Інший Франко: в український прокат виходить біографічна драма про засновника української авіації та «батька Пласта»

Редагувати переклад
Вже з 8 лютого на екрани українських кінотеатрів виходить стрічка «Інший Франко», присвячена видатному сина великого батька — Петру Франко. Головні ролі виконали В’ячеслав Довженко, Надія Левченко, Ахтем Сеітаблаєв та Ірина Кудашова.

Інший Франко: в український прокат виходить біографічна драма про засновника української авіації та «батька Пласта»-Фото 1

Фільм розповідає про біографію сина великого «Каменяра» — Івана Франка.  Петро був одним із засновників організації «Пласт», був льотчиком, і засновником авіації в Галицькій армії, науковцем, який мав 36 наукових патентів на винаходи, депутатом Верховної Ради УРСР. Молодший Франко був репресований радянською владою, вивезений у Сибір, по дорозі загинув при загадкових обставинах.

Режисером байопіку виступив Ігор Висневський, для якого ця стрічка стане повнометражним дебютом. В байопіку грають кращі актори країни різних поколінь. Головну роль Петра Франка грає В’ячеслав Довженко, відомий насамперед завдяки ролі Серпня у фільмі Ахтема Сеітаблаєва «Кіборги». Актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв («Мамай», «Хайтарма», «Кіборги», «Додому», «Захар Беркут») зіграв колишнього друга Петра, який стає на інший політичний шлях у буремні часи початку радянської окупації України. Дружину головного героя грає Надія Левченко, яка визнана однією з кращих акторок Івано-Франківської сцени. Прикрасою акторського складу є Ірина Кудашова — зірка cеріалу  «Школа».

Саундтрек для стрічки «Інший Франко» записала вокальна формація «Пікардійська Терція». Їх версія народної пісні «Розпрощався стрілець» вже визнана критиками та глядачами однією з найсильніших сторін байопіку.

Знімання проходили, як і у павільйонах, так і на справжніх історичних локаціях: у Львові у Стрийському парку, та меморіальному музеї «Дім Франка». Спеціально для виробництва картини було збудовано репліку літака Першої світової війни моделі «Альбатрос», яка була позначена бортовим номером LVGC-15960. Саме з таким самим бортовим номером літав і сам Петро Франко.

Інший Франко: в український прокат виходить біографічна драма про засновника української авіації та «батька Пласта»-Фото 2

Інший Франко: в український прокат виходить біографічна драма про засновника української авіації та «батька Пласта»-Фото 3

Інший Франко: в український прокат виходить біографічна драма про засновника української авіації та «батька Пласта»-Фото 4

Автори фільму проводили консультації з родиною Петра Франка та працівниками музею “Дім Франка” і зуміли відтворити картину українського життя та побуту у першій половині ХХ століття. За сюжетом — червень 1941 року, в маєтку Франків у Львові — несподіваний гість. Це старий друг Петра Франка — Андрій Грищук. Пліч-о-пліч — крізь найбуремніші роки і події. Вони разом стояли біля витоків скаутської організації «Пласт», вони боролись за кохання однієї жінки, два військові льотчики, вони рятувались з палаючого літака, вибирались із полону, в радянському Харкові не дали загинути від Голоду дітям. Тепер світ — у вогні Другої світової. Хто і яку роль зіграє в історії? Це історія дружби, суперництва і кохання.

Байопік не буде комплементарною роботою на честь видатного науковця та політика. Режисер, сценарист та актори створили об’єктивну картину життя та роботи науковця та політичного діяча та мають на меті відновити історичну справедливість та знову зробити ім’я ще одного Франка відомим, а його спадок — важливим.

«Петро Франко — це історична постать, про яку ми мало знаємо. Він і засновник організації «Пласт», і один із тих, хто започаткував українську військову авіацію, і науковцем був — в голодні часи досліджував можливості харчової промисловості. Але водночас, з приходом у Львів СРСР, стає депутатом Верховної Ради УРСР. Це людина зі стосом таємниць та секретів в біографії, Але в нашому фільмі значно важливіше інше. Уявіть собі, він дізнається, що сьогодні його або відправлять до Сибіру, або просто вб’ють. У нього залишається лише один день, щоб провести його з сім’єю. Що він відчуватиме?» — розповідає про фільм виконавець головної ролі актор В’ячеслав Довженко.

Байопік «Інший Франко» стане першою великою прем’єрою українського кіно у наступному році. Стрічка виходить у широкий прокат з 8 лютого 2024 року.

Читайте також: ЧОЛОВІК ГОВОРИТЬ: АКТОР ТЕАТРУ ТА КІНО В’ЯЧЕСЛАВ ДОВЖЕНКО 

Статьи по теме