П’ять мистецьких відеоробіт про життя ЛГБТ+ людей
У просторі креативної спільноти IZONE відбувся пітчинг відеоробіт п’яти резидентів та резиденток проєкту Coming Out of Isolation 2.0, за результатами якого вже відомо, що кожен і кожна з них отримає грант у розмірі 50 тисяч гривень на реалізацію своєї ідеї.
Мистецька резиденція в рамках спільного проєкту фонду ІЗОЛЯЦІЯ та громадської організації «КиївПрайд» під назвою Coming Out of Isolation проходить вже вдруге. Мета проєкту — сприяти подоланню дискримінації, ксенофобії та упередженого ставлення до представників та представниць ЛГБТ+ спільноти в Україні.
Цього року участь у резиденції беруть п’ятеро художників і художниць. Це — Яна Бачинська (Львів), Євген Коршунов (Бровари), Олена Сіятовська (Київ-Дніпро), AntiGonna (Вінниця-Одеса) і Віталій Гавура (Херсон-Київ). Протягом п’яти тижнів вони працювали над розробкою ідей відеопроєктів, що висвітлюють різні аспекти життя ЛГБТ+ людей.
Нашим основним критерієм у відборі учасників і учасниць резиденції був їхній досвід і підхід до роботи з відео як медіумом. Ми не ставили жодних обмежень у процесі подачі заявок, що стосувалися б попереднього звернення у художній практиці до ЛГБТ+ тематики, оскільки у цьому проєкті вважаємо важливим говорити з перспективи захисту прав людини, різноманіття ідентичностей і ґендерної флюїдності,
— коментує Олександра Погребняк, молодша кураторка фонду ІЗОЛЯЦІЯ і програмна координаторка проєкту Coming Out of Isolation 2.0.
З учасникам та учасницям резиденції працювала менторка — одна з найяскравіших українських художниць Аліна Клейтман, яка у 2015 році стала переможницею другої Спеціальної премії PinchukArtCentre Prize за роботу «Супер А. Поголи своє серце», а у 2018 році отримала Приз глядацьких симпатій PinchukArtCentre Prize за роботу «Спитай у мами».
Усі проєкти будуть цікавими, і мене радує їхня різноплановість. І хоча я знаю ці відеороботи з самого початку все одно зараз важко уявити, як це буде виглядати — все залежить вiд того яку естетику виберуть автори,
— розповідає менторка проєкту, художниця Аліна Клейтман.
Серед експертів та експерток, які взяли участь у обговоренні представлених проєктів були: квір-активістка та програмна координаторка ГО «КиївПрайд» Марина Герц, програмний координатор КМКФ «Молодість» Богдан Жук, кураторка Фонду ІЗОЛЯЦІЯ Катерина Філюк та художник Микола Рідний.
Пітчинг проєктів став підсумком першого етапу Coming Out of Isolation 2.0.
«Мій проєкт — це історія про групу друзів-диваків, які проживають у спільному просторі. Їхня повсякденність це аудіальні галюцинації, що є посланнями з майбутнього, в якому наступила квір-утопія. Ці голоси належать експертам, які описують прийдешню реальність з різних позицій і сфер, таких як: економіка, архітектура, материнство, біохімія, політика, література та інших. Галюцинації викликають реакцію, яку виконавці розуміють як пряму дію для досягнення інклюзивного майбутнього, а глядач як художній жест. Візуальність фільму витримано в каноні пострадянського замилування занепадом, що входить в конфлікт зі світлими візіями персонажів», — розповідає художник Яна Бачинська.
«Я хочу зняти козацький гей-бурлеск, важливою частиною якого стануть костюми створені культовим квір-модельєром Михайлом Коптєвим, — розповідає учасник резиденції, художник Євген Коршунов. — В моєму фільмі я критикую процес, коли певні групи людей монополізують за собою право використовувати наші культурні та історичні надбання і обмежують у цьому інших залежно від їх сексуальної орієнтації та гендеру».
Ще одна учасниця резиденції Олена Сіятовська працює над документальною історією про 20-річну трансгендерну дівчину Мішель: «Ми повільно занурюємося в реальність і побут героїні, яка всього декілька місяців тому переїхала до Києва з селища Олесько у Львівській області. Історія шкільних і студентських років періодично спливає у спогадах, тісно переплітаючись з повсякденною реальністю».
Режисер і сценарист Віталій Гавура працює над ігровим короткометражним фільмом з робочою назвою «Чачьо». У ньому він досліджує життя ЛГБТ+ людей у ромському середовищі. «Ця тема табуйована, про неї не говорять, проте такі люди є, їм не просто, бо ромська громада — вкрай гомофобна», — говорить митець.
Фільммейкерка та художниця AntiGonna (AntigonStaff) працює над короткометражним 8-ми хвилинним фільмом з анімаційними вставками, який має назву «Luсid skin», що означає «Прозора шкіра». Герой фільму — це художник, який переглядає свою ідентичність. Він захоплюється самопошкодженнями, які вважає самопокаранням за «чоловіче» і “патріархальне”. Після сеансу селфхарму (задокументованих самопошкоджуючих дій), він у жіночій сукні та макіяжі йде на квір-вечірку, де спочатку занурюється в ілюзію безпеки та свободи, але виявляється жорстко повернутий в реальний світ, а переслідуючий фантазм покарання накінець втілюється в життя. Та саме цей досвід стає основою для його справжнього преображення».
До кінця травня учасники та учасниці резиденції завершать свої відеороботи, які протягом літа-осені 2020 року будуть показані в Києві та інших містах України та включені до програм Гуртобусу і київського ПрайдМісяця.
Організатори проєкту — Фонд ІЗОЛЯЦІЯ та ГО «КиївПрайд» за підтримки Human Rights Fund 2019.