Тим, хто любить подорожувати, готовий пожертвувати комфортом заради нових відкриттів та шукає незаїжджені туристами маршрути, Ісландія сподобається.
Успіх подорожей залежить від попутників, від того, хто з вами їде відкривати нові місця та краси світу, — упевнена українська художниця, медіаменеджер та авторка арт-книг Алла Шоріна. – Все інше, включаючи непередбачені ситуації, буде частиною пригоди, про яку так приємно згадуватиме, гортаючи фотоальбом у похилому віці.
Після подорожі трейлерами Ісландії Алла поділилася цікавими фактами про “країну льоду та вогню”, а також рекомендаціями для тих, хто збирається в поїздку.
Читайте також: ДРУЖБА БЕЗ КОРДОНІВ: КРАЩІ НАПРЯМКИ ДЛЯ ПОДОРОЖІ З ДРУГОЮ У 2019 РОКУ
Ісландія – малолюдний острів, тут мешкає близько 350 тисяч людей. Це, наприклад, у 10 разів менше, ніж у столиці України – Києві. Ісландці кажуть, що густота населення їхньої країни становить 3 особи на квадратний кілометр. При цьому населення сконцентроване в містах, тому під час подорожі островом ви можете не зустріти жодного місцевого жителя за цілий день, хіба що на автозаправках або в кемпінгах.
Оскільки освоєння острова свого часу починали кілька сімей, то значна частина сучасних ісландців доводиться так чи інакше родичами. Є сайт та мобільний додаток, на яких жителі Ісландії можуть простежити своє генеалогічне дерево. Ця функція цікава насамперед закоханим парам, які поспішають переконатися, що перешкодою для їхніх стосунків не стане кровна спорідненість.
Незважаючи на свої невеликі розміри, Ісландії вдається зберігати важливі позиції у міжнародних відносинах. Держава не входить до Євросоюзу, але підтримує Шенгенську угоду (це, до речі, і дає можливість жителям України відвідувати острів за біометричним паспортом, без будь-яких додаткових віз). Є членом НАТО.
У другій половині XX століття Ісландія у жорсткому протистоянні з Великобританією домоглася розширення своєї виняткової зони для вилову тріски. Використовуючи своє геополітичне становище, ісландці в непростій боротьбі, навіть із застосуванням суден свого найпотужнішого у світі флоту, домоглися значних поступок у ядерних наддержав. Ці події відомі в історії як «Трескові війни».
Читайте також: РАЙСЬКИЙ ВІДПОЧИНОК НА ДВОХ: 8 ІДЕЙ ДЛЯ РОМАНТИЧНОЇ ПОДОРОЖІ
Своя непроста історія в Ісландії та з міжнародною фінансовою системою. У 2008 році під час світової кризи держава опинилася в катастрофічній ситуації: боргові зобов’язання найбільших банків Ісландії майже в 5 разів перевищили ВВП країни. Ситуація виявилася гіршою, ніж у інших розвинених країн. Банки були націоналізовані, економіка увійшла в кризу, курс ісландської крони до євро впав на 60% (жовтень-листопад 2008 року). Тоді мешканці острова вийшли на свій “кредитний майдан” та перемогли. До відповідальності було притягнуто низку посадових осіб, а кілька керівників банків “сіли” на 3-5 років). Гостро питання виплат банківських вкладів іноземним вкладникам теж вирішували всенародно. Механіка процесу виглядала так: парламент Ісландії ухвалив законопроект про виплату з бюджету банківським вкладникам із Великобританії та Нідерландів 3,4 млрд дол, а президент наклав на нього вето. Парламент призначив у березні 2010 року всенародний референдум на тему, і ісландці, очікувано, не захотіли приймати на себе зобов’язань банків: 90% проголосували проти виплати компенсації.
Ісландці мають приголомшливе почуття гумору, яке базується на здатності пожартувати над собою, бути відкритими, простодушними та не відформатованими світовими трендами. Подивіться хоч би на ролик, покликаний залучати туристів у країну.
Ніякого пафосу та нудьги – творчість та кураж у чистому вигляді.
