Закрити
UA
Життя

Особистий досвід: знайомство з вегетаріанською кухнею Тель-Авіва

Поділись:

Провівши кілька місяців у світовій столиці вегетаріанства, Тель-Авіві, я зрозуміла, що життя “на бобах” можливе. Навіть якщо раніше це здавалося абсолютно нездійсненним – адже до цієї поїздки м’ясо я справно їла на сніданок, обід та вечерю. 

posts-to-db-Фото 1

@alla_rodygina

Про Тель-Авів як про головну Мекку для вегетаріанців і веганів першими заговорили британці. У 2018 році до сонячного приморського міста прибув журналіст видання The Independent і з подивом виявив, що майже біля кожного закладу красується табличка з написом Vegan Friendly.

posts-to-db-Фото 2

Просте дослідження показало, що на 200 тисяч тель-авівців припадає 400 кухонь із веганським меню, і цей показник найвищий у світі. Щорічний веганський фестиваль збирає в цьому місті рекордні 20 тисяч людей, у місцевій армії є спеціально розроблене меню без продуктів тваринного походження, а заповзятливі туроператори вже додали до звичних «релігійних» маршрутів Святою Землею ще й гастрономічні гастролі з припискою «100% Vegan».

posts-to-db-Фото 3

Читайте також: КАЖЕ НУТРИЦІОЛОГ: ПЛЮСИ І МІНУСИ ВЕГЕТАРІАНСТВА

З чого б це?

Такий бум «зеленого» харчування може здатися дивним саме на цій території, адже Ізраїль – досить маленька країна, в якій проживає 9 млн людей – що зовсім небагато у планетарних масштабах. Але цього явища є як мінімум пара цілком логічних передумов. Насамперед, це клімат – літо чи щось дуже схоже на нього триває там близько дев’яти місяців на рік, а в Тель-Авіві в особливо спекотні місяці температура повітря опівдні легко досягає позначки +45 ⁰С. Зберігати рибу та м’ясо в таких умовах навіть найпросунутішим рестораторам непросто: одне відключення електрики – і пиши пропало всій тижневій виручці. Чому ж тоді буму вегетаріанства не спостерігається в сусідніх, надміру обласканих сонцем державах?

posts-to-db-Фото 4

І тут з’являється пояснення, датоване приблизно III в. до н.е. Згідно з релігійними канонами Ізраїлю, які істотно впливають на життя суспільства, молочна та м’ясна їжа не можуть йти в комплекті. Принципи кошерного харчування, вперше прописані ще в Торі, досі не дозволяють власникам гастробізнесу подавати в одному закладі, наприклад, і болоньєзе, і пасту «Кватро Формаджі». Хочеш працювати без штрафів, підвищених податків і праведного гніву тих, хто дотримується релігійних обрядів сусідів – будь добрий, вибирай: або м’ясо, або сир і риба.

posts-to-db-Фото 5

На овочі та крупи ці заборони не поширюються – предки сучасних ізраїльтян, які жили в дохристиянські часи на землі «молока та меду», без будь-яких обмежень їли їх досхочу. І відлуння цього способу життя у ХХІ ст. несподівано сформувалися ось у такий веганський тренд, який підтримали не лише життєрадісні тель-авівці, а й гості їхнього галасливого приморського міста.

Читайте також: КВІТКА ПУСТІНІ: 10 СЕКРЕТНИХ МІСЦЬ ТЕЛЬ-АВІВА

бабусині рецепти

Покуштувати всю красу цієї самобутньої кухні можна, навіть не вирушаючи в дорогі ресторани. Як показує практика, найсмачніші та найавтентичніші страви подають у місцях, які й закладами щось назвати складно. На вигляд це нічим не примітні «кіоски», де страви готують за рецептами, що передавались з покоління в покоління століттями.

posts-to-db-Фото 6

Одна з моїх улюблених історій розповідає, наприклад, як у Ізраїлі з’явився вегетаріанський бестселер під назвою «сабіх». За формою це смажений баклажан у піті, присмачений овочами, зеленню, картоплею та яйцем і щедро заправлений міксом з тхіни, соку лимона та оливкової олії. А на смак це, на перший погляд, дивне комбо, що відображає собою весь дух Ізраїлю – несподівано, вкрай ситно, і хочеться повторити.

