Талановитий каталонець Сальвадор Далі залишився в історії не лише як автор сюрреалістичних картин, а й як людина, чиє ім’я тотожне поняттю «ексцентричність». І ось 15 фактів, що підтверджують цю думку.
1. Носив дворянський титул. Маркіз де Далі де Пуболь – такий титул створив король Іспанії Хуан Карлос I для сюрреаліста.
2. Мріяв стати шеф-кухарем. Про що заявив у шість років батькам. Своє захоплення реалізував, створивши обкладинку для книги «Обід Гала» в 1973 році. У книзі зібрано 136 рецептів.
3. Боявся комах, і… симпатизував їм. Художник відчував фобію від одного виду мурах і коників, і, тим не менш, коники – один з елементів, що повторюються в його роботах. Для зйомок Андалузького пса він замовив мурах з Каталонії. А ще одного разу попросив наловити для нього мух у саду Тюїльрі, а потім сплатив по п’ять франків за кожну.
4. Шукав натхнення у сновидіннях. Тому намагався спати, сидячи, затиснувши в руці ключ або чайну ложку, а під нього клав металеву тарілку. Рано чи пізно Далі розтискав пальці, лунав дзвін металу від предмета, що впав, художник прокидався і намагався перенести на полотно бачення. Власне, про це картина “Сон, викликаний польотом бджоли навколо гранату, за секунду до пробудження”.
5. Був забобонний. Художник носив із собою маленький шматочок іспанської корчі, яка мала відганяти злих духів.
6. Створював ескізи ювелірних прикрас. Наприклад, брошка «Рубинові губи» з 13 перлинами-зубами, що виглядають, присвячена американській актрисі Полетт Годар (колишній дружині Чапліна і майбутній Ремарка).
7. Був жадібним. За що письменник Андре Бретон, насміхаючись, навіть придумав для Далі прізвисько-анаграму «Avida Dollars», що латиною означає «жадібний до доларів».
8. Партійник. Далі любив влаштовувати вечірки. Він був дизайнером скандального «Бала Сатани», влаштованого Ротшильдами у 1972 році. Того самого балу, який надихнув Кубрик на створення фільму “З широко заплющеними очима”.
Читайте також: ЯК ПРАВИЛЬНО ДИВИТИСЯ АРТХАУСНЕ КІНО, ЩОБ ОТРИМАТИ ВІД НЬОГО ЗАДОВОЛЕННЯ
9. Вибирав навіжені костюми. Серед них – фрак, прикрашений 88-ма пришитими до нього пляшечками лікеру з мертвою мухою в кожній. Для читання лекції на тему «Автентичні параноїдальні фантоми» Сальвадор убрався у водолазний костюм, під шоломом якого ледь не задихнувся.
10. Був захоплений чином Гітлером. За це, а також за зухвалість зобразити оголеного Леніна у картині «Загадка Вільгельма Телля» було засуджено друзями відомими письменниками та художниками.
11. Ексцентрично доглядав. Щоб підкорити свою музу Галу сюрреаліст створив одеколон, в якому змішав кип’ячену воду, риб’ячий жир та козячий гній. Пояснивши, що хоче пахнути як баран.
12. Купив для музи замок. У 1968 Далі купив для Гали замок Пуболь, в якому вона жила окремо від чоловіка. Художник міг відвідувати дружину лише з її письмового дозволу. Сьогодні у підвалі замку знаходиться склеп, де лежать Гала.
13. Залишив свій слід у fashion. Для моделі сукні від епатажної Ельзи Скіапареллі намалював величезного червоного омара на білій сукні.
14. Захопився Фрейдом. Далі був у захваті від його книги «Тлумачення сновидінь». Картини «Антропоморфна шафка» та «Жираф у вогні» (обкладинка книги) — данина великому психоаналітику. Зображені у ньому ящики, вбудовані у людську постать – показують приховані аспекти особистості, про які у своїй книзі говорив Фрейд.
15. Любимо кіношників. Роберт Паттінсон, Едрієн Броуді в різний час втілили образ Далі в кіно.
Більш детально про екстравагантного художника, чий девіз був «Сюрреалізм – це я» ви зможете дізнатися з ілюстрованого спецвипуску «Сальвадор Далі», який входить до колекції партворок для домашньої бібліотеки «Майстри малюнку та живопису». Вона складається з 75 томів і розповідає про найзнаменитіших і незвичайніших особистостей зі світу мистецтва. Чому митець був захоплений релігією, як на нього вплинула смерть коханки і як з’явилися на світ «Два зрізані соняшники», «Портрет татуся Тангі», «Нічне кафе на площі Ламартін в Арлі», «Спальня в Арлі» та багато інших? Читайте у новому виданні! Придбати можна у всіх точках продажу преси.
Читайте також: 15 ЦІКАВИХ ФАКТІВ ПРО ЖИТТЯ ВІНСЕНТА ВАН ГОГА