UA
  RU

  5 фактів, які варто знати про головний оперний проєкт-2021 «Вишиваний. Король України»

  Перша повномасштабна академічна сучасна опера незалежної України. Прем’єра «Вишиваний. Король України» відбудеться у Харківському національному академічному театрі опери та балету ім. Миколи Лисенка 1 й 2 жовтня 2021 (через пандемію дата уточнюється).


  Вишиваний. Король України 2

  Непересічний  головний герой.


  Ерцгерцог Вільгельм фон Габсбурґ-Лотаринзький (1995-1948) був представником однієї з найвпливовіших династій Європи, яка правила багатонаціональною монархією близько 600 років. Нащадок Габсбурґів увійшов до історії як великий прихильник України, а саме – як український військовий діяч, політик, дипломат, поет, полковник Легіону Українських Січових Стрільців (у часи Першої світової війни). Василь Вишиваний був неофіційним кандидатом на український престол у разі встановлення монархії. Вивчив українську мову ще юнаком, почав писати нею поезії, які підписував іменем Василь Вишиваний. Його поетична збірка «Минають дні…» побачила світ рівно сто років тому у Відні, з присвятою «Борцям, що впали за Волю України». Після Другої світової Вишиваний активно спілкувався з відомими політиками на предмет підтримки українського народу. Зокрема, йому вдалося налагодити зв’язок з Шарлем де Голлем, який погодився допомогти українським повстанцям зброєю. Але цим планам не судилося реалізуватися. У 1947 році у Відні був викрадений радянськими спецслужбами, згодом перевезений до Києва, де 1948 року помер у Лук’янівській в’язниці.

  Про особисте життя Вишиваного відомо небагато менше. Деякі дослідники біографії Вільгельма фон Габсбурґа вважають, що першим коханням юного ерцгерцога була чарівна українка Іванна Шмериковська, піаністка, віолончелістка та камерна співачка.

  Вишиваний. Король України


  Команда зіркових творців.

  Опера «Вишиваний. Король України» почалася з тексту лібрето, присвяченого тому,  хто міг, але не став королем України. Автор лібрето – поет, прозаїк, перекладач, громадський активіст, музикант Сергій Жадан. «Це не просто історична опера, не просто історичний твір – він великою мірою спрямований як в минуле, так і в майбутнє, – відразу окреслив собі завдання автор лібрето опери Жадан. Музику запросили писати яскраву та самобутню композиторку Аллу Загайкевич, яка спромоглася тонко обіграти нелінійний сюжет лібрето, втілила народні теми в сучасні образи, задіяла солістів і хор і поєднала тенденції академічної та електроакустичної музики саме на українському матеріалі. Режисером став відомий експериментатор Ростислав Держипільський, генеральний директор і художній керівник Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка. Сценографкою і художницею по костюмах запросили мисткиню Олесю Головач. Олеся ретельно вивчала історичні джерела початку ХХ-го, бо костюми мають відображати характери героїв, а вбрання в комплексі з декораціями повинні магічним чином переносити глядача у строкату атмосферу першої половини ХХ століття. Хореографинею вистави стала Ольга Семьошкіна, головна балетмейстеркп Національного Академічного Драматичного театру ім. Івана Франка.

  Театр як творча лабораторія.  Грандіозний оперний задум реалізує трупа Харківського Національного академічного театру опери і балету ім. М. Лисенка / «Схід Opera», одного із найстаріших музичних театрів України. Його сцена є однією з найбільших у Європі –  270 кв. метрів. За останні чотири роки на цій сцені було здійснено понад 30 прем’єр. У виставі «Вишиваний. Король України» будуть задіяні близько двохсот виконавців. Сольні партії виконують лауреати міжнародних конкурсів, артисти Харківського театру опери та балету імені М. В. Лисенка Володимир Козлов, Микита Маринчак та Юлія Піскун, яка працює над роллю Дівчини, єдиної ліричної жіночої постаті в опері.

  За задумом режисера Ростислава Держипільського вже виготовлено метафоричні багатоярусні сценічні конструкції, декорації та понад триста костюмів. Головною декорацією стане унікальна для української театральної сцени алюмінієва конструкція з пандусом. Її ширина становить 14 м, висота – 7 м, а глибина – близько 12 м. Металеві яруси, на яких будуть розміщуватись хорові групи. Конструкція має три яруси та нагадує класичний вертеп.


  Інструмент культурної дипломатії.

  Оперний проєкт «Вишиваний. Король України» відновлює історичну пам‘ять і повертає з небуття у ювілейний для Української відновленої Незалежності рік гідну шанування постать ерцгерцога Вільгельма фон Габсбурґ-Лотаринзького, який зробив такий вагомий внесок в ідею суверенної України. Після прем`єри опери в Україні на проєкт чекають в Австрії. Одна з ініціаторів та продюсерка проєкту Олександра Саєнко щиро переконана: «Масштабна за своєю багатовекторністю подія «Вишиваний. Король України» покликана довести: нам є, що показати світу і чим здивувати вибагливу міжнародну публіку».

  Вишиваний. Король України 4


   

   

  x
  x