Shouting men’s choir (Фінляндія)
Тридцять одночасно грізного та комічного вигляду фінських дядечок (від професійних музикантів до простих роботяг) у строгих чорних костюмах та білих сорочках не співають, а кричать. Причому як патріотичні гімни, так і колискові. А керує ними диригент. Гвалт стоїть оглушливий, зате ритмічний, з гармонійними та мелодійними малюнками. Shouting Men’s Choir «Оркаючий чоловічий хор» – дивовижна арт-комуна з північного міста Оулу. Вони регулярно їздять світом із турами та дивують людей у місцях на кшталт нью-йоркського Музею сучасного мистецтва MoMA або на гала-концерті на честь ювілею фестивалю «Євробачення».
L‘Orchestre de Contrebasses (Франція)
Весь ансамбль, утворений ще 1981-го, складається із шести контрабасистів. Більше нікого та нічого. Саунд цікавий, бо будь-які партії ведуть виключно дабл-баси. Виконавці можуть грати у загальноприйнятому ключі, але найчастіше – застосовують дивні техніки звуковидобування, використовуючи, у тому числі, корпус контрабасу. На виході виходить імпровізаційний джаз, сучасний класичний авангард чи навіть перекошений хіп-хоп. Виглядає на концертах французький оркестр теж ефектно: уявіть півдюжини великих гарних інструментів, збудованих у лінійку, плюс усілякі трюки: наприклад, шестеро учасників грають на одному контрабасі. Або інший фокус: музиканти ставлять “зброї” вниз головою, а самі розташовуються позаду, смикаючи струни не дивлячись.
Тhe Bottle Boys (Данія)
Усюди студенти люблять пиво. Ось і компанія молодих людей з університету Копенгагена кілька років тому брала участь у гулянку, після якої лишилася гора недопитих пивних пляшок. Заради гри хлопці почали в них дмухати по черзі, одержуючи звуки різної тональності. Хтось став постукувати – за іншими пляшками, банками, пластиковими пляшками. Вийшла музика! Далі скандинави вдосконалили свої вміння у цьому незвичайному аудіо-досвіді. І тепер є справжнім гуртом, видуючи з батарей пляшок мелодії. Легко, весело та небанально.
Bauchklang(Австрія)
Коли слухаєш Bauchklang, слабо віриться у методи виробництва їх композицій. В арсеналі австрійського квінтету власні голоси, губи, язики та дихання. Віртуозні маніпуляції з артикуляційним апаратом п’ятьох артистів дозволяють в реальному часі, майже без обробки та з мінімальним додаванням електроніки, відображати ритмічні патерни, басові лінії, всілякі ефекти, шуми і навіть звуки окремих солюючих інструментів. Це далі і сильніше за звичайний бітбоксинг. Той переважно підходить для хіп-хопу, а Bauchklang видають і реггі, і поп-соул, і даб, і хаус.
Institut fur Feinmotorik (Німеччина)
На восьми вінілових програвачах одночасно крутяться платівки з порожніми доріжками або незаписані болванки. За ідеєю, має бути чути лише слабке потріскування, так зване вінілове хрускіт. Однак гучність багаторазово посилюють, а пластинки навмисно дряпають, клеять на них зверху папірці, через що голки вертушок постійно спотикаються. Виходять глухі удари, що формують химерні ланцюги утробних бітів – по суті, плутане техно. Абсолютно шалений підхід.