У середу ввечері, 11 січня, за 10 років після початку будівництва, в Гамбурзі урочисто відкрилася Ельбська філармонія. На церемонії відкриття, що супроводжувалася святковим концертом, були присутні 2 гостей, серед яких були канцлер Німеччини Ангела Меркель та президент країни Йоахім Гаук. Ціна на квитки в перший ряд становила 100 тисяч євро. Тисяча щасливчиків змогли відвідати захід безкоштовно, вигравши квитки до лотереї.
Концерт розпочався з першої частини програмної сюїти Бенджаміна Бріттена «Шість метаморфоз за Овідієм» – «Пан» у виконанні філармонічного оркестру регіональної громадсько-правової медіакомпанії NDR. Глядачі насолоджувалися виступом французького співака Філіпа Жарусські, тенора зі Словаччини Павола Бресліка, британського оперного співака Бріна Терфеля та інших.
Ті, хто не потрапив на концерт, могли спостерігати на вулиці музично-світлове шоу із проекціями на скляний фасад нової будівлі.
Читайте також: Подорож до Гданська: секретні місця досвідчених туристів
Проект філармонії, яку вже встигли охрестити новою візитівкою міста на Ельбі та храмом музики, розробило швейцарське архітектурне бюро Herzog and de Meuron – автори Олімпійського стадіону у Пекіні та Сучасній галереї Тейт у Лондоні. Концертна зала зведена на даху колишнього товарного складу середини 20 століття. Надбудована конструкція складається зі скляних панелей, що утворюють хвилі на фасаді будівлі та відображають небо, воду та міський. пейзаж.
Не менш вражаюча будівля виглядає і всередині. Великий концертний зал на 2 100 осіб – Grand Concert Hall – спланований за принципом «виноградника на схилі гір»: у середині знаходиться сцена, а навколо неї терасоподібно піднімаються ряди крісел глядачів, кожне з яких віддалено від місця диригента не більше ніж на 30 метрів.
Також філармонія вміщує залу камерної музики на 550 слухачів, п’ятизірковий готель на 244 номери, 45 приватних апартаментів, фітнес-зал, ресторани, конференц-центр, а також платформу Plaza, звідки відкривається панорамний вид на місто.
У німецьких ЗМІ Ельбську філармонію прозвали найскандальнішим довгобудом Німеччини: її будівництво тривало на сім років довше і обійшлося вдесятеро дорожче, ніж планувалося спочатку. Перший камінь у фундамент будівлі було закладено у 10 році, а здача в експлуатацію було заплановано на 2007 рік. Але через складнощі в організації робіт і конфліктів, що виникають, терміни кілька разів переносилися. На одному з етапів будівництва справа дійшла навіть до судового розгляду: спеціально створений парламентський комітет намагався з’ясувати причини дорожнечі та зникнення коштів, виділених на філармонію. Відповідно до висновку, розписаного на 2010 сторінках, причиною були хаос на будівництві, непродумані плани та некомпетентність міської влади. У результаті кошторис видатків збільшився з 724 млн до 77 млн євро.
Однак цю неприємну сторінку нарешті вдалося перевернути, і на карті Німеччини виникла ще одна точка з розряду must visit.
Статті по темі:
5 унікальних храмів України
Планета на своїй орбіті: біографія архітектора Захід
Слово архітектора: Максим Каминін про те, як розпочати власну справу