UA
RU

Small Talk: художниця Floweirdy створює з взуття арт-об’єкти. Про колаборацію зі Sleeper та здатність бачити красу довкола.

Редагувати переклад
Нещодавно бренд Sleeper в колаборації з квітковою художницею Floweirdy (Єлизаветою Литовкою) представили чуттєвий кампейн, присвяений безтурботному літу. Роботи Єлизавети порівнюють з картинами італійського художника Джузеппе Арчимбольдо. З квітів та овочів, мушлів, пет-пляшок, дитячого конструктора тощо вона створює взуття, тобто арт-об'єкти у вигляді взуття. Про моду та арт, війну та мир в інтерв'ю Marie Claire Ukraine.
Elizaveta Litovka

Processed with VSCO with b5 preset

Як виникла ідея колаборації зі Sleeper?

Ця ідея виникла в Sleeper.

Я на ту мить перебувала у марних спробах помітити хоча б якісь натяки на красу довкола. Коли розпочалась війна, я розчарувалася в красі. Вона мені почала здаватися неважливою, недоречною, нездатною врятувати.

Моя мрія – зробити чарівне взуття, в якому кожна українська жінка чи дитина, кожен українець були б у безпеці. Але, на жаль, все, що я можу зробити, це зробити красиве взуття.

При цьому я усвідомлювала, що мало що лишилося незмінним, але краса нікуди не поділася, хоча я й почувалася сліпою. Я пообіцяла собі, що докладу зусиль, аби побачити її знову та створити її навіть із сліз. Тому що надія для мене — це не здаватися до останнього.

Страшно втратити і красу, і надію.

Коли мені написали Sleeper, мені складно було повірити в те, що я знов зможу творити. Але мій друг стиліст @lan_ira сказала: «Давай хоча б спробуємо». Тому в цьому проєкті вона виступила не тільки як стиліст і модель, але й як муза. Це було непросто, бо ми знаходилися в різних країнах. Але Іра приїхала до мене. І разом нам вдалося віднайти незмінну красу, яка завжди була, є та буде. Нележно від того, що відбувається ззовні та всередині нас. Разом з красою ми віднайшли і надію.

Що стало головним джерелом натхнення під час роботи над колаборацією?

“Одного разу я, Чжуан Чжоу, побачив себе уві сні метеликом — щасливим метеликом, який пурхав серед квітів на своє задоволення й зовсім не знав, що він — Чжуан Чжоу. Зненацька я прокинувся й побачив, що я — Чжуан Чжоу. Й я не знав, чи я Чжуан Чжоу, якому наснилося, що він — метелик, чи я метелик, якому наснилося, що він — Чжуан Чжоу. Але ж між Чжуан Чжоу та метеликом, без сумнівів, є різниця. Ось що таке перетворення речей!“ (Усміхається.)

Натхненням слугували сни. На жаль, реальність зараз програє снам і фантазіям. Уві сні ненадовго можна заховатися від того, що відбувається наяву. Тому в цьому кампейні я намагалася створити безпечні та красиві сни. Я б воліла, щоб це був дивний, інший кращий світ, як сказав філософ Чжуан-цзи, де ти безтурботний, чудовий метелик, який мріє бути тобою.

Floweirdy 4

Floweirdy 3

Floweirdy 78

Загалом як відбувається робота над вашими проєктами?

У своїх роботах я захоплююсь простими речами, які стають об’єктами поетичного відгуку. Кохання робить їх живими. Я слухаю те, що вони говорять мені, і творю історію про це. Або я шукаю предмети, які можуть висловити мої почуття та прошу їх розповісти історію.

Ви використовуєте в роботі незвичайні матеріали — квіти, овочі, навіть млинці та деталі дитячого конструктора. З чого зроблена ваша улюблена пара?

Я створюю взуття у вирі почуттів, тому кожну останню створену мною пару взуття люблю найбільше. Бо вона найближче до того, що я відчуваю в дану мить.

Зараз мій фаворит – черевик із ножів. Я зробила його з черевиків, які купила на Лісовій за десять гривень за день до війни. Того дня я була дуже щаслива, бо несла додому нові черевики, кілька горщиків із цибулинами нарцисів і віру в неможливість війни.

24 лютого я схопила їх, як одну з непотрібних, але важливих речей, залишаючи свій дім. Тоді вони були просто гарні, а зараз стали сильними.

Floweirdy 1

Перше моє арт-взуття з’явилося, коли одного разу я ходила і збирала зламані іграшки з «кіндера» по всій хаті. Це була певна криза материнства. Щоб не збожеволіти, я вирішила обклеїти ними свій черевик на «шпильці» — на той час зовсім неужитковий та незатребуваний у побуті та моєму гардеробі. І несподівано в мене вийшла арт-робота про внутрішню боротьбу та примирення матері, жінки та художниці.

Floweirdy 89

Це не перша ваша співпраця з модним брендом?

Я працювала з чарівним корейським брендом взуття Yuul yie, для них я зробила зйомку та кілька арт об’єктів із їхніх підборів для виставки у Кореї.

Створювала кілька кампейнів для чудової Ksenia Schnaider, а також разом з @farfordecor ми влаштовували інсталяцію для магазину Ksenia Schnaider.

Floweirdy 5

Працювала з брендом дивовижних окулярів Abetterfeelings.

Створювала взуття та скульптури для зйомки дуже красивого бренду Olenich.

Фотографувала компейни для парфумів Comme des garsons та інших для неймовірного магазину нішевої парфумерії @cremedelacremehauteparfumerie .

Floweirdy 2

Знімала для італійського журналу про моду Lampoon.

Робила знімки для MM6, деякі з них постили в інстаграмах Off white та Balenciaga.

Floweirdy 12

У вашому гардеробі багато взуття?

У мене є невелика колекція дивних пар взуття, які я знайшла у купах «секонду» на Лісовій. Вони поважно стоять вдома у скляній шафі та «розповідають» свої історії. А я майже завжди, ходжу в єдиній парі улюблених кросівок, в яких зручно шукати та полювати на прекрасне. Тому що я — таки більше око, ніж нога. (Сміється.)

Про яку пару ви мрієте?

Мрію про те чарівне рятуюче взуття для всіх українців, як я вже розповідала. Чудове взуття, в якому життя раптом знову стає безпечним і щасливим. Взуття, в якому не потрібно тікати з дому. І, на жаль, я поки що їм не володію.

За ким з митців ви слідкуєте в інстаграм?

Я більше стежу за людьми у метро. Мені дуже подобається спостерігати за тим, хто та яку красу для себе обрав, та розгадувати чому. Мені подобається випадковість виникнення та швидкоплинність миті, в якій можна за цим спостерігати.

Над чим ви працюєте зараз?

Зараз я все ще працюю над собою. Хочу знайти в собі так багато сили, щоб можна було її роздавати, допомагаючи тим, хто її не знайшов.

Floweirdy 34

Floweirdy 7

Floweirdy 6

Floweirdy 456

Processed with VSCO with ka1 preset

Читайте також: SLEEPER ПРЕДСТАВИВ КАМПЕЙН, СТВОРЕНИЙ З КВІТКОВОЮ ХУДОЖНИЦЕЮ FLOWEIRDY 

Статьи по теме