UA
RU

Куди подівся секс під час війни?

Редагувати переклад
В перші тижні війни нам було складно думати ще про щось, окрім самої війни. Ми боролись за виживання, шукали безпечне місце для своєї сім’ї, моніторили новини. Деколи було складно змусити себе поїсти, не те, що знайти ресурс для сексу. Разом з практикуючим психологом платформи Mindly Наргіс Водуд розбираємось, що стало причиною такої поведінки.

sex

Бий, біжи, замри

Попри досягнення людиною певного віку чи статусу, її поведінка у стресових ситуаціях визначається підсвідомим 一 еволюцією. Коли ми піддаємось високому рівню стресу, мозок отримує сигнал загрози і тому в організмі швидко відбуваються серйозні зміни на біохімічному рівні:

  • В крові різко зростає вміст адреналіну та кортизолу
  • Частішають серцебиття та дихання
  • Підвищується кров’яний тиск
  • Імунна система та система травлення пригнічуються
  • Зіниці розширюються

Ці зміни можна порівняти з прогріванням двигуна або з глибоким вдихом перед стрибком у воду. Ми готуємось до дії, яка допоможе уникнути загрози і задовольнити базові потреби. Що саме це буде за дія, залежить від стану речей навколо. На практиці все складається у формулу «бий, біжи, замри»:

«Бий»: саме через це у перші дні чи навіть тижні біля військкоматів були великі черги. У деяких чоловіків спрацював саме цей інстинкт.

«Біжи»: щоб вберегтися від війни, чимало людей виїжджали зі своїх міст чи навіть країни.

«Замри»: це ті люди, які не мусили покидати дім, але розуміли, що потрібно подбати про свою безпеку, облаштувавши укриття.

Логічно, що у такі моменти нам не хочеться сексу. Хоча він приносить масу користі, безпосередньо не сприяє особистому виживанню, а тому не є тим першочерговим інстинктом, який активізує мозок. Звісно, бувають і винятки.

Які зміни відбуваються у чоловіків і жінок?

У більшості жінок, за винятком 10–20%, у стані стресу спрацьовують одразу усі гальма й інтерес до сексу майже повністю втрачається. Крім цього, стрес стає причиною порушення менструального циклу, зниження фертильності та лактації, підвищує ризик викидня, викликає больові відчуття під час статевого акту.

Щодо тих 10–20%, стрес хоч і стимулює зростання інтересу, але блокує сексуальне задоволення 一насолоду. Секс у стані стресу 一 це зовсім не те саме, що радісний, легкий секс. І зрозуміло чому: справа у контексті.

Що стосується чоловіків, то постійні емоційні сплески можуть призвести до тимчасової втрати ерекції/оргазму та загального зниження сексуального потягу. І все це нормальна реакція на ненормальні обставини.

У деяких бажання навпаки зростає. Вчені пояснюють це тим, що сексуальна потреба є базовою, життєво необхідною. Під час загрози вона активізується, бо для виживання виду необхідно якомога швидше передати найбільшу кількість своїх генів. Біологія.

Чому займатись сексом під час війни це добре?

Все просто 一 так ми зменшуємо рівень напруги в тілі та психіці. Якщо стрес кардинально не вплинув на сексуальний потяг і фізичних змін не відбулось, то не відмовляйте собі.

Часто вже коли ми трохи звиклися з ситуацією, у деяких все одно спостерігається психологічна заборона на прогулянки, зустрічі з друзями, походи в кіно, шопінг, секс та інше. Це один з механізмів психологічної травми, коли все, що стосується задоволення, підсвідомо забороняється. Якщо самостійно це пропрацювати не вдається, зверніться до психолога, який допоможе повернутись до нормального життя. На платформі Mindly є багато досвідчених психотерапевтів.

Що робити, якщо сексуальний потяг не повертається?

В першу чергу, сконцентруватись на зменшенні впливу стресу на організм. Нормалізуйте побут, не забувайте про сон, перемкніть увагу на спорт, творчість, медитацію, догляд за собою тощо. Знайдіть щось, що допоможе розслабитись. Крім цього:

  • Говоріть з партнером про те, що відчуваєте, і дізнайтесь, що відчуває він/вона
  • Розберіться індивідуально, у чому саме ваша проблема
  • Подумайте, як розв’язати проблему. Можливо необхідно змінити час для сексу, чи звернути більше уваги на розслаблення, або ж спробувати інші види сексу.
  • Корисними будуть усі дії, що направлені на відчуття безпеки, а також прояви близькості з партнером: відверті розмови, обійми, романтичні вчинки, будь-що, що дає приємні та радісні емоції

Будь-яка ваша реакція на теперішні події 一 це нормально. Від збільшення бажання до повної його відсутності. Перш за все поважайте право мати саме таку реакцію, яка є. Тому що повага до себе та партнера найважливіші у сексуальних стосунках.

Mindly платформа з надання кваліфікованої психологічної терапії онлайн.

Надійно, професійно та конфіденційно. Для реєстрації перейдіть на сайт, або можете завантажити зручний додаток на App Store чи Play Market.

Photo by Becca Tapert on Unsplash

Статьи по теме