберуть «відходи» та підріжуть синапси.
Читайте також: Чому ми готові йти за натовпом та інші парадокси свідомості
Якщо ви міцно і з комфортом спали, то, прокинувшись вранці, напевно, помічали, як швидко і чітко мислили. Це тому, що мозок звільнив місце для нової інформації. Це чимось схоже на те, як працює оперативна пам’ять вашого ноутбука. Як відомо, що більше її, то краще, адже тоді система здатна швидше обробляти дані. Так і мозок, отримавши вільне місце, може ефективніше приймати та синтезувати інформацію, іншими словами, вчитися.
Робота мозку, позбавленого сну, подібна до прогулянки через густі джунглі з мачете. Це дуже втомлює. Ось чому навіть короткі, 15-хвилинні фази сну корисні для наших пізнавальних здібностей, адже клітини мікроглії встигнуть навести лад у голові. Як відомо, Черчілль спав мало, але двічі на добу. В обід він робила перерву, щоб подрімати годину чи дві. І це дозволяло йому завжди бути бадьорим та приймати важливі політичні рішення. Мозок, що відпочив, – це світлий парк, де всі шляхи з’єднані один з одним, кожне дерево знаходиться на своєму місці, а ви можете бачити далеко вперед.
Ви можете керувати тим, що потрібно видалити мозку. Якщо ви часто використовуєте будь-які синаптичні з’єднання, просто кажучи, спогади, вони будуть залишені у спокої, їх поливати та удобрювати. Так, якщо ви частіше читаєте «Гру престолів», ніж працюєте, відповідно, ви краще розбиратиметеся в політичних інтригах Вестероса, ніж маркетингових стратегіях.
Для того, щоб скористатися природною системою садівництва вашого мозку, просто думайте про речі, які важливі для вас. Ваші садівники зміцнять ці зв’язки і підріжуть ті, які не мають особливого значення.