Закрити
UA
Життя

Як будувати здорові стосунки з собою і партнером: 7 книг, які дадуть відповідь на це питання 

Поділись:

Засновниця видавницва punkt publishing Таня Костіна ділиться книгами, які допоможуть вибратися із замкнутого кола психологічних проблем, краще зрозуміти себе, свої бажання і потреби.

Часто я читаю декілька книжок паралельно. Вони можуть бути різних жанрів, тематик та обсягів. Але в моїй сумочці завжди є книжки про стосунки. Досліджуючи цю тему вже декілька років через нелегкий досвід їх побудови, хочу порадити книги, які дають змогу зрозуміти, що не так і чому?

Усі вони ведуть насамперед до розуміння себе. Бо перед тим, як будувати стосунки з кимось, важливо побудувати їх з собою. У своїй добірці книжкових порад я буду рухатися відповідно до того, як розвивалися події особистого життя, щоб ви розуміли контекст і обрали для себе найбільш близькі варіанти.

Сьюзан М. Джонсон «Теорія прив'язаності. Емоційно-фокусована терапія для створення гармонійних стосунків»

«Теорія прив’язаності. Емоційно-фокусована терапія для створення гармонійних стосунків», Сьюзан М. Джонсон 

Цю книжку я слухала в аудіоформаті під час прогулянок з тоді ще маленькою дитиною, аби розібратися, чому я відчуваю у стосунках тривогу і чому мій партнер має схильність віддалятися і йти в себе. Звісно, всі паралелі проведені з дитинством, де ми заімпринтили певний патерн поведінки. Якщо ви колись чули фрази про тривожний чи уникаючий тип прив’язаності, саме ця книга розкриває ці патерни якнайкраще. 

«Пригорни мене міцніше. 7 бесід про кохання тривалістю в життя», Сью Джонсон 

«Пригорни мене міцніше. 7 бесід про кохання тривалістю в життя», Сью Джонсон 

Ця книгу про стосунки читала вже в той момент, коли мій шлюб летів у прірву. Я відчувала покинутість і непорозуміння. Мені потрібен був доказ та валідація того, що зі мною все в порядку. Діалоги між партнерами, які наводить авторка у книзі, розчулили до сліз. В них обидва партнери розкриваться, зізнаються, які ситуації підірвали довіру один одного, і маленькими кроками через розмови і підкріплені дії відновлюють її. Це 7 реальних історій різних стосунків, але в кожній з них можна впізнати себе. 

Врешті-решт зрозумівши, що наші з чоловіком шляхи розійшлися, я продовжувала вірити в кохання і почала вибудовувати нові стосунки, які я запам’ятаю на все життя. Бо це були залежні стосунки з чоловіком нарцисичного складу характеру. Кожна жінка, яка побувала в таких стосунках, знає, як складно з них вийти і скільки життєвої енергії партнер нарциса інвестує в них. Але бонусом розрив цих стосунків відкриває величезне поле для самодослідження, чим я і зайнялася. Наступні три книжки про це.

«Жінки, які кохають до нестями», Робін Норвуд

«Жінки, які кохають до нестями», Робін Норвуд

Назва говорить сама за себе. Якщо ви взяли її в руки, то точно знаєте, що це про вас. Сподобалося, що і цій книжці описуються причини, чому жінки закохуються не у тих чоловіків і що вони шукають насправді. Багато приділяється уваги стосункам з батьком. Після цієї книги я написала лист своєму татові, де змогла нарешті сказати всі дитячі образи та потреби, які він не задовольнив. І нарешті сказала йому, як сильно його не вистачало в моєму житті. 

«Любить / Не любить», Стефані Шталь

«Любить / Не любить», Стефані Шталь

Раджу читати цю книгу в оригіналі, бо я так і не знайшла українського перекладу. Неймовірна книга, яка відкриває очі на те, що твоя ситуація не унікальна. Багато прикладів, в яких я тотально впізнавала себе і розуміла, що ми з моїм колишнім партнером просто досконало виконали свої ролі. По суті це підручник з філофобії — боязні близкості та тривалих стосунків. Назва також каже сама за себе. Партнер філофоба постійно сумнівається, чи його люблять, чи він потрібен. Тут перераховані всі патерни поведінки філофобів і великий акцент на тому, що в цей момент відчуває другий партнер. Про те, як знову повернути контроль над власним життям і відмовитися від цих стосунків.

«Якщо він такий чудовий, чому мені так погано?», Ніл Ейвері

Повторю ще раз, що стосунки з нарцисом — це вкрай емоційно залежні стосунки, які зазвичай характеризуються постійними розставаннями і знов зближеннями. Цю книжку я прочитала під час останнього кола в цих стосунках. Але вона більш орієнтована на аб`юзивні стосунки. Партнер може не віддалятися, а просто своїм ігнором і знеціненням по краплі робити всередині вас кратер. Ця книжка з конкретними прикладами про те, як  розпізнати та зцілитися після таких стосунків. Саме вона дала можливість зізнатися собі, що я ніколи не буду щаслива з цією людиною, і покінчити з цими стосунками. 

«Радикальне прощення», Колін Тіппінг

«Радикальне прощення», Колін Тіппінг

Після всіх розставань дуже важливо дати собі простір та час для відновлення. Важливо підкреслити, що рухатися далі без усвідомлення, що відбулося і навіщо, дуже складно. А ще важче рухатися з тяжкістю образ. Тому цю книжку рекомендую всім, хто зіткнувся з болісним розставанням. Вона дуже дієво і швидко дає натхнення відпустити тяжкість образ або почуття провини.

 «5 травм і масок, які заважають бути собою», Ліз Бурбо

Це книжка, яка потрапила в руки випадково 2 місяці тому і ще раз нагадала мої дитячі травми. Вона в класичному розумінні не належить до теми стосунків, але завдяки їй ви краще зрозумієте себе, свої травми та побачите можливість з них вийти. Тепер щоразу, коли я відчуваю негативні емоції в певних ситуаціях, усвідомлюю, що це болить моя травма. Травми дуже впливають на те, як ми бачимо і сприймаємо світ. А на те, з ким і як будуємо стосунки, тим паче. Тому їх всі варто зцілити.

Фотограф: Jupi Lu by Pixabay

Читайте також: ОГОЛОШЕНО КОРОТКИЙ СПИСОК МІЖНАРОДНОЇ БУКЕРІВСЬКОЇ ПРЕМІЇ 2024