Мером столиці Ісландії, міста Рек’явіка з 2010 по 2014 був обраний комік, панк та багатодітний отець Йон Гнарр. Як жартують ісландці, команді Гнарра не довелося виконувати жодних обіцянок: під час виборчої кампанії їх просто не було. Були використані жартівливі гасла, наприклад, «Ми працювали все життя і хочемо 4 роки відпочивати на добрій зарплаті», «Запросити в країну євреїв, щоб до Ісландії приїхав хоч хтось, хто щось тямить в економіці», «Ввести безкоштовні рушники у всіх басейнах», «Поселити в місцевому зоопарку білого ведмедя», «Більше панку, менше пекла».
За роки роботи в посткризовий для країни період на посаді мера Йон Гнар зробив чимало корисного (реформа освіти, підтримка мистецтва). У 2014 році отримав від вдови Джонна Леннона Йоко Оно премію як людина, яка показала усьому світу як державна політика робиться народом і для народу, а після 2014 року повернулася до рідного театру і зберегла здатність жартувати.
У Ісландії християнство (офіційна релігія лютеранство) цілком мирно співіснує з язичницькими божествами, яких сприймають тут цілком світськи. У Рейк’явіку є вулиці та кафе, названі іменами Локкі, Фреї, Тора. Так, що шанувальники фільмів Marvel можуть зіткнутися зі світом супергероїв щільніше.
Читайте також: ЯК НЕ ЗАХВОРІТИ ПІД ЧАС ПОДОРОЖІ: 6 ПОРАД
В Ісландії цікава традиція шкільних випускних заходів. Кожна школа обирає заздалегідь однакові, нескладні жартівливі вбрання та перелік завдань/квестів для своєї команди. Яскраво одягнені команди гуляють містом, виконують як загальні, і одиночні завдання. Так, одна дівчина збирала 50 хлопків по руці від усіх перехожих, одягнених у чорну куртку, а потім усією командою їм треба було станцювати танець біля 5 різних арт-об’єктів у центрі міста.
Мати кілька професій в Ісландії є звичайною справою. Друга професія зазвичай творча: топ-менеджер робить дизайн-проекти, програміст грає в рок-групі, власник продуктового магазину створює прикраси. А, наприклад, воротар легендарної збірної Ісландії з футболу є режисером (короткометражки, кліпи та реклама Coca-Сolа).
У квітні 2010 року вулкан Ейяф’ядлайекюдль «зітхнув». Вулканічний пил зупинив усі авіасполучення Північної Європи. Після цього Ісландія потрапила у поле зору мандрівників як об’єкт нетипового туризму.
Але в рази більший потік туристів ринув на острів після того, як у 2015 році канадський поп-співак Джастін Бібер зняв кліп на пісню «I’ll show you», де показав приголомшливу природу острова. Багато фанатів співака порушували правила відвідування заповідних місць, тому після неодноразових попереджень каньйон Фьядрарглйуфур закрили для туристів зовсім. Світові ЗМІ повідомили про повне закриття 20 травня 2019 року. Команда українського Pianoboy, який також знімав тут частину кліпу на пісню «Найкраще, що є» шкоди навколишньому середовищу острова, на щастя, не завдала.
Острів залишається вулканічно активним (можна відвідати кратери вулканів, що заснули, і побачити ознаки того, що десь глибоко процеси продовжуються, наприклад, фумарольні поля). А численні гейзери та гарячі джерела обладнані з різним ступенем комфорту для купання. Такі природні ванни сповнені корисних мікроелементів, та й приємні своїм теплом, що важливо за умов вітряної та холодної погоди. Життя землі, яка будь-якої миті може убити все живе, відкладає відбиток характер і культуру ісландців.
[mc_gallery id=155663]
Фото: Алла Шоріна
Зазначимо, що подорожі для Алли Шоріної є одним із джерел натхнення. З 16 по 28 липня у Музеї історії Києва пройде виставка її мальовничих робіт “La-la-la і надії”, у своїх роботах художниця торкається теми здатності радіти простим речам.