UA
RU

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги

Вишиванка – традиційний одяг українців, в якому міститься сакральний сенс.

Біла сорочка з пишними рукава та унікальною вишивкою була не просто повсякденним одягом, а дечим особливим, в якому зашифроване послання до поколінь.

Українці – надзвичайні люди, які транслювали красу навіть у повсякденності. Чого варта тільки вишиванка – національний одяг, який актуальний і по сьогодні. Світові знаменитості, не Мей Маск єдиною, знайшли в українському традиційному одязі натхнення для сучасних урбаністичних образів. 

Заглиблюючись у вивчення культури нашої країни, стають відомими багато цікавих фактів, наприклад, те,що у кожному регіоні України були свої коди та шифри, які люди вишивали на сорочці з натуральної тканини. Редакція Marie Claire дослідила, які особливості візерунків у кожному регіоні та знайшла приклади сучасних вишиванок, які підійдуть по культурному коду жительки кожної області.

Вінницька область: Чорно-червона вишивка, ромби та квадрати

Жителі подільського регіону були майстрами на всі руки, адже при створенні своєї вишиванки вони використовували абсолютно різні техніки. Головні елементи, які зустрічаються на подільських вишиванках – це геометричні фігури, особливо ромб, квадрат та трикутник. Також прослідковуються “баранячі роги” – маленьки завитки, приєднані до ромбів, що створюють силует баранячої голови. З рослинного орнаменту тут переважають чорнобривці, яблучка, соняшники, рута та хміль. Всі силуети складні та пов’язані між собою. Головною кольоровою гамою був чорний, червоний, вишневий, а також колір стиглого жита.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 1

Волинська область: Червоний колір, чіткі лінії та геометричні фігури

На Волині дівчата та жінки надавали перевагу простим орнаментам, вишитим технікою “хрестиком” чи давньою – занизуванням. У цих вишиванках прослідковуються чіткі та вузькі лінії на манжетах. Рослинні елементи траплялися рідше й їх вишивали переважно на півдні Волинської області.

 

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 2

Дніпропетровська область: Чорна та червона гамма, рослинні орнаменти та геометричні візерунки

 

Слобожанщина славилась тим, що у вишивці були присутні рослинні орнаменти, але виконані за допомогою геометричних фігур. Так, в Дніпропетровській області з ромбів, квадратів та трикутників могли створити справжній квітковий луг на вишиванці. В основному, користувалися технікою “хрестиком” та надавали перевагу чорному та червоному кольорам.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 3

Донецька область: Червоний колір, переважно рослинний орнамент

На Донеччині частіше за все зображали квіти, в тому числі ружу та троянди. В цьому регіоні переважала любов до насичених кольорів, тому червоний був домінантним на кожній вишиванці. Також можна помітити силуети птахів, які несли чарівний та казковий сенс. Місцеві майстрині вишивали рослинні орнаменти на рукавах, рідше на подолі та комірах.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 4

Запорізька область: Чорно-червона гамма, рослинний орнамент та коло

Запоріжжя нам з історії відоме славетними вихідцями – козаками. Для них вишиванка служила певним сигнальним одягом, в якому був зашифрованний конкретний зміст. Дівчата також носили цей вид вбрання і головними візерунками були квіти, калина та кола, які зображувалися у вигляді сонця. Так само, як і в попередніх вишиванках, головними кольорами були червоний та чорний.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 5

Закарпатська область: Різнобарв’я, ромби

В закарпатській вишиванці не можна виокремити основні кольори, оскільки люди не обмежували себе в цьому. В кожному селі були свої улюблені відтінки і від цього вишиванки цього краю ставали густими та насиченими. Єдине правило, якого дотримувались тогочасні майстрині – побудова геометричного орнаменту. Рясні візерунки, особливо на рукавах, були характерними для цього регіону. Вони також використовували такий орнамент, як зигзаг або “кривулі”.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 6

Івано-Франківська область: Різнобарв’я, густота візерунків

Цей регіон, як і Закарпатський, відомий своїм рясних оздобленням. Кольори тут також різноманітні, як і візерунки. Особливу увагу приділяли рукавам, їх оздоблювали діагональними лініями з геометричних фігур. Такий елемент вишиванки називався “рукавами-червонянками”. Часто зустрічаються червоний, жовтий та зелений кольори. 

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 7

Київська область: Червоний, синій, жовтий з рослинним орнаментом

Київські вишиванки були характерні своїми дрібними деталями. Частіше зображували квіти, зірки та виноградні грона. Також можна було зустріти хміль. Основними кольорами був червоний з вкрапленнями жовтого та зеленого. Оздоблювались вишиванки на Київщині гладдю або “хрестиком”.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 8

Кропивницька область: Чорно-червона гамма, символіка землеробів

У вишиванках цього регіону спостерігається особливий код – вшанування землі та землеробства загалом. Майстрині зображали образ Великої богині, птахів та дерева. Пізніше почали з’являтися квіти та листя на вишиванках. В Кропивницькі області людили приділяти увагу деталям і зображати навіть тіні на виноградних гронах.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 9

Житомирська область: Червоно-синій, геометричний та рослинний орнамент

При створенні вишиванок на Житомирщині, місцеві майстрині вкладали особливий сакральний сенс. Вони поєднували геометричні: коло, ромб, хрест та трикутник з рослинним орнаментом: барвінком, берізкою, хмелем, виноградом, ружкою, яблучками та листочками. Основний колір ниток  – червоний та синій.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 10

