UA
RU

Алан Бадоєв: «Ніщо, на чому стоїть рашизм, не має права на існування. Якщо велике мистецтво агресора не вберегло росіян від віроломних злодіянь — до біса таке мистецтво.»

Редагувати переклад
"Все життя без перебільшення, я вірив у силу добра… Мені було очевидно, якщо не робити зла, то і зло не прийде у твій дім… Невже все це безповоротно втрачено…", - такими словами звернувся до спільноти Алан Бадоєв зі своєї сторінки в соцмережах в перші дні війни. Про те як змінилося життя українського режисера та кліпмейкера, якою має бути реакція на війну людей культури та про своє ставлення до кенселення російської культури він розповів в інтерв'ю Marie Claire.

Алан Бадоєв

Як сильно війна змінила ваше життя?

Війна не тільки повністю змінила моє життя, вона змінила моє нутро. Перші три дні ніби напалмом знищували усі пріоритети і цілі старого життя. А нові досі ще не знайдені, поки що цьому немає місця і часу.

Я просто спостерігаю за тим, як продовжується життя, починається новий день під час війни. Я намагаюсь бути корисним і живу кожною миттю, нічого не  загадую і не забігаю наперед. Кожен новий день має значення!

Де вас застигла новина про війну?

Я був у себе вдома у Києві. Як і більшість відганяв навіть найменший натяк  на війну. І зрозумів, що війна почалася тільки тоді, коли побачив, як звідусіль по тротуарах почали бігти люди з валізами — цілі сім’ї, коли побачив довжелезні затори, черги в  магазинах, коли провів першу ніч на парковці.

Чим зараз ви займаєтесь?

Зараз я намагаюся робити усе, що в мене виходить найкраще — я використовую власні соцмережі для конектингу волонтерів і тих, хто більш за все потребує допомоги. Постійно працюю над проєктами, які спрямовані на  безперервну підтримку уваги до нашого горя, зокрема США. Адже дуже важливо, щоб навіть по той бік океану в жодному разі не звикли до нашої біди. Важливо, щоб люди в інших країнах, використовуючи усі свої ресурси, продовжували тиснути на політичну спільноту, мотивуючи їх запроваджувати нові санкції проти росії, і таким чином допомагати нам.

Що вас приємно вражає в українському суспільстві сьогодні?

Ми — брати та сестри, ми — єдині і тому, ми — сила! Українці не просто повірили у власну сміливість і міць, вони відчули її як щит та меч. Тепер це не метафора — це реальна енергія, яку ми отримали завдяки об’єднанню.

Алан Бадоєв 11

На вашу думку, як люди культури мають реагувати на війну?

Рецепту єдиного немає. Будь-яка реакція — це життя. Кожен має право на власну реакцію. Але я щасливий, що багато творчих людей України відчули силу свого творіння і спрямували її на боротьбу з ворогом.

За останній місяць ми бачили з вами багатьох митців: хтось співає для України, хтось малює картини, дехто створює сольні перформанси на площах других країн, а дехто йде у волонтери або тримає зброю, інші ж б’ють словом. Усі потрібні і усі праві! Головне — не мовчати і не боятись! Сьогодні вкрай необхідно бути сміливим та вносити свою частку в загальний потік сили.

Як ви ставитесь до кенселення російської культури?

Ніщо, на чому стоїть рашизм, не має права на існування. Якщо велике мистецтво агресора не вберегло росіян від таких віроломних злодіянь, значить, до біса таке мистецтво. Воно лише літери на папері, більш того, літери, які складені у вкрай небезпечні слова.

В росії є нафта і є власне мистецтво. І те, і інше пронизує цивілізований світ немов ракові клітини. А це призводить до неминучого обнулення. Можливо, це звучить надто радикально, але наголошую, якщо культура не приносить власній країні розуму та добра — до біса її!

Ніщо, на чому стоїть рашизм, не має права на існування. Якщо велике мистецтво агресора не вберегло росіян від таких віроломних злодіянь, значить, до біса таке мистецтво.

Хто з російських зірок, з ким ви співпрацювали, висловив вам підтримку?

Я більше про жодного з росії не хочу говорити. Їхні імена повинні бути забутими. Не було жодної такої підтримки, про яку б можна було говорити вголос. Але замість цього були тони повідомлень з безхребетними голосіннями. Так друзів не рятують!

Як ви сприйняли новину, що Макс Барських, продюсером якого ви є, йде до лав ЗСУ?

Це його рішення! Макс, як і будь-який військовозобов’язаний чоловік в країні, хоче бути корисним там, де зможе. Зараз він проходить навчання, яке разом зі знайомствами з військовими дуже його надихає. Макс щасливий, що знає цих людей. Поряд з тим, він також відчуває, що артист може і повинен надихати. Це щире бажання, і я дуже ним пишаюсь.

Більш того, Макс не забуває, що головною його зброєю була, є і буде пісня. Він працює над тим, щоб у наших людей був голос друга, голос, який  завжди підтримає та надихне.

Алан Бадоєв 2

Говорять, що героєм не можна бути весь час. Можна лише певний момент за певних обставин. Хто сьогодні для вас є героєм?

Кожен з нас сьогодні герой. Ті, хто береже свою і чужу сім’ю; ті, хто годує, лікує, жертвує і об’єднує; і звісно ж ті, хто захищає. Сила в єднанні! І якщо б не кожен з нас, то можливо не було б такої сили, яка в нас є.

Але особисто для мене героєм нашого часу став президент. Володимир — це константа супротиву нашої країни. Його сила духу і людяність у кожному слові і кожному русі. Це і є те, що об’єднує не лише українців, але й увесь світ.

Більш того, я суджу лише за вчинками. Його рішення як людини, яка залишилася захищати свій народ, свою країну, немов у двобої Давида та Голіафа, справді героїчне.

В українців пройшла повна переоцінка культурних цінностей. Хтось з моїх друзів вчора написав, що зайшов до книгарні по Ремарка. І не зміг купити, бо всі його книги розібрані. Що ви зараз читаєте, дивитесь, слухаєте?

Зараз у меня надто мало часу і ще менше сил. Війна вижимає мене зсередини. Я тільки вчуся відчувати нашу реальність, але дещо мене дійсно цікавить — розстріляне відродження — драма української культури 20-30-х років.

Я більше про жодного з росії не хочу говорити. Їхні імена повинні бути забутими.

У вас 656 тисяч фолловерів в Інстаграм. За ким з діяч в культури ви стежите зараз?

За президентом!

Яка з останніх новин вас потішила?

Останнім часом російські ЗМІ все більше випускають фейки про Макса. Він надто болисно їх ранив і не дав можливості себе тлумачити якось по-іншому. Своїми діями Макс дав рашистам смачного ляпаса, тому кожен день вони намагаються його дискредитувати. Ось там справжні перли. Вони мене дуже забавляють!

Автор: Ірина Татаренко

Фото з архіву Алана Бадоєва

#ВсеБудеУкраїна!

Читайте також: МАКС БАРСЬКИХ АНОНСУВАХ ВИХІД НОВОГО ТРЕКУ НА ПІДТРИМКУ ЗСУ

Статьи по теме