Писанки і крашанки – один із символів Великодня. Але це – два різні поняття. В чому різниця між писанками і крашанками, знають у Музеї Івана Гончара.
Цієї неділі – 16 квітня – православні українці святкують Великдень. Традиційно до свята випікають паски і прикрашають яйця. Існує легенда, за якою Марія Магдалина розповідала імператору Тиберію про Воскресіння Христове. В якості подарунка імператорові вона взяла яйце. Тиберій не повірив і сказав, що мертві не можуть воскреснути так само, як біле яйце не може стати червоним. В ту саму мить яйце змінило колір.
Це лише припущення, але в чому різниця між писанками та крашанками, відомо точно. Це знають у Музеї Івана Гончара – закладі, який зберігає і примножує українську культурну спадщину. Ось, що тут розповідають:
Писанка – сире яйце. Його розписують бджолиним воском та фарбують у 2-4 кольори. Для прикрашання вибирають символічні орнаменти зі змістом. Писанку не вживають у їжу. Її дарують з різними побажаннями – здоров’я, родинного щастя, врожаю тощо. Побажання залежить від орнаменту, яким прикрасили писанку.
Крашанка – це варене яйце. Його фарбують одним кольором. Наші бабусі робили це у цибульному лушпинні. Під час фарбування традиційно прикладали до яєць листочки петрушки, щоб виходив красивий узор. Крашанки вживають в їжу. Ними також можна грати в набитки: коли одна людина тримає одну крашанку, а інша б’є її носком другої крашанки.
Автор: Яна Панюшкіна
Фото: Dari lli / Unsplash, Σελήνη / Unsplash, Monika Grabkowska / Unsplash
Читайте також: ВЕЛИКОДНЯ ВИПІЧКА: РЕЦЕПТИ СМАЧНОЇ ПАСКИ ВІД ЄВГЕНА КЛОПОТЕНКА