Львівська область: Чорний, жовтий та зелений, дрібні елементи

На Львівщині місцеві майстрині робили вишиванки легкими та об’ємними за рахунок часткового розміщення орнаменту. Вони залишали біле полотно сорочки незаповненим вишивкою – це й давало ефект легкості та прозорості. Дрібні орнаменти складалися з сосонок, кривульок та клинців. А головними відтінками були чорний, синій, жовтий та зелений.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 11

Луганська область: Чорний та червоний кольори, рослинно-геометричний орнамент

В основному, вишиванки на Луганщині були “заповнені” рослинними, переважно квітковими, візерунками. Вони вишивалися грубою ниткою, тому, в результаті, вбрання отримувало рельєфний вигляд. Чорний та червоний колір – ведучі у вишиванках Луганщини.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 12

Читайте також: Як війна в Україні відобразилась на модних трендах

Миколаївська область: Синьо-червоний, зооморфні та рослинні орнаменти

Родючість чорноземів Миколаївщини зображалось і на вишиванках. Так, головними елементами на них були сосонки, дубове листя і шишки хмелю, різноманітні квіти та квітучі гілки. Також зустрічалися силуети птахів та тварин. Миколаївські майстрині використовували ці візерунки в якості розмежувального компоненту вишивки. 

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 13

Одеська область: Різнокольорова, геометричний орнамент

Геометрично-рослинний орнамент, виконаний методом “хрестик” – була популярною на землях Одещщини. У візерунках відчувався вплив сусідніх країн, в тому числі Молдови. Одеські майстрині вишивали орнаменти в декілька рядів і використовували різні кольори при відтворенні малюнка.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 14

Полтавська область: Пастельні тона, геометричні візерунки

Вважається, що полтавчанки володіли найважчою технікою вишивання – лічильною гладдю. Їхні вишиванки відрізняються від інших, адже вони надавали перевагу спокійним пастельним відтінком, частіше вишивали білим по білому. На Полтавщині використовували дрібні геометричні орнаменти, які не “перенавантажували” вбрання.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 15

Рівненська область: Червоний колір, прості геометричні фігури

Тут майстрині не вигадували чогось особливого, а довірились простим геометричним елементам, які, в результаті, давали гарний і, кажучи сучасною мовою, стильний вигляд. Домінантним був червоний колір, але додавався також синій, щоб створити більш об’ємні форми.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 16

Тернопільська область: Чорний колір, геометрія та калина

Цей регіон прославився своїм унікальним способом вишивки рукавів — з верху до низу. Він повністю вишивався геометричними фігурами, які створювали акуратний малюнок (зазвичай, вертикальний чи по діагоналі вишитий). В тернопільських вишиванках чорний – головний колір. Він як втілення того трагізму, який пережив український народ за всю історію. Також часто додавали грони калини – як символ України.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 17

Сумська область: Чорно-червоний колір, геометричні візерунки та рослини

Сумська вишиванка ввібрала в себе механіку полтавських майстринь, а також зустрічається вишивка грубою ниткою. Вишивали геометричні та рослинно-геометризовані взори. Серед зооморфних мотивів переважали птахи: орли, лебеді, качки, голуби.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 18

Харківська область: Чорно-червона гамма, “Дерево життя”

Вишиванки цього регіону виконувалися в класичному червоно-чорному кольорі, але основними візерунками були зигзагоподібні гілки, які і символізували “Дерево життя”.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 19

Херсонська область: Білий, чорний та червоний колір, квіткові орнаменти

Як і в Миколаївській області, в Херсонській віддавали данину землі у вишиванках. Головною героїнею була Матір-Земля і зображували її у вигляді квітів та тваринних силуетів. Тут можна побачити зозулію півня, коня та оленя.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 20

Хмельницька область: Чорний з вкрапленням червоного, геометричний орнамент

Хмельниччина також любила прості візерунки, які складаються з легких геометричних фігур. Майстрині вишивали косі, ламані та зубчасті лінії, переважно чорного кольору. Рідше додавали вкраплення червоного чи синього кольорів.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 21

Чернігівська область: Білий колір, дрібні стібки

В цьому регіоні вишивали дрібними стібками, неначе бісером, що виглядало ефектно, але вимагало від майстрині кропіткої праці. В основному вишивали геометричні фігури світлими нитками з вкрапленням жовтого, червоного чи синього. Візерунки прості, але мілкі, що створювали незвичайне мереживо.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 22

Черкаська область: Білий з чорним вкрапленням колір, геометричні візерунки

Черкаська вишивка заворожує з першого ж погляду, адже її незвичайна техніка шиття змушує розглядати кожен елемент. Робили її з маленьких стібків, формуючи геометричні силуети, а ті, в свою чергу, утворювали справжнє мереживо з квітів. Ведуча нитка була білого кольору з додаванням чорного чи червоного.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 23

Чернівецька область: Жовті та зелені кольори, тваринний та рослинний орнамент

В цьому краї надавали перевагу яскравим кольорам, тому в місцевих вишиванках, навряд чи, зустрінеш чорний чи бордовий. У буковинських вишиванках часто присутні зооморфні силуети, особливо птахи, але частіше вишивали букети руж та прості рослинні візерунки.

Культурний код: якими були вишиванки в різних регіонах України та їхні сучасні аналоги-Фото 24

Статьи по теме