Закрити
UA
Життя

Крихке мистецтво: що станеться, якщо випадково знищити експонат у музеї

Поділись:

Речі ламаються навіть у музеях. І ніхто не хоче стати тим, хто позбавив світ незамінного фрагменту його культурної спадщини. Але як відреагує влада Британії, якщо ви заглядатимете у вазу періоду династії Мін? Що насправді станеться, якщо вилити колу на Мона Лізу? Коротка відповідь: нічого особливого. Ну майже.

Лада Янчук розповідає про «кращі» випадки у світі мистецтва, які ледь не коштували світові цінних експонатів, а винуватцям (або їхнім батькам) — нервових клітин. 

posts-to-db-Фото 1

Дельфтська кераміка XVIII століття vs маленький хлопчик

У 2015 році сім’я відвідала особняк Крайстчерч, розкішний тюдорівський будинок, де зараз знаходиться філія Музею Іпсуїча, Британія. Серед них був маленький хлопчик, якому було лише 5 років. Розгулюючи серед експонатів, дитина зробила те, що часто роблять діти її віку: вона випадково натрапила на щось.

221-річний глечик-головоломка “Делфт” впав на землю і розбився на 65 дрібних частин. Хлопчик був «спустошений», згідно з численними звітами про подію. Сім’я зрештою пішла з музею, засмучена інцидентом.

Ось що не відбулося: поліція мистецтв не увірвалася в музей і не забрала хлопчика з маминих рук Засновник установи не піднявся з могили і не став переслідувати тремтячу дитину. Уряд Великої Британії не втручався.

Натомість співробітники Крайстчерцького особняка відремонтували глечик, а потім вирушили на пошуки хлопчика, який розбив його. Вони хотіли запросити його назад до музею, щоб показати йому, що все гаразд. Здається, вони були дуже стурбовані станом дитини.

Хлопчик був дуже засмучений тим, що сталося, і всі думали, що він знищив історичний глечик. Ми хотіли б мати можливість показати йому та його сім’ї, що все гаразд,

сказав представник музею Іпсвіч Стар.

Паоло Порпора «Квіти» vs 12-річний турист

Виставка «Face of Leonardo: Images of a Genius» у Тайбеї, Тайвань, включала чудовий 350-річний масляний живопис художника пізнього бароко Паоло Порпора натюрморт «Квіти» (художники були досить буквальними наприкінці бароко).

Картина зустрілася з 12-річним тайванським хлопчиком та його напоєм у перші дні виставки. Відеозапис показує, що хлопчик пересувався досить близько до картини і ненароком спіткнувся. Він витягнув руку, щоб зупинити падіння, і пробив дірку прямо в полотні 17 століття. На кадрах всі в кімнаті завмирають на один болісний момент, і хлопець з жахом озирається. Так, хлопче, ми всі бачили!

Але організатори виставки не просили сім’ю сплатити витрати на відновлення картини. Помилки трапляються, вони це зрозуміли. Крім того, картину було застраховано. Бідолашний хлопець та його родина пішли безкарно.

Читайте також: КНИГА МІСЯЦЯ: «ЯК ХОДИТИ ДО МУЗЕЮ» ІДЕМА ЙОХАНА

posts-to-db-Фото 2

Три вази 17-го століття vs 42-річний англієць

Музей Фітцвільям у Кембриджі, Англія, колись виставляв тріо ваз династії Цін 17-го століття, чудових зразків китайської кераміки за часів правління імператора Кансі. Потім, 2006 року, з’явився Нік Флінн.

Вази стояли на низькому підвіконні біля сходів, коли Флін настав на свій шнурок і впав. Він приземлився прямо на вазу, яка перекинула таку вазу, що обрушила третю. Це було схоже на найдорожчий набір доміно. Предмети вартістю понад 600 000 доларів було розбито на шматочки.

Я намагався за щось схопитись у польоті, але стіни були з гладкого мармуру. Хоч я й припускав, що ваза розіб’ється, але я не думав, що вона може зачепити дві інші,

– сказав Флін.

Через місяць поліція заарештувала Флінна за звинуваченням у збитку музейного майна. Він провів ніч у в’язниці, перш ніж співробітники музею вирішили не висувати звинувачення. Вони згадали, що Флінну не варто відвідувати музей якийсь час, хоча офіційної заборони він не отримував. А ще йому порадили стежити за шнурками.

Потрапляти в такі ситуації неприємно, погодьтеся? Щоб уникнути непорозумінь, потрібно дотримуватися простих правил. Ось, що потрібно знати, перш ніж вирушати в храм мистецтва:

  • Потрібно знімати верхній одяг перед входом.
  • Якщо музей великий, візьміть путівник на вході до виставкових залів.
  • Не поспішайте і не намагайтеся швидко оглянути експонати, оскільки це вважається непристойним жестом.
  • Не варто брати із собою їжу чи напої, якщо зібралися відвідати музей.
  • Не використовуйте телефонний спалах, якщо це заборонено вона може зашкодити деяким експонатам.
  • Торкатися експонатів можна, але тільки якщо це дозволено самим музеєм. Коли експонат знаходиться під склом або це елемент інтер’єру від нього теж варто триматися подалі.

Фото: wikipedia.org