Анна Носок, київська інфлюенсерка та власниця діджитал агенції, зараз живе в США, у Каліфорнії. У колонці для Marie Claire вона ділиться нюансами життя в цій омріяній для багатьох країні, розвіює або підтверджує популярні міфи.
Країна, як із картинки
У кіно та серіалах, які ми бачили з дитинства, Америка надто романтизована. Тому перші місяці ти не зовсім адекватно сприймаєш картинку довкола. Для тебе все «як у кіно»: сонце, усміхнені люди, океан, усе нереальне. Але це інша країна, унікальна через свою мультинаціональність, у якій про тебе та твої досягнення вдома, в Україні, ніхто не знає.
Дев’ять років тому я завела блог та відкрила агенцію в Києві, а зараз живу в США. Можливо, мій досвід допоможе комусь влаштувати своє життя в іншій країні, підштовхне спробувати переїхати сюди або навпаки дасть зрозуміти, що ніде не краще, ніж вдома.
Можливості приїхати в США
Раніше українці могли потрапити в Америку по візі, отримати яку не так просто, або виграти Green Card. Після початку повномасштабної війни Джо Байден ініціював створення програми Uniting for Ukraine (U4U), яка розрахована на прийом 100 000 біженців та дозволяє жити в Америці до двох років. Головна особливість в’їзду — можливість оформлення дозволу на роботу.
В переліку умов в’їзду є такі пункти як спонсор у США, повний курс вакцинації, перебування в Україні станом на 11 лютого 2022 року та інші. Ця програма — найкрутіше, що США будь-коли робили для людей з інших країн.
Uniting for Ukraine не означає автоматичне отримання статусу в США, це підвішений стан. Щоб залишитися тут після закінчення двох років, потрібно подаватися на отримання одного з виду віз, наприклад, візи талантів.
Нетворкінг по-американськи
Людині в еміграції, тим паче вимушеній, дуже важко зібратися та морально впоратися з новими викликами. Потрібно практикувати мову, знайти житло, налагодити рутину, а нетворкінг звучить як чергове коло пекла. Але щоб заявити про себе та побудувати бізнес у США, не обійтись без вміння спілкуватися та збирати навколо однодумців.
Якщо в Україні можна використовувати більш класичні інструменти, наприклад, таргет для вашого бренду чи салону краси, тут цього буде мало. Надзвичайно важливо займатися нетворкінгом офлайн і не в колі емігрантів.
Шукачі щастя
Не можу говорити про всю Америку, але в Каліфорнії люди діляться на декілька типів. Одна частина приїхала сюди за кращим життям і вірить, що з часом, після підробіток, зможе повернутися до кар’єри колись успішного фотографа чи візажиста. Хтось хоче стати зіркою, зробити своїх дітей моделями чи акторами. Так, Америка дійсно країна можливостей, але щоб знайти своє щастя, потрібно багато працювати та знати, як тут облаштуватися. Біженцям у США складно отримати документи та влаштуватися на роботу, на це може піти рік-два.
Кредитна історія
Кредит в Україні та кредитна історія в США — абсолютно різні речі. Кредитна історія тут — це основа всіх взаємовідносин і показник стосунків з грошима. Люди тут в кредитах не через те, що у них немає грошей, а тому що інакше не орендуєш житло, не візьмеш машину, не купиш техніку. Є спеціальні додатки, в яких можна слідкувати за своїм кредитним рейтингом. Потрібно все вчасно сплачувати та навчитися вибудовувати для себе цю систему, яка значно відрізняється від звичної.
Ми орендували житло в компанії, яка впливає на кредитний рейтинг. Є компанії забудовники, які відправляють інформацію про оплати до цієї звітної системи. Коли ми купували машину, певний відсоток принципово залишили на кредит, щоб покращувати рейтинг.
Транспорт
В Америці у кожної людини старше 16 років є машина. Інший транспорт тут є, але він відрізняється від української та система не така налагоджена. Не можна вийти з будинку та прогулятися районом, адже рано чи пізно почнеться траса. Для прогулянок є хайкінг зони на схилах, парки. Через фрівеї, швидкісні автомобільні траси, немає великих заторів, як у годину пік у Києві.
Держава намагається урегулювати забруднення атмосфери різними способами. У Каліфорнії до 2035 року планують повністю перейти на електрокари, зараз людей спонукають пересуватися в автомобілях по декілька людей. Є навіть окрема смуга Car pool, в якій можна їхати лише якщо в авто мінімум дві людини. Це допомагає розвантажити дороги та зменшити викиди в атмосферу. Якщо випадково виїхати на подібну трасу без дотримання правила про кількість людей, доведеться сплатити штраф.
Нещирі американці
Через любов до постійних посмішок та смол токів американців часто називають нещирими. Але мені ці риси в них дуже подобаються, бо це чесні посмішки. Коли ти йдеш на зустріч людині та дивишся на неї, не треба відводити погляд, як заведено у нас.
Якщо жити тут та постійно взаємодіяти з американцями, їхня усміхненість сприймається як звичайна адекватність. Люди можуть просто посміхнутися або зробити комплімент, привітатися або побажати гарного дня. Це класно!
Америка де в чому дійсно схожа на серіальну картинку, але на ділі, як і в будь-якому куточку світу, тут є певні правила та закони, які через брак інформації спершу можуть принести багато клопотів.