На тлі протестів у США після смерті афроамериканця від рук поліції зросла кількість продажів книг про расизм на Amazon.
Протести у США після смерті Джорджа Флойда показали, що проблеми расизму та нерівності у наш час актуальні як і кілька століть тому. Згадуємо важливі класичні та сучасні книги на цю тему, які без перебільшення варто прочитати кожному.
Читайте також: Аріана Гранде, Тімоті Шаламе, Емілі Ратаковські, Halsey та інші на мітингах після смерті Джорджа Флойда
Книга «Вбити пересмішника» письменниці Харпер Лі в Америці дуже шанована і навіть входить до шкільної програми. Історія чесного адвоката Аттікуса Фінча, який захищає темношкірого хлопця, була удостоєна Пулітцерівської премії.
«Прислуга» хоч і була написана в наш час, 2009 року, події у романі відбуваються у 60-ті на Півдні Америки. Дві темношкірі жінки працюють служницями в багатому будинку і стикаються з расизмом від своїх господарів і вихованців, але при цьому не втрачають любові до життя, а іноді й уїдливості.
Екранізація з Віолою Девіс та Октавією Спенсер у головних ролях була удостоєна безлічі кінонагород, у тому числі «Оскара».
Читайте також: 10 улюблених книг голлівудських знаменитостей
В основі роману лежить реальна історія темношкірої рабині Маргарет Гарнер, яка втекла від свого рабовласника і змушена була вбити власну дочку, щоб її не забрали назад. У фільмі «Улюблена», знятому з цієї історії, головну роль зіграла Опра Вінфрі, а роман був нагороджений Пулітцерівською премією.
Тоні Моррісон всю свою творчість присвятила темі расизму, і кожен її роман можна віднести до жанру «афроамериканська література». Хоча сама письменниця у дитинстві практично не стикалася із сегрегацією, вибір теми для своїх творів був очевидним.
Читайте також: Обережно, кохання: фільми та серіали про токсичні стосунки
Колсон Уайтхед – двічі лауреат Пулітцерівської премії. «Підземна залізниця» — історія, заснована на реальних подіях. У 1861 році в США почала діяти підземна система для втечі рабів із Півдня на Північ. Уайтхед додав у свою історію трохи вигадки, але це не применшує історичної складової.
Події роману жахливо нагадують те, що відбувається США. Друга головної героїні Старр убиває поліцейський на її очах. Одні сприймають жахливу подію як привід звинуватити загиблого у злочинах, а інші виходять на вулиці та починають протести на його честь. Дівчинка — єдиний свідок того, що відбувається, і тільки вона може стати ключем до вирішення проблеми.
Читайте також: Білл Гейтс порекомендував список книг, серіалів та фільмів на літо
У тілі Джо Крістмаса змішана кров двох рас і все життя намагається зрозуміти, до світу яких людей належить — білих чи чорних. Окрім расизму та проблем із самовизначенням безсмертний класик Вільям Фолкнер порушує у романі питання виховання дітей, проблем американського Півдня, пошуку справжнього кохання та багато іншого.
Расист звинувачує найкращу в лікарні медсестру у смерті свого новонародженого сина. Понад двадцять років життя темношкіра Рут віддала професії, переробляла, щоб забезпечити хороше майбутнє своїй дитині, жила в престижному районі, але одне звинувачення з боку расиста змінює перебіг того, що відбувається.
Соломон Нортап від першої особи розповідає про своє складне життя. На 12 років чоловік потрапив у рабство після викрадення, його контролювали, змушували робити важку, по-справжньому рабську роботу, а волю тримали в залізному кулаку рабовласники. Незважаючи на такі випробування, Соломон не тільки не втратив любов до життя, але й зміг повернутися додому, а потім розповісти свою історію в книзі.
Книга, яка лягла в основу однойменного фільму, заснована на реальних подіях, хоч з першого погляду сюжет здається вигаданим та нереальним. Рон Сталлворт – перший афроамериканець на посаді детектива в Колорадо-Спрінгс. Якось чоловік побачив у газеті оголошення про набір людей у Ку-клукс-клан і вирішив разом із другом-євреєм проникнути в організацію та вивести на чисту воду.