Документальний фільм "Будинок зі скалок" режисера Сімона Леренга Вільмонта опинилася в шорт-листі на премію "Оскар", він розповідає про дитинство у притулку під час війни.Фільм "Будинок зі скалок" розповідає історію дітей із дитбудинку на Сході України та вихователів, які намагаються створити малечі безпечний простір біля лінії фронту. Фільм було створено у копродукції Швеції, Фінляндії, Данії та України за підтримки Держкіно. Зйомки на Донбасі тривали понад 2 роки, а світова прем’єра стрічки відбулася у січні 2022 року.
У центрі фільму – дитячий будинок біля лінії фронту на Сході України. Як виникла ідея сюжету?
Мій попередній фільм «Далекий гавкіт собак» розповідав про хлопчика Олега та його бабусю Олександру, які живуть на передовій. Мати дитини померла, а батько не міг піклуватися про нього. Під час зйомок в Олександри почалися проблеми зі серцем, і я зрозумів, наскільки крихким було те дорогоцінне життя, яке вони побудували разом. Я хвилювався за Олега і хотів з’ясувати, що могло б статися, якби бабусі більше не стало. Виявилося, що багато дітей забрали в батьків через алкоголізм дорослих, наркоманію, домашнє насильство або брак матеріальних ресурсів, спричинених тривалим конфліктом. По всій області є такі тимчасові притулки, де діти перебувають до дев’яти місяців, поки держава не вирішить, що з ними робити далі. Вся ця трагічна ситуація показує руйнівний вплив довгострокових наслідків війни.
Знімання дітей, позбавлених батьків, на тлі бойових дій – емоційне випробування для режисера…
Ця зйомка була найважчою емоційною справою, яку я коли-небудь робив, і я вважаю величезною відповідальністю віддати належне дітям і соціальним працівникам. Під час зйомок я дуже зблизився з дітьми. У мене було багато внутрішніх розмов про етику створення такого фільму. Я розумів, що тут насправді є два варіанти: або я не зніматиму фільм, і, можливо, ніхто не почує про цей притулок, або я посилю голоси цих дітей і допоможу показати їхні історії світові.
У чому ви бачите місію фільму?
Привернути увагу до менш помітних, але не менш трагічних наслідків війни для багатьох сімей. Роки напруження виснажили регіон, основа суспільства зношена, а такі проблеми, як бідність, алкоголізм, наркоманія, безробіття, вийшли з-під контролю. Ми не побачимо в картині сцен бійки, але, сподіваюся, що, спостереження за дітьми та спільне переживання з ними подій довели і показали, чого варта війна.
Авторка: Дарина Кибець
Читайте також: «МИ МАЄМО ПОВЕРНУТИ З РОСІЇ УКРАЇНСЬКУ КУЛЬТУРНУ СПАДЩИНУ»: ЗАВЕРШЕНО ВИРОБНИЦТВО ФІЛЬМУ ПРО КАЗИМИРА МАЛЕВИЧА
Більше від
- Подарунки до 500 грн на Новий рік та Різдво: оригінальні ідеї, які мають сподобатися кожному
- «Я працював на межі можливостей… як і Шарль!»: Тагар Рахім про своє перевтілення для фільму «Месьє Азнавур»
- Пряниковий будиночок: рецепт від кухарів королівської родини Великої Британії
- Італійський стиль життя: Dolce Vita
- «Філософія воїна»: паралімпійська чемпіонка Оксана Зубковська презентувала мотиваційну книжку