UA
RU

«Ґолда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії

Редагувати переклад
Ґолда Меїр — унікальна особистість, яка стала першою жінкою прем'єр-міністром Ізраїлю. 

«Ґолда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії-Фото 1

Ґолда Меїр стала «аномальним явищем» у новітній історії. В часи, коли вважалося, що місце єврейської жінки вдома, поряд із дітьми та кухнею, вона збудувала блискучу політичну кар’єру, стала однією з засновників незалежної держави Ізраїль і здобула репутацію справжньої «залізної леді» на Близькому сході. Проте шлях до успіху та мрії не був простим: щодня Ґолді доводилось долати стереотипи, і зовні, в оточенні чоловіків-політиків, і вдома, у власній сім’ї.

Цей шлях яскраво змальований у книжці Еліонор Баркетт «Ґолда», яка нещодавно вийшла друком у видавництві Vivat. Твір став другим у серії біографій визначних особистостей, в якій раніше побачив світ бестселер «Фактор Черчилля». Пропонуємо добірку найцікавіших фактів з біографії видатної жінки.

Читайте також: Книга місяця: «Я, Ніна» Яніни Соколової про рак та жіночу силу

 

Ґолда народилась у бідній сім’ї тесляра та годувальниці

 

 

З восьми дітей, які народись у сім’ї, вижили тільки троє – сама Ґолда та дві її сестри. Нерідко їм доводилось голодувати, а Шейна, найстарша з дівчат, постійно непритомніла в школі через недоїдання.

Ґолда сварилась з матір’ю через різні погляди на роль жінки у суспільстві

 

 

З точки зору Блюми дочка мала знайти роботу клерка в центрі міста, а потім, як пізніше сказала Ґолда, мусила «вийти заміж, вийти заміж, вийти заміж». Сама ж дівчина мріяла про освіту та громадську діяльність — з молодих років вона захопилась ідеями соціалізму, сіонізму та побудови незалежної єврейської держави.

«Ґолда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії-Фото 2

Жінка вийшла заміж у 19 років

 

 

Її обранцем став Морріс Меєрсон. Він поділяв її політичні погляди, проте не розумів її запалу. Невдовзі після весілля подружжя емігрувало до Палестини, де оселилося у кібуці Мергавія — сільськогосподарській комуні, де майно — спільне, праця — однакова для всіх, а права — рівні. Таке життя було мрією Ґолди, проте не її чоловіка. Він не витримував ані психологічного, ані фізичного навантаження (члени комуни займались вирощуванням фруктів та овочів), а згодом підхопив малярію. Через хворобу чоловіка Ґолда відмовилась від життя, яке обожнювала, та поїхала разом із ним у Єрусалим.

Читайте також: Что такое феминизм и зачем он нужен в XXI веке?

Ґолда Меїр розривалась між громадською діяльністю та материнством

 

 

У Ґолди та Морріса народився хлопчик Менахем та донька Сара. Дівчинка була доволі слабкою, і майже все дитинство провела у ліжку. Ґолда обожнювала дітей і страждала через те, що не може приділити їм достатньо уваги. Сама вона згадувала:

Загалом, внутрішня боротьба і розпач матері, яка йде на роботу, не має аналогів у людському досвіді. Проте тут є багато відтінків і варіацій. Деякі матері працюють тільки тоді, коли змушені… У таких випадках мати відчуває, що її дія виправдана примусом. Проте є жінка, не спроможна залишитися вдома з інших причин. Її природа і буття вимагають чогось більшого. Вона не може дозволити своїм дітям звузити обрії. А така жінка не матиме спокою.

Клара, молодша сестра Ґолди, яка залишилась у Сполучених Штатах, хвалила Ґолду за те, що та була теплою і люблячою матір’ю, «коли вона була з ними; але вона не завжди була поруч».

«Ґолда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії-Фото 3

Ґолда Меїр увійшла до кола осіб, які створили незалежну державу Ізраїль

 

 

Після багатьох років активної громадської діяльності, палких промов на зібраннях однодумців, Ґолда Меїр здійснила свою мрію: вона увійшла до числа 38 осіб, які 14 травня 1948 року підписали Декларацію незалежності Ізраїлю. Цей момент став хвилиною народження незалежної держави, про яку чи не змалечку мріяла Ґолда.

Нажаль, наступний день став безрадісним для новоствореної країни – на неї напали об’єднані війська Єгипту, Сирії, Лівану, Йорданії та Іраку.

Читайте також: Сколько процентов украинцев считают, что главное для женщины — дом и семья

Жінка стала першим послом Ізраїлю в СРСР

 

 

Ґолда була обрана представницею країни у СРСР, хоча й не говорила російською. Коли вона приїхала до Москви та пішла у місцеву синагогу, там її зустрів величезний натовп захоплених євреїв. Цю подію, до речі, відображено на ізраїльських банкнотах номіналом у 10 000 шекелів і 10 нових шекелів.

«Ґолда»: 7 фактів про одну з найвпливовіших жінок у новітній історії-Фото 4

Ґолда Меїр стала першою жінкою-прем’єр-міністеркою Ізраїлю

 

 

До того Ґолда обіймала посади Міністра праці та соціального забезпечення, Міністра зовнішніх та внутрішніх справ. Проте коли жінка очолила уряд країни, це шокувало міжнародну політичну спільноту. 

Все життя Ґолди Меїр, всі 80 років минули у боротьбі. Зовнішній – за незалежність своєї держави, та внутрішній – за можливість бути жінкою та політиком одночасно. Щодня перед нею поставав вибір між сім’єю та кар’єрою. І щодня Ґолда обирала одне й те саме – мудрість.

Статьи по теме