Закрити
UA
"Зона сейсмічної активності"
Життя

У Львові відкрилась виставка, присвячена жінкам-військовослужбовицям

У Львові відкрили виставку документального проєкту фотографки Марисі Мʼяновської та Руху VETERANKA “Зона сейсмічної активності”. Її присвячено жінкам-військовослужбовицям.

Поділись:

У Львові відкрили виставку документального проєкту фотографки Марисі Мʼяновської та Руху VETERANKA “Зона сейсмічної активності”. Її присвячено жінкам-військовослужбовицям. 

"Зона сейсмічної активності"

У Львові відкрилась виставка “Зона сейсмічної активності”

У Львові відкрили виставку документального проєкту фотографки Марисі Мʼяновської та Руху VETERANKA “Зона сейсмічної активності”. Марися М’яновська – випускниця Школи сучасної фотографії Віктора Марущенка, переможниця міжнародного фото конкурсу EU NEIGHBOURS EAST 2023. Рух VETERANKAперша та єдина спільнота жінок України з військовим досвідом, яка створена ветеранками у 2018 році для захисту прав військовослужбовиць, реабілітації і реінтеграції ветеранок, надання компетентної допомоги армії та стимулювання змін у суспільстві.

Марися М'яновська

Фотографка Марися Мʼяновська

Місія нового проєкту – розповісти про повсякденне життя захисниць на фронті, де особистий простір, як мініатюрна модель Всесвіту, стає крихким та руйнується будь-якої миті. Як і будь-який Всесвіт, охоплений війною. Фотовиставка проходить у Меморіальному музеї тоталітарних режимів “Територія Терору”.

“Я хочу, щоб ця виставка дала можливість зазирнути у реальність війни, яка залишається поза фокусом новин. Та дала можливість побачити не тільки досвід, який розділяє цивільних та військових, але й ті почуття, емоції та потреби, які обʼєднують всіх людей. Окрім русні, звісно”, – каже фотографка Марися Мʼяновська.

Виставка “Зона сейсмічної активності”

“Зона сейсмічної активності” – назва символічна для України сьогодні, де війна змінює ландшафт, долі та звичне життя людей. Проєкт досліджує життя жінок у зоні бойових дій: їхнє повсякдення та особистий простір, який в умовах війни стискається до розмірів автомобіля чи куточка в кімнаті. Зв’язок між особистістю та територією, на якій вона живе. Підземні поштовхи, які відбуваються невідчутно для людей, поки не досягнуть критичної сили, що змінює ландшафт.

Виставка "Зона сейсмічної активності" у музеї "Територія Терору"

Під час відкриття виставки відбулась дискусія на тему “Трансформація особистого простору: Аналіз змін у сприйнятті приватності та безпеки під час війни”

Під час відкриття виставки відбулась дискусія на тему “Трансформація особистого простору: Аналіз змін у сприйнятті приватності та безпеки під час війни”. В ній взяли участь Марися М’яновська (фотографка), Ольга Муха (кураторка), Олена Апчел (режисерка, військова) та Катерина Приймак (очільниця Руху VETERANKA) як модераторка. Ця дискусія отримала високу оцінку відвідувачів події.

“Ця виставка – про невидимі лінії переходу. Між тимчасовістю і нормою, власним простором і самотністю, інтимним й тим, що хочеться розказати. Про те, як рівень напруги стирає гендерні відмінності, але вони залишаються. Про простір: бліндажа, вбиральні, автівки, пожежі, робочого й спального місця, тимчасових спільних кімнат, особистої зброї й нескінченного ландшафту. Уперше на нашій Колонаді – не терор, а ті, що йому протистоять. Коли я запитала відвідувачів, які прийшли на відкриття, що вони бачать на цих знімках у цьому просторі, вони відповіли, що силу і ніжність”, – розповідає кураторка виставки, філософиня та менеджерка культури, очільниця інформаційно-освітнього відділу Музею “Територія Терору” Ольга Муха. 

Виставка "Зона сейсмічної активності"

Місія виставки – розповісти про повсякденне життя захисниць на фронті, де особистий простір, як мініатюрна модель Всесвіту, стає крихким та руйнується будь-якої миті.

У жовтні 2023 року, а також із серпня по вересень 2024 року Марися Мʼяновська здійснила дві експедиції у зону бойових дій на Харківському та Донецькому напрямках. Вона документувала побут та роботу трьох військовослужбовиць ЗСУ: Оксани “Ксени” Рубаняк, командирки взводу БПЛА; Андріани “Малиш” Арехти, операторки озброєння, лідерки руху VETERANKA та Юлії “Куби” Сідорової, парамедикині 92 ОШБр.

“Проблема стереотипів щодо жінок була, є і буде. Якщо в бійця болить спина – побратими розуміють, що він просто отримав травму. Але якщо болить спина у жінки-військової – це часто приписують її “слабкості”. З цим можна впоратись, усвідомлюючи, куди ти йдеш, випрацьовуючи алгоритми своєї поведінки, свого захисту і своєї відповідальності в першу чергу. Служба в армії – це відповідальність, і тут немає місця для “ну я ж дівчинка”, – зазначає лідерка руху VETERANKA, операторка озброєння ЗСУ Андріана “Малиш” Арехта. 

Фотовиставка "Зона сейсмічної активності"

Фотовиставка триватиме до 22 лютого 2025 року у музеї “Територія Терору”

Фотовиставка триватиме до 22 лютого 2025 року за адресою: Меморіальний музей тоталітарних режимів “Територія Терору”, проспект В’ячеслава Чорновола 45Г.

Виставка представлена за підтримки Меморіального музею тоталітарних режимів “Територія Терору”. Проєкт реалізується Projector Foundation в рамках програми “Сама собі ціль” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку USAID “Зміцнення громадської довіри” (UCBI).

Фото: Рух VETERANKA

Слідкуйте за новинами в