UA
RU

Крива Лука. Розвивати зелений туризм

Редагувати переклад

У селі Крива Лука на Слобожанщині розвінчують міфи про індустріальний регіон. Як пише Ukraїner, у 2014-му з початком війни на Сході України сюди переїхали активні мешканці Донецька. Разом із місцевою громадою вони розбудовують інфраструктуру села та регіону, вивчають спадщину, розвивають екотуризм та відкривають українцям іншу Донеччину. Чи радше ту, якою вона є насправді.

Крива Лука.  Розвивати зелений туризм-Фото 1

Крива Лука — село за 130 км на північ від Донецька. Разом із іншими населеними пунктами Лиманської ОТГ воно охоплює посмуговані крейдою ландшафти, тисячі гектарів лісів, більшу частину Національного природного парку «Святі Гори», заповідник «Крейдова флора», багато заказників, річку Сіверський Донець та чимало озер. На цій території практично відсутні шкідливі для людини та навколишнього середовища виробництва, саме тому Лиманщину називають «легенями Донбасу».

Крива Лука.  Розвивати зелений туризм-Фото 2

Яна Синиця переїхала з Донецька до Кривої Луки у 2014 році. Раніше вона займалась внутрішнім туризмом та досліджувала Донеччину. Невдовзі після переїзду Яна повернулась до улюбленої справи й подала проєкт «Крива Лука — туристичне село» на грант від Програми розвитку ООН. Проєкт отримав цей грант. Згодом географія ініціативи розширилась та з’явилась «Туристична Лиманщина». 

 

«Донеччина — терра інкогніта для туристів. Ніхто не може сказати, що знає її. І якщо навіть українське тут шукати і вишукувати етнографію, культуру і генетичні такі риси, тут їх можна побачити навіть виразніше, ніж у регіоні, де цього природно більше»

говорить Яна Синиця.

Почувши про діяльність Яни, засновники Східноукраїнського велоклубу «Тор» Віталій Рибалко та Юрій Соколов вирішили співпрацювати з нею. Разом вони планують авторські веломаршрути. 

Крива Лука.  Розвивати зелений туризм-Фото 3

Фотограф Леонід Довгий із Яною Синицею організовують у селі фотовиставки, краєзнавчі та геологічні конференції, пишуть проєкти, які виграють міжнародні гранти.

Крива Лука.  Розвивати зелений туризм-Фото 4

Село Крива Лука
Інтерв’ю з місцевими мешканцями

У 2014-му Леонід з дружиною Людмилою переїхали сюди з Донецька та організували кемпінг «Під горою», зробили пасіку та висадили великий сад. Втім свою пристрасть до фотографії Леонід не полишає. 

Крива Лука.  Розвивати зелений туризм-Фото 5

Село Крива Лука
Інтерв’ю з місцевими мешканцями

Він є автором фотокниги «Мальовничі місця Донбасу», місія якої — показати людям не індустріальну Донеччину, без диму, заводів та териконів.  Для оформлення постійної виставки у сільському клубі Леонід виграв грант від Програми розвитку ООН, і Донеччину його очима побачили безліч українців та іноземців.

Крива Лука.  Розвивати зелений туризм-Фото 6

Село Крива Лука
Інтерв’ю з місцевими мешканцями

Жительки Кривої Луки Лідія Корсун та Ніна Потримай допомагають Яні організовувати проєкти та налагоджувати зв’язки з місцевими мешканцями. Вони називають Яну своєю натхненницею і кажуть, що завдяки їй змогли розгледіти красу свого дому.

 

«Раніше я приїжджала, наклонилась і працювала. Я не бачила, що вокруг мене красота така. А потім Яна показала фото, ми подивились навколо себе і побачили те, що ми маємо. Говорю: «Яна, а шо це за фото? Де ти такі взяла гарні?». А вона каже: «Та це ж наш звідти вид». І я стала потихеньку, туда гляну… Боже, і чого ж я цього не бачила»

— ділиться Ніна Потримай, жителька Кривої Луки.

 

Крива Лука.  Розвивати зелений туризм-Фото 7

Село Крива Лука
Пейзаж у природоохоронному заповіднику Крейдяна Флора

Крива Лука.  Розвивати зелений туризм-Фото 8

Село Крива Лука
Пейзаж у природоохоронному заповіднику Крейдяна Флора

Крива Лука.  Розвивати зелений туризм-Фото 9

Село Крива Лука
Пейзаж у природоохоронному заповіднику Крейдяна Флора

 

Більше про Лиманщину, її унікальну природу та людей: у відео Ukraīner

 

Нагадаємо, Ukraїner — волонтерський медіапроєкт, який у дослідницьких експедиціях відкриває справжню, несподівану, цікаву та автентичну Україну і презентує її у світі. 

 

Автор — Ukraīner

Фото — Юрій Стефаняк

Аерозйомка — Павло Пашко

Статьи по теме