Де правда, а де фантазія: ТОП кращих фільмів про підміну реальності
Зараз ми живемо у час, який ну дуже просто сплутати з жахливим сном або хворобливою фантазією. Більш того, наше життя частково і залежить від людей, які живуть у своєму світі, який має мало чого спільного з реальним. Але тема підміни реальності на фантазії є ну вкрай розповсюдженою в мистецтві, а особливо в кіно. Саме боротьбі за реальність у світі навіяних примар присвячений новий фільм легендарного Роберта Родрігеса «Під гіпнозом» з Беном Аффлеком у головні ролі, який став однією з головних премьер цього кіносезону.
У цьому матеріалі ми зібрали п’ятірку кращих тематичних фільмів, які є обов’язковими для перегляду. Критиками та глядачами доведено, що саме ці фільми тримають у напрузі та плутають глядача з початку до кінця, тож точно вартують вашої уваги.
«З широко відкритими очима», Стенлі Кубрик, 1999
Відкриваємо наш ТОП останньою стрічкою великого режисера Стенлі Кубрика, який за легендою помер на наступний день, після закінчення монтажу. Фінальна робота визнана однією з кращих у фільмографії генія, у якого в принципі не було поганих фільмів та касових провалів.
Більш того, саме «З широко відкритими очима», стали останньою спільною роботою тодішньої пари №1 в Голлівуду — Тома Круза та Ніколь Кідман (а за чутками саме знімання у цьому фільмі й спричинили їх розлучення). Численні джерела заявили, що зйомки, які зайняли десь з рік та мазохістичні методи Кубрика, мали негативний вплив на відносини двох суперзірок. Хоча й «З широко відкритими очима» й стали особистою поразкою Круза та Кідман, то з творчого погляду — вони зробили видатну роботу на яку з захопленням дивишся кожен раз…
Про що кіно?
Стрічка знята за мотивами повісті австрійського письменника Артура Шніцлера «Новелла про сни». На відміну від першоджерела, розповідь перенесена з Відня 1920-х на Манхеттен 1990-х. Картина торкається проблем подружньої вірності і сповнена фрейдистських натяків, а блукання головного героя доктора Вільяма Харфорда (Том Круз) Нью-Йорком нагадують щось середнє між сном і реальністю.
«Бійцівський клуб», Девід Фінчер, 1999
Найбільш попсова робота багаторазового номінанта на Оскар — Девіда Фінчера у свій час стала касовим провалом, але вже через кілька років заробила сотні мільйонів на продажах носіїв та телепоказах.
Класична стрічка була знята за книгою «поганого хлопця» літератури 90-х та 2000-х — ультрамодного колись Чака Паланіка. Свої знакові ролі в екранізації зіграв Бред Пітт, Хелена Бонем-Картер та Єдвард Нортон.
Стрічка навіть зараз виглядає супер-стильною та видовищною (не просто так Девід Фінчер свого часу зняв найкращі кліпи Мадонни, Майкла Джексона та Джорджа Майкла), а сюжет лишається актуальним й досі.
Про що кіно?
Нортон зіграв роль безіменного оповідача — знеособленого обивателя, який незадоволений своїм життям у постіндустріальному суспільстві споживання «білих комірців». Він створює підпільну організацію «Бійцівський клуб» разом із Тайлером Дерденом – продавцем мила, роль якого виконав Бред Пітт. Але звісно, реальність не є не такою, як здається…
«Ігри розуму», Рон Ховард, 2001
Найкраща стрічка 2001 року, яка отримала свого часу 4 премії «Оскар», на відміну від інших фільмів ТОПу, заснована на реальних подіях та розповідає про головне з біографії Джона Форбса Неша, лауреата Нобелівської премії з економіки.
Краща роль Рассела Кроу на піку кар’єри (хоча він й отримав свого єдиного «Оскара» за «Гладіатора» Рідлі Скота) та зірковий бенефіс Дженніфер Коннеллі та Пола Бетані, має захопливий поворот, блискуче поставленим Роном Ховардом. Згодом, фішку саме цієї стрічки позичить Мартін Скорсезе та Леонардо Ді Капріо в суперпопулярній у нас стрічці «Острів проклятих».
Про що кіно?
Свідомість людини влаштовано так, що вона здатна відшукати сенс навіть там, де його немає, а розум генія взагалі може створити цілий Всесвіт на порожньому місці. Головний герой Джон Форбс Неш – геній математики, виявився одним із тих, хто протягом багатьох років тікав від власної тіні.
«Ворог», Денні Вільнев, 2013
Це на відміну від перших згадувань нашої підбірки не настільки затерта робота, яка все ж таки потребує загальної уваги. Один з перших міжнародних хітів одного з кращих режисерів покоління Дені́ Вільне́ва («Дюна», «Прибуття», «Той,що біжить по лезу 2049») з зірковим красунчиком та номінантом на «Оскар» Джейком Гіленхолом, доводить що й авторське кіно може бути захоплюючим для усіх категорій глядачів.
Про що кіно?
Викладач історії бере у відеопрокаті диск із невідомою йому комедією. Фільм його ніяк не вражає, але в одному з епізодів він помічає актора, який виглядає точно так, як він сам. Вражений побаченим, він вирішує знайти свого двійника. Пошуки обертаються справжньою подорожжю до самого серця метафізичної темряви, яка перевертає його уявлення про життя з ніг на голову.
«Під гіпнозом», Роберт Родрігес, 2023
Нова робота видатного режисера, продюсера та сценариста Роберта Родрігеса, головну роль у якій грає власник двух премій «Оскар» Бен Аффлек стала гідним представником жанру. Драматичний екшн-трилер тримає увагу від початку до кінця та не дає глядачам зрозуміти, що насправді відбувається з героєм, який повинен боротися з примарами, заради того, щоб залишитися в реальності.
Про що кіно?
Детектив поліції Деніел Рурк (Бен Аффлек) болісно переживає зникнення маленької доньки. Одного дня Рурк отримує завдання втрутитися у пограбування банку. На місці він бачить як не знайомі між собою люди злагоджено діють у інтересах злочинців. Аби зрозуміти, що ними керує, Рурк виходить на віщунку Дайану Крус (Алісі Брага). Виявляється усьому виною діяльність невловимого «гіпнотика» (Вільям Фахтнер), який вміє за лічені секунди проникати в розум людей та змушувати їх до будь-яких дій. Чим більше Рурк прагне розібратися у тому, що відбувається довкола, тим складніше відрізняти реальність від штучних спогадів та навіювання.
Читайте також: ДО ЮВІЛЕЮ КВЕНТІНА ТАРАНТІНО: ВПІЗНАЙ КУЛЬТОВУ СТРІЧКУ ЗА ОДНИМ КАДРОМ