Закрити
UA
Життя

Всесвітньо невідома Петриківка

Поділись:

Петриківський розпис — різновид народного ма­лярства, що сформувався в селищі Петриківка, хоча й був поширений на більшій території. Вва­жається, що він походить від традиції розмальо­вувати зовнішні стіни хат у селах. Найстаріші збережені істориками зразки цього розпису да­товані початком ХХ ст. 

У 1930-­х роках в Петриків­ці відкрили школу декоративного малярства, де навчалося ціле покоління майстрів. Так Петриківський розпис перейшов від народного до сучас­ного мистецтва. 

2003 року Петриківський розпис включили до Репрезентативного списку немате­ріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. 

 

«Основою композиції є ритм. Ритмічно розміще­ні зелені листки, сині китиці винограду, бутони, квіти. Цей ритм — є ніщо інше як віддзеркалення циклічності життя, природи, космосу»,

— говорять майстри.

«Петриківка» впізнавана за кількома основними елементами розпису: цибульки, кучерявки, петушиння. Усі вони хоч і рослинні, але не мають точних аналогів у природі, що робить розпис дещо фантастичним. Також у «петриківці» зустрічаються тваринні й антропоморфні сюжети, хоча застосовувати їх чи ні — залежить від особистих уподобань майстрів.

Найперший та найпростіший інструмент, що застосовується для малювання «петриківки» — пальці. Особливо зручно пальцями вимальовувати грона калини. А от інструмент розпису, яким майстри пишаються через його унікальність, називається «котячка» — пензлик із котячої шерсті, що береться з-під лапки або на шийці кицьки.

У самій Петриківці культурно-мистецький бекграунд відчутний повсюди. Тут діє Центр народного мистецтва «Петриківка», де майстри створюють авторські художні вироби на різноманітних матеріалах. Також у Центрі проводять виставки, екскурсії і майстер-класи. Колекції цього розпису зберігаються в музеях Петриківки та інших міст України, а також у приватних колекціях.

 

Більше про історію петриківського розпису: у відео Ukraїner.

Нагадаємо, Ukraїner — волонтерський медіапроєкт, який у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну та презентує її у світі.

 

Автор — Ukraїner

Фото — Юрій Стефаняк