Топ-книг року, що минає. Небагато сучасних авторів, трохи self-made, трохи нон-фікшн, трохи класики.
З 2016 року я намагаюся читати за однією книгою на тиждень. Звісно, виходить не завжди. Іноді завжди не виходить. Але зрозумілі дедлайни, нехай навіть книжкові, — моя своєрідна зона комфорту, завдяки якій я організовую свій графік та свій простір таким чином, щоб не було приводу прокрастинувати. Зазначу, що «робити нічого» та прокрастинація не мають нічого спільного. Робити нічого на втіху я люблю, а от прокрастинувати і відчувати за це почуття провини мені не подобається. І, звичайно, справа зовсім не в кількості прочитаних книг, а як, саме тому вибрати десять най-найниніших книг цього року виявилося складно. Тому їх вийшло одинадцять. Трохи сучасних авторів, трохи self-made, трохи нон-фікшн, трохи класики.
Підбірка книг від колумністки Marie Claire Аліси Калюжної, яка займається промо українськими фільмами та піаром культурних проектів, читає одну книгу на тиждень і пише про прочитане у своєму Instagram за тегом #чтотаеталіса та однойменному Telegram-каналі.
Найкраща книга цього року, і минулого, і позаминулого. Не втомлюся її перечитувати. У книги якийсь дуже затишний настрій. Не літнє, швидше для пізньої осені чи зими, коли промені сонця такі рідкісні, що хочеться ловити їх і кутатися в них як у ковдру. І що ближче до останніх сторінок книги, то повільніше й глибше хочеться її читати.
Якось на всіма забутий маленький острів Кастелламаре приїжджає чужинець, доктор Амадео Еспозіто, з якого і починається історія чотирьох поколінь сім’ї та старого будинку, де раніше була таверна «Будинок на краю ночі» — епіцентр чуток та подій острова.
«На цьому острові всі знають, що ти зробиш, ще до того, як ти сам це зрозумієш; тут старі вдови обсипають тебе молитвами, виховують тебе забулдиги-картежники; тут рибалки звуть тебе на ім’я ще до твого народження; на цьому острові все ще можна мати душу глибоку, як океан, і непроникну, як нічна пітьма».
Бакман продовжує історію розпочату в книзі «Ведмежий кут» про мешканців маленьких містечок Північної Швеції Бьорнстад та Хед. Усі їхні надії, як і раніше, так чи інакше пов’язані з місцевими хокейними командами. І напередодні ще одного головного хокейного матчу відбувається низка не менш трагічних та вирішальних подій та рішень, які розділять міста на два табори, кожен з героїв якого має свою історію, свою драму, свою причину хотіти перемогти у цьому матчі та свою причину залишитись у місті. .
Сказати, що мені було сумно й зворушливо до мурашок усю книгу — нічого не сказати. Були моменти справжнього кіношного саспенсу. Коли на хвильку перестаєш дихати.
«Життя – до чортів дивна штука. Ми весь свій час витрачаємо на те, щоб контролювати в ній якнайбільше, а нас самих при цьому формують речі, над якими ми не владні».
Люблю Моема. Він був із тих, кого зараз називають open-minded. Багато подорожував, пізнавав життя у різних його проявах, був бісексуалом і, здається, сильно випереджав свій час тим, як думав.
Молодий письменник потоваришував із чарівною пані Стрикланд, яку через деякий час після сімнадцяти років шлюбу без жодних пояснень покинув чоловік і поїхав до Парижа. Раптом вона звертається до юнака з проханням поїхати до чоловіка і зробити все, щоб умовити його повернутись у лоно сім’ї. Але чоловік, на перший погляд простакуватий і безликий, виявляється не так простий. Він покинув сім’ю не заради іншої жінки, як придумали всі довкола, а просто тому, що розлюбив і в сорок років зрозумів, що найбільше на світі йому хочеться малювати.
Прообразом Чарльза Стрикланд послужив художник Поль Гоген. Обидва були брокерами, і кинули цю роботу заради мистецтва, обидва були обмежені в засобах, тільки ось Стрикленд пішов сам, а Гогена покинула дружина.
