UA
RU

Евакуйовані театри Маріуполя та Харкова дали вистави на фестивалі в Кропивницькому

Редагувати переклад

Попри війну, сигнали ”повітряної тривоги” та загрозу обстрілів, у Кропивницькому відбувся 52-ий театральний фестиваль “Вересневі самоцвіти”.

Протягом тижня на сцені Кіровоградського академічного обласного українського музично-драматичного театру виступали запрошені евакуйовані колективи з Маріуполя та Харкова, а також запрошені театральні колективи з Чернігова, Вінниці, Києва. Цього року, в умовах російської агресії проти України, свято відбулося під гаслом ”Музи не мовчать”. Фестиваль пройшов без анонсів і афіш, а квитки не продавали у касі.

Евакуйовані театри Маріуполя та Харкова дали вистави на фестивалі в Кропивницькому-Фото 1

Відкрила фестиваль вистава Донецького академічного обласного драматичного театру (м. Маріуполь) ”Крик нації” про життя і долю закатованого радянським режимом поета-дисидента Василя Стуса. Це саме той театр, що став відомим на весь світ, коли у березні на його будівлю скинули авіабомбу. Поміж сотень людей, які того дня шукали прихисток у “драмі”, були й актори, які вийшли на сцену кропивницького театру 20 вересня.

Трупа Донецького обласного драмтеатру вперше в Театрі корифеїв – і це для нас велика честь. Ми знайшли в собі сили повернутися після виїзду до Ужгорода трохи назад, до центральної частини України, де загроза обстрілів більша. Ви можете собі уявити, наскільки це було для нас психологічним бар’єром,

– розповіла керівниця обласного Донецького театру Людмила Колосович.

У рамках свята ”Вересневі самоцвіти” також було представлено спільний проєкт Харківського державного академічного українського драматичного театру (”Березіль”), який наразі знаходиться в евакуації, та Вінницького обласного академічного українського музично-драматичного театру ”Хлібне перемир’я” за драмою Сергія Жадана. Вистава розповідає про історію двох братів, яка відбувається влітку 2014 року у Донецьку. До речі, сам автор брав участь у створенні постановки, робив коректуру в процесі у співпраці з режисером постановником Олександром Ковшуном. Харківський театр евакуювався з-під обстрілів 3 березня. Саме вінницькі театрали надали прихисток харків’янам і тепер вони дають свої вистави разом.

Евакуйовані театри Маріуполя та Харкова дали вистави на фестивалі в Кропивницькому-Фото 2

Для мене подібні фестивалі – це таке заземлення. Ми дуже вдячні тим, хто профінансував ”Вересневі самоцвіти” і організував їх. Можливо, це зараз ще більше потрібно, ніж у мирні часи – і глядачам, і акторам,

– додала керівниця літературно-драматургійної частини Харківського театру Маргарита Корнющенко.

Щодо проведення цьогоріч в організаторів фестивалю були сумніви. Питання безпеки та фінансування стояли на першому плані. Проте рада сільськогосподарських підприємств Кіровоградської області, місцеві підприємці та нардепи, благодійний Фонд Родини Довгих і інші меценати зголосилися фінансово підтримати участь у фестивалі театрів з інших міст, а сам захід завдяки такій підтримці, пройшов без жодної копійки з обласного бюджету. 

Читайте також: Благодійний Garage Sale vol 2.0 у Fairmont Grand Hotel Kyiv

Евакуйовані театри Маріуполя та Харкова дали вистави на фестивалі в Кропивницькому-Фото 3

”Підтримка української культури це про підтримку українського духу і збереження нашої ідентичності. Коли росіяни руйнують наші міста, надважливо боротись за те, що робить нас українцями – наш культурний код, який їм ніколи не вдасться зруйнувати, – ділиться Оксана Гуляєва, директор Фонду Родини Довгих ”Можемо Разом”. – Наш Фонд всі місяці війни підтримує жителів Харкова: ми відправили понад 15 тонн продуктів на Салтівку, корма тваринам в Зоопарк ”Фельдман Екопарк”, інфраструктура якого була знищена в перші дні нападу. І коли до Олеся Довгого звернулись організатори Фестивалю ми одразу погодились допомогти та підтримати фінансово презентацію спільного проєкту Харківського та Вінницького драмтеатрів в рамках ”Вересневих самоцвітів. Дякую всім благодійникам і бізнесам, які об’єднались у цьому заході”.

В театральному фестивалі також взяли участь Київський академічний драматичний театр на Подолі з виставою ”Сто тисяч” в постановці Віталія Малахова,  Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка з виставою ”Приборкання норовливого” за п’єсою Ярослава Стельмаха ”Кохання у стилі бароко”, Кіровоградський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. М.Л. Кропивницького з постановкою ”Ціна життя” за п’єсою Карела Чапика ”Мати” та народний хореографічний ансамбль ”Світанок” з виставою-реквієм ”Тінь весни”.  

 

Статьи по теме