Закрити
UA
Життя

Післясмак Хеллоуїна: Підбірка книг зі страшно цікавим сюжетом

Поділись:

День усіх святих завершився: гарбузи відставили, костюми перевдягнули, цукерки з’їли. Але не Хелловін один: сьогодні і завтра в Мексиці проходить неймовірно колоритний El Día de Muertos, День мертвих.

Згідно з ним, першого листопада до нашого світу приходять душі дітей, а другого – дорослих. Душі повинні бачити, що їм раді тут, на Землі, тому важливо зустріти їх із почестями. Дуже красиво це свято показано в анімаційному фільмі «Таємниця Коко» (2017) студії Pixar, володарі двох «Оскарів» — за найкращий фільм та за найкращий саундтрек. Але ми тут зібралися не дивитись (хоча мультфільм відчайдушно рекомендую), а читати. У жовтні та листопаді, звичайно ж, про смерть.

Підбірка книг від колумністки Marie Claire Аліси Калюжної, яка займається промо українськими фільмами та піаром культурних проектів, читає одну книгу на тиждень і пише про прочитане у своєму Instagram за тегом #чтотаеталіса та однойменному Telegram-каналі.

posts-to-db-Фото 1

Гість жовтневої колонки – режисер та сценарист Любомир Левицький, автор наймасштабніших українських молодіжних трилерів «Штольня» (2006) та «Тіні незабутих предків» (2013) Але жахіття залишилося в архівах і зараз Любомир працює над новим проектом. блокбастером «Капітан Україна» про справжнього українського супергероя, який бореться з несправедливістю у сучасній Україні. Але без містики не обійтися – джерелом суперздібностей героя є трипільська культура та її таємні обряди.

Метт Хейг, “Північна бібліотека”

posts-to-db-Фото 2

Між життям та смертю є бібліотека з нескінченними книжковими полицями. Кожна книга — шанс спробувати інше життя, яке людина могла б прожити. Побачити, як усе обернулося б, ухвалюй він інші рішення. Ви б змінили щось, якби ви мали можливість виправити те, про що жалкуєте?

Норі така можливість випала – побачити, як усе могло скластися по-іншому. І вибрати собі ту версію життя, в якій їй захочеться залишитися, і продовжити її так, наче Нора там була завжди. Але виявилося, що непрожиті життя, про які вона жалкувала, — це життя, про які насправді мріяли інші, не вона. І якщо копнути глибше всередину себе, спробувати «мислити ширше», можна виявити неочевидні життя, які вимагають фантазії та уяви, і намагатися відшукати серед них саме те життя, яке точно варто прожити. 

 

Зробити інакше щось одне – часто означає змінити все

Стюарт Тертон, «Сім смертей Евеліни Хардкасл»

posts-to-db-Фото 3

Перші кілька розділів нічого не розуміли. Але що далі заглиблюєшся, то цікавіше стає. Цікавіше настільки, що готовий не спати до ранку, аби дочитати та дізнатися, чим закінчиться історія.

19 років тому у маєтку Блекхіт-хаус під час вечірки трагічно загинув маленький син власників. Через 19 років сімейство Хардкасл організовує бал-маскарад, на який запрошені ті самі гості.

Один із гостей виявляється заручником містичних обставин і змушений проживати один і той же день у різних іпостасях. До того часу, поки не дізнається, хто ж убивця дочки Хардкаслов. Щоранку він прокидається в новому тілі когось із гостей, кожен із яких несвідомо допомагає йому зібрати пазл. Є два суперники, які займаються тим самим, але тільки одному з учасників квесту вдасться перервати порочне коло, решта продовжать знову і знову прокидатися тим самим дощовим ранком.

Книга — як клубок, який із кожним новим витком все цікавіший.

Справжня сутність людини найясніше виявляється тоді, коли вона думає, що її ніхто не бачить.

Читайте також: Книжковий вересень: Книги, на основі яких знімали фільми

Ольга Навроцька, «Життя після смерті Маші звичайної»

posts-to-db-Фото 4

Мене захоплюють люди, які протягом життя не бояться шукати себе, пробувати нове і знаходять себе в зовсім інших сферах. І це дуже про режисерку і художницю по костюмах Ольгу Навроцьку. Оля випустила чудову книгу для шанувальників жанру фентезі про кохання, невипадкові випадковості та свою версію життя після смерті. 

Головна героїня — звичайна дівчина Маша, яка через певні обставини потрапляє туди, куди зазвичай люди потрапляють після смерті. Поява смертної дівчини у світі богів змінює звичний лад. Чи саме зміна устрою і стала причиною появи Маші у цьому сюрреалістичному світі?

— Всесвіт не відчинити тобі дверей, доки ти не спробуєш смикнути за ручку, — багатозначно, але вже досить нечітко мовила моя знайома.

Хлоя Бенджамін, «Безсмертники»

posts-to-db-Фото 5

Історія двох братів та двох сестер, яким у дитинстві ворожка назвала дати смерті. І так по-різному можливо. Можна так, щоб встигнути все, приймати відчайдушні рішення, не замислюючись, без жалю. Можна розмірено, спокійно, не дозволяючи собі насолоджуватися життям, але намагаючись залишити свій слід у науці чи історії. А можна так, наче ти чекаєш цього, і власноруч наближаєш момент. І навіть якщо на секунду ти припускаєш думку про те, що все це нісенітниця, ти, так чи інакше, відчуваєш долю і не маєш рації. 

Книга читається однією диханні.

Самотність пам’яті – коли служиш перемичкою між майбутнім, якого не побачать твої батьки, і минулим, невідомим твоїй дитині.