«Є люди, яким доля безсумнівно призначила бути неодруженими, але які через випадкові обставини не втрималися від спокуси розпочати шлюбне життя. Немає сумнішого видовища, ніж одружений холостяк».
Я не можу до кінця пояснити, чим мене зачепила ця книга. Напевно, поглядом автора на смерть, яка десь співзвучна з моїми думками про те, чи хотіла б я прожити своє життя по-іншому?
Між життям та смертю є бібліотека з нескінченними книжковими полицями. Кожна книга — шанс спробувати інше життя, яке людина могла б прожити. Побачити, як усе обернулося б, ухвалюй він інші рішення. Норі така можливість випала – побачити, як усе могло скластися по-іншому. І вибрати собі ту версію життя, в якій їй захочеться залишитися, і продовжити її так, наче Нора там була завжди. Але виявилося, що непрожиті життя, про які вона жалкувала, — це життя, про які насправді мріяли інші, не вона. І якщо копнути глибше всередину себе, спробувати «мислити ширше», можна виявити неочевидні життя, які вимагають фантазії та уяви, і намагатися відшукати серед них саме те життя, яке точно варто прожити.
“Коли ти турбуєшся про те, чого не знаєш, наприклад, про майбутнє, дуже добре нагадувати собі про те, що ти точно знаєш”.
Я не можу сказати, що читала її вдумливо, глибоко вникаючи у все, що він пише, здавалося, що автор весь час ходить по колу. Але ближче до завершення книги стався момент, коли раптом знайшлися відповіді на запитання, які я навіть не думала собі поставити.
Він нагадує про те, що минуле змінити не можна, майбутнє не можна прискорити, але якщо зациклюватись виключно на них, то можна упустити те саме «зараз», коли і відбувається найцікавіше. Відбувається дія, якій ти не пручаєшся і яку не поспішаєш. Дія, на якій ти фокусуєш всю свою увагу, займаєшся тільки ним і не витрачаєш фокус більше ні на що інше. Мені подобається, як автор проводить аналогію з природою. У ній все йде своєю чергою: весна змінює зиму, півонії — бузок, черешню — персики. І ніхто не поспішає, не переганяє один одного, і фокус завжди — на даний момент незалежно від будь-яких зовнішніх причин і проблем.
«Якщо ви дійсно хочете пізнати свій розум, ваше тіло завжди дасть вам свій відбиток справжнього стану. Зверніть увагу на емоції, відчуйте їх у своєму тілі. Якщо емоції суперечать думкам, отже, брешуть думки. Емоції ж відображають істину – не кінцеву істину вашого “я”, але відносну істину про стан вашого розуму в той чи інший момент.
Історія єврейської сім’ї з Німеччини, яким вдалося втекти до Африки одразу після «кришталевої ночі», коли стало зрозуміло, що єврейський народ у Європі приречений. Роман багато в чому автобіографічний: авторка народилася в єврейській сім’ї і в 1930-х роках її сім’я була змушена тікати до Кенії, щоб уникнути смерті нацистської Німеччини.
Книга тягуча, у хорошому розумінні. У ній багато деталей, африканської мудрості, і такого глибокого занурення в цю атмосферу та обставини, а ще м’якого гумору та гіркої самоіронії.
“Кессу” було добрим словом. Воно означало «завтра», «скоро», «коли», «можливо». Люди говорили «кесу», коли їхній голові, вухам і роті потрібен був спокій».
Дочитаєте текст і зрозумієте, чому книжки йдуть з комплекту. “Містер Грін” не схожа на інші його книги. Начебто та сама кімната з сотнями елементів, книг, картин, канцелярських предметів, метафор, але ніби в ній щойно побувала покоївка, витерла пил, склала книжки стопочками, але, при цьому, за вказівкою господаря, не порушувала звичний безлад речей .
