Легенда українського кінематографа – режисер Роман Балаян почав роботу над документальним фільмом про унікального художника сучасності – Олександра Животкова.
Зазвичай слово «портрет» викорисовують, коли йдеться про живопис, скульптуру чи фото. Але ми говоримо про кіно. Сучасне документальне кіно, коли у центрі – наш сучасник. Однак лише фіксації дійсності, нехай навіть надзвичайно цікавої чи драматичної, замало для фільму-портрета. Тут зміст визначає форму, а не навпаки. Адже фільм-портрет – це у першу чергу герой, саме він диктує, яким буде фільм. Тим більше, коли герой – один з найталановитіших українських митців – Олександр Животков, а режисер «портрету» – Роман Балаян.
Обидва митці зустрілись у Києві на виставці Олександра Животкова “Вівтар”, що зібрала усіх поціновувачів мистецтва у річницю повномасштабного вторгнення, експозиція якої скаладалась із творів, які були створені художником у моменти найвищої емоційної напруги – у період з 2014 по 2022 рр. Саме там, після перегляду творів, присвяченим революції 2014 року та страшним подіям 2022 року, за словами режисера, він вирішив зняти цей фільм.
“Життя завжди знайде дорогу, як дерево проб‘ється до сонця на будь-якій землі, навіть крізь асфальт! Бо це вічне, непереможне бажання жити свободними! Так само і мистецтво, якщо воно справжнє й талановите – як у виконанні Олександра Животкова, дерево якого проростає сакральним знаком в душі кожного з нас – має стати складовою формули нашої Перемоги!“, – Роман Балаян, режисер.
За словами режисера, у фільмі будуть не лише дивовижні роботи Олександра Животкова з дерева і каміння, а й слова і сенси щодо мистецтва і війни, яка досі триває; а ще ікони художника, які більше схожі на документальні меморіали пам’яті, ніж на молельні образи.
“Це більше, ніж просто портрет митця, це історія нашої війни, яку Олександр Животков протягом останніх років майстерно карбував у своїх роботах, а Роман Балаян не менш майстерно перенесе на великий екран. Це надважливо, бо у часи випробувань саме митці здатні передавати почуття всієї нації”, – Олег Кохан, автор ідеї фільму та продюсер.
Якщо дивитися на митців та їх твори крізь призму кінорежисерів, то можна побачити й дізнатися, як змінювалися форма, стиль і тон робіт художника стосовно ситуації у суспільстві. За допомогою документальних фільмів можно по-новому відкрити для себе деякі різновиди мистецтва й тих, хто був причетний до їх формування.
“Олександр Животков, безсумнівно, один із найзначніших та змістовних художників сучасності. Це художник, що в епоху тотальної вседозволеності постмодернізму залишається вірним Мистецтву з великої літери, Мистецтву, яке звертається до вічних етичних та естетичних цінностей. Він повертає нас до витоків навіть більш глибоких, ніж релігійні. Через його творчість ми вбираємо дух трипільського енеоліту і Візантії. Ми торкаємось вівтарів усіх цих культур. Стаємо іншими – стаємо людьми”, – Стелла Беньямінова, засновниця Stedley Art Foundation, колекціонер і меценат.
Світова прем’єра фільму запланована на початок 2024 року в рамках міжнародного фестивалю, після чого його побачать українські глядачі.