 

Річард Матесон, «Куди наводять мрії»

posts-to-db-Фото 6

Якщо вам здається, що я шукаю будь-яку зручну можливість розповісти вам про цю книгу, вам не здається. Дуже її люблю і в цій добірці вона більш ніж доречна.

Головний герой Кріс Нельсон, чудовий чоловік та батько, трагічно гине в автокатастрофі дорогою додому. Але виявилося, що життя продовжується і після смерті. Кріс потрапляє у прекрасне місце, де його оточують барвисті краєвиди та старі друзі. Йому боляче бачити страждання Енн і не мати змоги відправити їй звістку, але він сподівається, як через багато років вони з його коханою дружиною Енн возз’єднаються тут і житимуть у щастя та гармонії вічність. Але Енн не змогла пережити розлуку і наклала на себе руки.

У місці, де вона опинилася після смерті, — розруха і туга. Енн закрилася в клітці свого розуму і тільки диво здатне повернути її назад. Кріс вирушає в небезпечну подорож незвіданими світами і всесвітами, щоб відшукати і врятувати за всяку ціну любов всього життя. Можна сприймати цю книгу, як історію, що показує одну з версій того, що відбувається з людиною після смерті, а можна – як проникливу і зворушливу історію любові, яка сильніша за смерть.

І повторюся: якщо ви ще не встигли подивитись однойменний фільм режисера Вінсента Ворда з Робіном Вільямсом – не дивіться. Прочитайте спочатку книгу. 

Смерть — лише продовження життя на іншому рівні.

 

Бернар Вербер, “Імперія ангелів”

posts-to-db-Фото 7

Книга починається з того, що на головного героя Мішеля упав літак. Буквально. 

Мішель помирає і потрапляє на «страшний суд», де рішення про подальшу долю приймають три архангели: можна вирушити далі «кар’єрними ангельськими сходами», а можна — реінкарнуватися на Землю як найстрашніше випробування для людини після смерті. На «страшному суді» Новоприбулому Мішелю пощастило і він продовжив свій шлях на небі як ангел. Кожному ангелу дається три «клієнти», адвокати яких їм доведеться виступити на суді, коли настане час. У душі є три основні показники: 25% подій, що відбуваються з людиною, визначаються спадковістю, 25% — кармою, і ще 50% залишаються для вільного вибору. Завдання Мішеля як ангел — допомогти «клієнтам» робити правильні вибори.

У книзі безліч посилань до попередніх та майбутніх романів Вербера. Між главами — цікаві факти з його «Енциклопедії відносних та абсолютних знань», яка була випущена задовго до «Імперії».

Вербер вперто багато років викладав свої ідеї та постулати вустами та вчинками мурах, яких тільки в Південній Кореї прийняли за рідних, нарешті назвавши книгу поетичною. На написання «Муравйов» Вербер витратив 12 років, але, за його словами, ці роки пішли на навчання ремеслу тоншому, що складається з винаходу персонажів та ситуацій, вишукування оригінальних мізансцен та режисурі драматичної напруги.

Щоб дізнатися ціну року, спитай студента, який провалився на іспиті. Щоб дізнатися ціну місяця, спитай мати, яка народила передчасно. Щоб дізнатися ціну тижня, запитай редактора тижневика. Щоб дізнатися ціну години, запитай закоханого, що чекає на свою кохану. Щоб дізнатися ціну хвилини, запитай спізнився на поїзд. Щоб дізнатися ціну секунди, спитай того, хто втратив близьку людину в автокатастрофі. Щоб дізнатися ціну однієї тисячної секунди, спитай срібного медаліста Олімпійських ігор. Стрілки годинника не зупинять свій біг. Тому цінуйте кожний момент Вашого життя. І цінуєте сьогоднішній день як найбільший дар, який вам дано.

Луїс Альберто Урреа, «Будинок занепалих ангелів»

posts-to-db-Фото 8

Патріарх мексиканського сімейства Мігель Анхель де да Круз, якого всі називають Старший Ангел, ховає матір напередодні свого дня народження. Він переконаний у двох речах: що мати, сторічна Мама Америка, померла спеціально, щоб зіпсувати йому свято, і що цей день народження — останній, і він має намір відсвяткувати його помпезно. Він у наказному порядку збирає всю сім’ю, що розсіялася по світу. Це безперечно має бути вечірка, яку ніхто і ніколи не забуде. І ніхто не розбере, що за привід: поминки чи день народження.

Багатошарова розповідь, елегантний чорний гумор та сплетіння доль однієї великої мексиканської сім’ї іммігрантів у США.

Дві головні його заповіді дітям непорушні: не спізнюватися і не виправдовуватися.

Любомир Левицький, режисер, сценарист

posts-to-db-Фото 9

Стівен Кінг, «Крістіна»

«Рекомендую прочитати книгу Стівена Кінга «Крістіна». Це історія про підлітка Арні, який з першого погляду влюбився у випадково побачене закинуте авто і відтворив його так, як це було у його фантазії. Його магічне мислення сказало: «Ми маємо бути разом».

Ніхто не розділив і не зрозумів їхньої близькості і авто помстилося всім недругам. І не просто мститися, а серійно вбивати. Цінність історії в тому, що вона може стати набагато глибшою, якщо ви підставите замість авто людину, чи самого Арні. Це вже залежить від вашої фантазії. Книга перенесе вас у дуже цікавий світ містики, але водночас залишить у реальному світі. Мене сильно надихають такі історії на створення своїх. Адже моїм улюбленим жанром є змішування містики, пригод, гумору та екшену. Приємного читання!».