Джаспер Гвін — відомий письменник, якому певний момент життя все набридло і він елегантно завершив свою письменницьку діяльність. Але письменник неспроможна писати. І тоді його буває ідея писати портрети словами. Майстерня, певну кількість днів, яку людина має провести з Джаспером, лампочки, остання з яких згасне в останній день, та музика, яка без пауз грає весь цей час згідно з розкладом світанків та заходів сонця.
Але насправді книга про те, що ми не просто опис зовнішності або рис характеру. Ми не просто персонажі своєї історії, ми є сама історія. Книжка, дочитавши яку, трапилися мурашки.
У книзі «Містер Гвін» є згадка про твори «Тричі на зорі написаного якимсь англоіндусом Акаш Нараян. І завершивши історію містера Гвіна, Барікко захотілося зробити непрямий і віддалений сіквел «заради чистого задоволення слідувати за певною думкою, що зародилася у мене в голові».
«Я не казав, що спокійний. Я лише сказав, що час є. Я збирався впасти в паніку за кілька днів.
— Ви, молоді, все відкладаєте на потім».
Книга — мов музика. Хочеться переміститися на терасу слухати фаду або самбу, або просто поставити платівку в грамофон, будь-яку, просто щоб вловлювати цей звук, що злегка потріскується. Або заплющити очі, відкрити — і опинитися в районі Лапа в Ріо-де-Жанейро на світанку і слухати нічні пологи, що затихають звуки, її охриплі голоси і повільні сумні мелодії.
Історія двох подруг, сироти Доріш та панської дочки Граси, таких різних, але яких дещо так сильно об’єднувало, що всі інші відмінності були вже не важливі, – любов до музики. Вона ж — яблуко розбрату, основна причина ревнощів та розбіжностей, порятунок та натхнення.
«Я ніколи не стала б зіркою, справжньою зіркою. Не тому що мені дістався талант скромніший, а тому що мрії мої були скромнішими».
Я можу зрозуміти людей, які мені сказали, що “не можу, відклав, усе по колу”. Тільки тепер із гарним терміном. Щоправда, по колу. І ти в цьому колі ловиш нескінченні “ой, блін, це ж я” або “кайф, це про мене”.
Для мене есенціалізм – про можливість мати вибір робити вибір. Говорити «ні» примарним миттєвим можливостям, не говорити «так» з ввічливості, зрозуміти свої пріоритети і не поступатися ним там, де це не має значення. Яке б рішення вам не потрібно було прийняти, просто запитайте себе: «Що справді має значення?». І відкиньте решту шуму.
Книга — ємна, прикладна, структурна, з конкретними життєвими прикладами, яку я перечитуватиму, просто щоб час від часу згадувати про прості речі.
“Якщо відповідь не безумовно позитивна, то вона негативна”. Це ємний опис основного принципу есенціаліста».
Дуже легка книга, яка у художньому стилі розповідає про секрети фінансового благополуччя жителів найквітнішого міста стародавнього світу Вавилону, які актуальні й досі. Все просто: заробити гроші, зберегти їх та примножити.
Якщо ви цікавитеся фінансовою грамотністю, почніть вивчення питання з цієї книги.
«На чолі невдач, які переслідують нас по життю, стоять спогади про те, що ми могли зробити, але не зробили, це наші втрачені можливості».
Ця книга чекала кілька місяців свого часу, щоб заповнити мій простір повністю — не відволікаючись ні на що.
Мені було так хвилююче за головного героя через всю ту несправедливість, що з ним сталася, як не було вже давно. Дюма так майстерним описує те, що відбувається, емоції персонажів, обстановку навколо, при цьому не нагромаджуючи розповіді зайвими словами, що уявити все це в голові легше легені, наче дивишся театральну постановку, де фокус у кожній сцені завжди на чомусь одному.
«У цьому світі немає ні щастя, ні нещастя, те й інше осягається лише порівняно. Тільки той, хто був безмежно нещасливий, здатний випробувати безмежне блаженство».
Фото надала автор
Читайте також: #BOOKSHELFY: ГАРИК КОРОГОДСЬКИЙ, БІЗНЕЗМЕН, ПИСЬМЕННИК, ФРІК