Про те, як пізнати та полюбити балет у будь-якому віці, розповідає засновниця балетного простору «Балеруша» Ольга Морозенко
Балет — це краса, граційність рухів, сила емоцій та образів артистів. За бекстеджем — багато років тренувань, насичені гастрольні графіки та постійне вдосконалення себе. Бути артистом балету — це мрія чи важка фізична праця? Чи можливо вивчити балетні рухи та відчути себе справжньою артисткою балету, не присвятивши цьому все життя?
Marie Claire поспілкувалася з екссолісткою Національної опери України і засновницею балетного простору «Балеруша» Ольгою Морозенко, та дізналася про навчання балету для дорослих і дітей, концепцію простору та причини, чому варто відкрити для себе цей вид мистецтва.
«Балеруша» народилася сім років тому з моєї мрії — ділитися безмежною любовʼю до балету з іншими. Кожного разу, коли я розповідала про себе та свою професію, багато дівчат казали мені: «В дитинстві я дуже хотіла займатися балетом. І кожен раз, коли мама приводила мене на танці або на балетний гурток, викладачі казали, що я недостатньо гнучка або струнка. Так моя мрія й не здійснилася». Тож, проєкт «Балеруша» був створений для того, щоб компенсувати ці childhood dreams. І звісно, це стало продовженням мого шляху та життєвого покликання.
Все моє життя — це балет, у різних його проявах та моїх втілених ролях. Спочатку це були 12 років на сцені Національної опери України — від артистки кордебалету до солістки театру. Це були важкі, але насичені роки балетного життя, гастрольних турів по всьому світу, виборювання власного місця під сонцем. А ще — вдосконалення у справі, яку я люблю усім серцем.
Згодом я вийшла заміж, завагітніла, і вже через два місяці після народження сина повернулася на сцену. Минув рік. Я зрозуміла, що майже весь час присвячую театру, й часу на родину не вистачало. Тому я вирішила спробувати інший шлях, який давав би мені більше часу для себе та сім’ї. Так розпочалося моє навчання у Київській школі мистецтв, де я відкрила балет з нової сторони — як викладач. А згодом — навчання в Aspen Institute Kyiv, яке стало визначальним, моєю точкою особистих трансформацій та самопізнання. Там я знайшла друзів та однодумців, які надихнули мене на реалізацію мрії та створення власного проєкту. Так у 2017 році почалася історія «Балеруші».
З роками «Балеруша» динамічно розвивалася — з однієї студії виросла до 4, з однієї навчальної групи для дорослих — до 16, для дорослих і дітей. Балетні кемпи, відкриті лекції, тематичні фотосесії, зустрічі та майстер-класи від професійних балетних артистів — все це обʼєднувало «балеруш» у тепле комʼюніті, захоплених улюбленою справою. Але з повномасштабним вторгненням ми змушені були тимчасово призупинити свою роботу. Проте мрія про балет не згасла. Торік ми відновили заняття для дорослих груп, а в цьому році — і для дітей.
«Балеруша» є місцем зустрічей для тих, хто щиро любить балет, незалежно від віку, статі та фізичної підготовки. Місцем, де кожен може відчути себе частиною балетного світу та відкрити для себе магію цього прекрасного виду мистецтва. Разом із професійними викладачами — чинними та колишніми артистами Національної опери України, ми навчаємо балету будь-кого, передаючи весь наш досвід та любов до танцю.
Наразі у «Балеруші» вивчають світовий та український балет не лише через танець та хореографію. А й через історію, репертуар, знайомства з українськими артистами та зірками балету.
Важливою та моєю улюбленою ініціативою «Балеруші» є балетні діалоги Ballet Talk із яскравими представниками українського балету. Серед наших зіркових гостей та спікерів — артисти балету Ольга Голиця, Олена Карандєєва, Олена Філіпʼєва, Олексій Тютюнник, художній керівник трупи Національної опери Нобухіро Терада.
Для дорослих заняття балетом — це шанс поринути у світ грації, покращити фізичну форму й знайти гармонію з тілом. Танцювальні рухи, засновані на класичному танці — це повноцінні кардіотренування, які можуть стати чудовою альтернативою фітнес-клубу. Вони впливають на формування правильної координації рухів, постави, рівноваги, гнучкості та витривалості. За годину ви спалюєте калорій стільки, як під час пари силових тренувань в залі. Балет задіює всі мʼязи вашого тіла — і ви швидко помітите зміни, особливо в ногах та спині.