posts-to-db-Фото 7

Назва цього диво-бутерброду – ім’я єврея-емігранта з Іраку. У 1961 році, після повернення на історичну батьківщину, він вирішив, що може бути корисним суспільству не тільки будівництвом кібуцей (приблизний аналог наших колгоспів), і відкрив лавку, в якій почав готувати страву з баклажану за рецептом предків. Сьогодні цей кіоск у передмісті Тель-Авіва Рамат-Гані – місце масового гастропаломництва. І жодні зірки Мішлен йому не потрібні – там і без допомоги «Червоного путівника» завжди черга із заворотом на сусіднє перехрестя.

Круговий рух

Ще один важливий пункт на цьому гастро-маршруті – фалафель. Ароматні нутові кульки, засмажені до непристойно апетитного хрускоту і так само, як і сабіх, вміщені в питу, в Тель-Авіві можна знайти майже на кожній центральній вулиці.

posts-to-db-Фото 8

Рецептура у всіх приблизно однакова. Але якщо хочете скуштувати відмінний екземпляр, зупиняйтеся в лавках, де на стіні висить старовинна і вигоріла на сонці фотографія з великою кількістю людей, що сидять у ряд схожих один на одного – знак того, що кіоск сімейний, а значить, готують там, як для самих себе . І попросіть додати зверху на цю нутово-овочеву пишність у піті гострий манговий соус амба. Розумію, що поєднання звучить так собі, але він і темпераментний Схід, щоб дивувати стриманого європейця.

Читайте також: ОСОБИСТИЙ ДОСВІД: ЯК ПРОХОДИТЬ КАРАНТИН У ІЗРАЇЛІ

Основне блюдо

Вивчаючи вегетаріанську кухню Тель-Авіва, не можна оминути і хумусні. Спробувавши одного разу хумус, приготовлений перед вами у старовинному мідному чані, ви більше ніколи не підійдете в супермаркеті до полиць із цим продуктом фабричного виробництва. Справжній хумус подається у відкритій тарілці не як намазка, як повноцінна страва. Зазвичай до нього додають соління, за бажанням можна взяти ще смажений баклажан або вже згадана кулька фалафеля.

posts-to-db-Фото 9

Але без чого не можна обійтися, так це без піт. Коржик видають дві на порцію, і саме ними потрібно зачерпувати хумус. В Ізраїлі навіть є негласний поділ на тих, хто збирає хумус пити з центру тарілки до краю, і тих, хто робить це акуратно по колу. Місцеві жартують, що це два протиборчі табори, і розбіжність у стилі поглинання хумуса цілком може стати фінальним акордом першого побачення.

Світова практика

Досить наситившись суто місцевими вегетаріанськими забавами, залиште в собі місце і для більш космополітичних варіацій. Так, авокадо-тости з в’яленими томатами – must have із меню сніданків практично всіх закладів будь-якого рангу.

posts-to-db-Фото 10

А ось пообідати або повечеряти можна стравою з батату – ізраїльтяни люблять цей овоч і вправляються в його приготуванні як вдома, так і на професійних кухнях.

posts-to-db-Фото 11

Солодке життя

Що ж до солодкого, то вам обов’язково потрібно спробувати кнафе – козячий сир, запечений при вас під подушкою з тонкого кадаїфського тіста, просоченого медом і присмаченого фісташковою крихтою. За справжніми кнафе варто заглянути в арабську частину міста – Яффо, вистояти там велику чергу в сімейну лавку, за хвилину з’їсти ці ласощі і повернутися за добавкою.

posts-to-db-Фото 12

Що ж до веганів, для яких сир під забороною, то вони теж без десерту не залишаться: практично безлімітний доступ в Ізраїлі до інжиру, фініків, мигдалю та іншого набору продуктів для цукерок із сирої дає великий поштовх для розвитку цього напряму.

posts-to-db-Фото 13

Єдиний факт, який затьмарює всю цю кулінарну феєрію, це цінова політика. Вартість навіть стрітфуду в економічно благополучному Ізраїлі стартує від $8-10, і далі лише вище. Так що морально готуйтеся до того, що, наповнивши шлунок, ви істотно спустошите гаманець.