Ексклюзив: інтерв’ю з Максимом Сердюком, продюсером серіалу СПАЛАХ
Нещодавно вийшла вже третя серія документального серіалу СПАЛАХ, присвячена новій українській рейв-культурі. Marie Claire поспілкувалися з його продюсером та головним редактором онлайн-медіа СЛУХ Максимом Сердюком та поговорили про те, чому ж варто подивитися СПАЛАХ, про «культурні guilty pleasures» та легенди українського шоу-бізнесу.
Загалом СПАЛАХ — це не тільки документальний 10-серійний серіал про нових героїв та героїнь нашої сучасності, а й важлива сходинка в дослідженні власної культурної автентичності українців. Кожен його епізод розповідає про еволюцію різних культурних індустрій: від феномену української поп-музики та кліпмейкінгу до кіно, комедії, стрит-арту та локальних брендів одягу.
Чому цей серіал потрібно подивитися?
Тому що до нашого серіалу ніхто не робив таке велике дослідження окремих пластів української культури: фольку, комедії, кіно, моди, рейву, стрит-арту, кліпмейкінгу, поп-музики, танцю, брендів одягу. Ми вирішили проаналізувати те, що в нас було, нашу спільну історію, зрозуміти, куди ми рухаємося, що пов’язує нас усіх. Ми в цьому культурному середовищі перебуваємо щодня і маємо розуміти, де і в якому суспільстві живемо. Всі ці культурні сфери формують сучасних українців та українок. Саме тому історія важлива.
Ми вирішили передати це через головних діячів і діячок минулого та теперішнього, заглибилися в архівні історії, проаналізували те, що маємо.
Який із випусків ваш найулюбленіший?
Я дуже люблю випуск про українську комедію, тому що цієї теми ще ніхто не торкався у документальній формі. Мені вона дуже близька. Було цікаво проаналізувати та почути кумирів, на яких виросло моє та старші покоління. У серії про комедію є і люди, які формували теперішню сцену, і ті, хто тільки починає і творить те, що буде далі.
Чи є у вас улюблена «легенда» про українську сучасну культуру? Що я маю на увазі: цієї події могло не бути, проте сама історія вам дуже імпонує.
Одразу чомусь згадав історію появи гурту Quest Pistols— мовляв, гурт випадково зібрався у спецвипуску до 1-го квітня у 2004 році в проєкті «Шанс». Продюсери «Шансу» вирішили повеселитися і зробити гурт із танцюристів балету Quest. Але наскільки я розумію, це вигадали, щоб через телебачення розказати про появу нового гурту. Мені подобається ця історія.
Ще згадав про «Время и стекло». У гурту нічого не виходило, і учасники вирішили зробити останні кліп та пісню. Це була «Имя 505». Вона вибухнула та вивела гурт на іншу площину. Вони робили все на великому куражі. Це класна легенда про те, як треба робити все легко та з натхненням. Взагалі будь-яку роботу потрібно виконувати на куражі.
Читайте також: ТОП-5 ИДЕЙ ДЛЯ НОВОГОДНИХ ПОДАРКОВ ОТ HUAWEI
В процесі підготовки було проведено понад 100 інтерв’ю. Інтерв’ю із ким ви найбільше очікували, а якого трошки побоювалися?
На жаль, я не був присутній на всіх інтерв’ю. На більшості з них я намагався слухати, адже це унікальна можливість поспілкуватися з крутими, культовими, професійними діячами своєї справи. Як безкоштовний майстер-клас. Для мене було унікальною подією слухати їхні історії. До речі, ми їх окремо публікуватимемо протягом наступного року.
Мені було цікаво все — історії про стрит-арт і танцювальну культуру, про створення поп-хітів і національних українських інструментів. Важко виокремити когось одного. Мені подобається, що нам вдалося під одним дахом зібрати людей з полярними точками зору. Я вважаю, що це дуже важливо. Всі люди мають різні точки зору, різний вигляд, мову, різні соціально-політичні погляди. Тим не менше, нас об’єднує багато речей, і це — головне. Насправді ми всі однакові, це дуже надихає.
Нещодавно в нас у редакції виникла справжня суперечка, кого можна віднести до сучасних героїв України. Хто є героєм сучасності для вас?
Важко говорити про героїв сучасності, тому що вони змінюються щороку. Декілька років тому був популярний Ед Ширан, а зараз це Біллі Айліш. Хто буде популярним наступного або через два, три роки — важко сказати. Герої дуже швидко змінюються.
На ваш погляд, які події культурного життя України були для її розвитку найбільш важливими та вирішальними?
Чому саме «СПАЛАХ»? Тому що це спалахи культури, які відбувалися у кожній сфері в різний час. Ми дослідили, що найбільші спалахи та підйом культури відбулися під час кризових ситуацій та революцій. У періоди соціополітичних змін, у часи Радянського Союзу, коли Україна стала незалежною, під час кожної революції та фінансової кризи.
Зараз ми також маємо готуватися до нового спалаху, після пандемії коронавірусу. Вже виникає багато продукту, бо всі адаптуються під нові реалії. Ми цим серіалом ніби готуємо грунт, фіксуємо те, що вже відбулося, щоб бути готовими до нового спалаху. Щоб уже з отриманими знаннями, а не починаючи все спочатку, продовжувати розвиток культури.
Цим проєктом ми хочемо передати спадщину та її розуміння у простій формі, доступній та цікавій для всіх.
Читайте також: СПЕЦПРОЄКТ Colgate та Marie Claire #продовжуйусміхатися
Якщо говорити про ваше дитинство, який був найголовніший спогад саме про українську культуру?
Я родом з маленького депресивного містечка на Кіровоградщині. Я багато жартую про те, що там мало хто знає про поняття динамічної культури, бо багато чого застигло. Все, що я отримав з дитинства, — це книжки та телебачення. Найголовніший спогад — коли бабуся читала мені різну українську поезію, казки та твори українських письменників.
У кожної людини є свої «культурні guilty pleasures». Я наодинці можу переглядати старі відеокліпи El Кравчука й випуски «Шоу довгоносиків». Які ваші культурні guilty pleasures?
У мене як такого guilty pleasure немає, я що хочу, те й дивлюсь. Усе навколо нас — це культура. Цього року я багато слухав пісні «ТіК» — «Апрель», Ірину Білик — «Любовь яд». Для когось це guilty pleasure, а для мене — звичайний трек у плейлісті. Я не сноб, мені головне щоб подобалося. Ми живемо у світі постмодерну, думаю, треба все сприймати простіше.
Якби вам потрібно було порадити дуже короткий список творів сучасної української культури, щоб іноземець все зрозумів про нову українську культуру, як би він виглядав?
Нашою великою командою ми працюємо над крутим серіалом про нову українську культуру «СПАЛАХ» і над тим, щоб кожна серія на YouTube мала англійські субтитри. Якщо ви хочете порадити подивитись щось іноземцю, надсилайте лінк на наш серіал. Дивіться самі та поширюйте серед знайомих.
Фотограф: Аліна Андрєєва
Читайте також: ТРИ ТРЕНДОВІ ОБРАЗИ ДЛЯ СВЯТКУВАННЯ НОВОРІЧНОЇ НОЧІ