Додатковий бонус від занять балетом — це зниження стресу. Адже чуттєвий танець під красиву музику допомагає позбутися накопиченої емоційної напруги, виплеснути негатив і отримати заряд енергії.
«По перше, балет — це здоров’я фізичне. Вправи які я даю дівчатам, а також сам виконую спрямовані на підтримку та зміцнення всього організму. Намагаюсь не «образити» жодну м’язу. По-друге: це здоров’я духовне. Класична хореографія змушує поринути в інший світ, зовсім іншу реальність, допомагає відволіктись від нашої буденності. По-третє: все що ми робимо, ми робимо із задоволенням. Після занять додається відчуття впевненості в житті, моральної стійкості, начебто трапляється перезавантаження, — додає викладач дорослих груп у «Балеруші», артист балету Національної опери України Олексій Коваленко.
Балет для дітей — це чудова можливість з ранніх років навчитися відчувати своє тіло. Розвивати поставу, граційніст рухів, витривалість та концентрацію уваги. Як один із найвимогливіших видів танцю, балет також навчає дітей дисципліні та системності, вмінню бути стійкими до конкуренції, долати перші труднощі, і як результат — бути впевненими в собі.
Балет допомагає формуванню естетичного смаку. Адже під час занять діти знайомляться з українською культурною спадщиною, історією мистецтва, що розширює їхній світогляд та розвиває відчуття прекрасного.
При цьому балет — це театральне дійство, де за допомогою рухів, музики та образів вдається максимально розкрити внутрішній потенціал дитини, її творчі здібності. Що в результаті розвиває благородство, причому не лише зовнішнє, а й внутрішнє.
Тому, займаючись балетом з ранніх років, дитина набуває впевненість у собі, розвиває емпатію, позбувається комплексів і страху.
«Діти навчаються основам класичного танцю, і на відміну від дорослих, їх захопленість може перерости в справжню професію. Той факт, що в «Балеруші» викладають професійні артисти балету зі спеціальною освітою та багаторічним досвідом роботи в Національній опері, має стати першочерговою рушійною силою прийти до нашої студії», — коментує викладачка дитячих груп у «Балеруші», артистка Національної опери України Єлизавета Черняк.
Ще один ключовий напрям «Балеруші» — партнерство з приватними садочками та школами. Адже балет як одне з позакласних занять не тільки створює нові можливості для особистого та фізичного розвитку дітлахів. Він також сприяє популяризації української культури та розвитку нашої унікальної балетної історії.
Викладачі «Балеруші» проводять заняття для дошкільнят 4-5 років та учнів 1-2 класу, навчаючи їх першим крокам в балеті. Для кожної з груп розробляється індивідуальна навчальна програма, яка враховує їхній вік та фізичну підготовку. На заняттях діти вивчають базові балетні рухи, через танцювальні вправи розвивають ритмічність та музикальність. Покращують поставу та гнучкість, дізнаються цікаві факти про український балет та слухають класичну музику з українських вистав.
Крім того, кожні пів року «Балеруша» проводить відкриті уроки для батьків. Вони є невіддільною частиною роботи викладачів та проводяться для того, щоб батьки могли спостерігати за прогресом своїх малюків.
Тож, якщо ви усім серцем любите балет, ви зможете опанувати його у будь-якому віці. Головне — ваше щире бажання. А далі — справа наших професійних викладачів. Наприклад, у просторі «Балеруша» на Печерську (вул. Євгена Коновальця, 36-д) є балетні інтенсиви для дорослих (новачки та досвідчені) щосуботи з 10:00 до 12:00, класи для дорослих (досвідчена група) щовівторка та щопятниці о 12:00 та 19:00, а також уроки для дітей щопонеділка та щосереди о 18:00.
А у студії на Позняках (проспект Петра Григоренка, 5-а) проводяться заняття для дорослих-новачків — щопонеділка та щочетверга об 11:00, та уроки для дітей — щовівторка та щочетверга о 17:00.
Звісно, на першому занятті балетна пачка вам не знадобиться, а ось обтисла спортивна форма — саме те, що треба. На ноги краще вибрати балетки або чешки, а в міру надбання майстерності — придбати пуанти. Красивого та приємного танцю!
Фото: пресслужба «Балеруші»