Щоб повною мірою відчути атмосферу Burning Man, потрібно опинитися в епіцентрі подій у пустелі Невади. Але завдяки інтернету зараз кожен може стати учасником феєричної дії, хоч і віртуально.
За традицією, захід проходить у пустелі Блек-Рок у Неваді, США, кожен останній понеділок серпня (цього року — 25-го). За вісім днів учасники встигають стати частиною перформансу, приміряючи на себе найдивовижніші костюми, блукаючи серед складних футуристичних інсталяцій, слухаючи спонтанні музичні виступи та відвідуючи безліч вечірок.
Назва “Burning Man”, що в перекладі означає “палаюча людина” походить від символічного ритуалу спалювання великої дерев’яної скульптури, який зазвичай відбувається у суботу ввечері.
Burning Man прийнято називати фестивалем, хоча його творці категорично не погоджуються з цим терміном.
Burning Man – це не фестиваль. Burning Man – це спільнота. Тимчасове місто. Глобальний культурний рух, заснований на 10 практичних принципах,
– йдеться на офіційному сайті.
До цих принципів відносяться:
Burning Man організований некомерційною організацією під назвою Burning Man Project.
Історія походження Burning Man починається в 1986 році, коли Ларрі Харві і Джеррі Джеймс забави заради спорудили дерев’яне опудало людини і спалили його на пляжі недалеко від Сан-Франциско. На той момент Харві переживав кризу середнього віку після невдалих відносин, і вирішив разом зі своїм другом Джеймсом символічно позбавитися депресивного стану.
Харві та Джеймс створили 8-футову (близько двох з половиною метрів) людську фігуру і відтягли її на Бейкер-Біч із десятьма своїми друзями. Це було 22 червня під час літнього сонцестояння. Вони облили опудало бензином і підпалили.
Це дійство викликало відгук у відвідувачів пляжу, і в 1987 друзі знову вирішили спалити дерев’яного чоловіка, але цього разу вони підійшли до завдання більш відповідально. Створенням опудала вони зайнялися за кілька тижнів до заходу, зробивши його вдвічі більше — 15 футів (близько чотирьох з половиною метрів). До речі, цей «чоловік» мав обличчя трикутної форми, що згодом стало незмінним символом Burning Man. Вдруге помилуватися спаленням прийшли 80 людей.
До 1988 року захід набув офіційного характеру: організатори створили плакати, футболки та листівки, щоб залучити ще більше людей. Тоді ж воно й отримало свою назву – Burning Man. Все було добре до 1990 року, коли місцева влада заборонила спалювати опудало — саме розпочався сезон лісових пожеж. Тоді Харві та Джеймс перенесли спалення в пустелю Блек-Рок на північний схід від Рено, штат Нью-Йорк. З того часу захід став культовим і привертає до себе увагу й досі.
Burning Man — це не про комерцію, тому організатори повністю покладаються на креативність учасників, які створюють для себе свято. Репортер Insider Алі Вайсман розповіла, що люди тиняються від табору до табору або пересуваються територією на велосипедах, химерних автомобілях та скутерах, разом готують, танцюють, п’ють, роблять арт-об’єкти та відпочивають. Ви можете опинитися на дегустації вин або потрапити в руки масажиста, який щасливо теж знаходиться в пустелі Блек-Рок, і все це абсолютно безкоштовно!
За даними проекту Black Rock City, у 2018 році Burning Man відвідало понад 70000 XNUMX людей. Людей, котрі стали частиною спільноти, називають «burners». І, до речі, серед них є багато зірок і великих цього світу. У різні роки до Burning Man примикали:
[mc_gallery id=164985]
Тут вам гроші не потрібні, але Burning Man безумовно не безкоштовний – і не дешевий. Згідно з офіційним сайтом заходу, основна частина квитків коштує 425 доларів (зазвичай вони розпродаються протягом години). За всі квитки та проїзні стягується плата у розмірі 4 доларів + 9% податок на розваги + комісія у розмірі 2,7% з кожної проміжної суми покупки. У результаті квиток за 425 доларів може перетворитися на квиток майже за 480. До речі, не забудьте про те, що вартість проїзного квитка становить $100, не включаючи збори.
До речі, близько 4000 квитків йдуть на замовлення і їх можна придбати в середині березня за ціною 1400 доларів за кожен.
Діти до 12 років можуть безкоштовно відвідувати Burning Man.
За оцінками CNBC, у 2016 році загальна вартість участі у заході варіювалася від 1300 до 20000 доларів, включаючи транспорт, їжу, збори за табір, костюми та подарунки.
Учасники Burning Man приносять із собою все, що їм потрібно, на місці можна отримати лише каву та лід. Це означає, що «burners» повинні мати при собі намети, спальні мішки, їжу, воду, сонцезахисний крем та все, що може знадобитися. Сайт пропонує учасникам взяти з собою велосипеди та «іграшки чи костюми, в яких ви можете висловити свій творчий дух».
За даними Google Maps, найближче велике місто до Блек-Рок – Рено, приблизно о 2,5 годинах їзди.
Від Сан-Хосе вам потрібно приблизно 6,5-7 годин, а від Сан-Франциско – 6-7,5 годин, залежно від маршруту. Якщо ви їдете з Лос-Анджелеса, поїздка займе у вас не менше 9,5 годин.
Кожен Burning Man відбувається під певною тематикою. У 2019 році вона отримала назву «Метаморфози» – це «святкування змін та дослідження невизначеності», йдеться на сайті.
У 2018 році організатори обрали тему «Я, робот» на основі збірки науково-фантастичних оповідань автора Айзека Азімова. Серед тем минулих років: «Радикальний ритуал», «Майстерня да Вінчі», «Дзеркальний карнавал» та «Караван-сарай».
Дивіться відео з Burning Man: