Закрити
UA
Життя

Sustainability Guide: Просте посібник з усвідомленої моди – терміни та поняття, які потрібно знати

Поділись:

Якщо ви не маєте часу на глибоке вивчення цієї теми.
posts-to-db-Фото 1

Час стрімко йде вперед, а разом з ним з’являються нові продукти, рухи, терміни та поняття. Ще недавно мало хто знав про таке слово, як “sustainable”, якщо врахувати, що має кілька значень, чого вже там говорити про поняття “sustainable fashion”. За таким, здавалося б, важким словосполученням, ховається велика місія зі збереження природи та екології в цілому.

Редакція Marie Claire запускає новий усвідомлений проект “Sustainability Guide”, в якому ми розповідатимемо про найважливіше зі світу сталої моди та стилю життя. Почнемо ми з азів – розберемося в основних поняттях та значеннях, щоб бути “на одній хвилі” з усвідомленим ком’юніті.

Sustainability

У наші дні все частіше почали використовувати цей термін, але в більшості випадків контекст цього слова спотворюється. Sustainability можна застосувати абсолютно до всіх аспектів життя – це збалансована концепція з кінцевою метою підтримувати планету, на якій ми живемо. Йдеться про те, щоб майбутні покоління могли насолоджуватися тим самим, чим і ми. Усвідомленість має три напрями: екологічний, соціальний та економічний, але всі вони мають одну мету — зберегти природу.

Нижче ми підготували список поширених термінів, якими користуються еко-активісти та прихильники усвідомленого способу життя. Усі вони є складовими поняття “sustainable fashion” чи стійкої моди.

posts-to-db-Фото 2

Повільна мода

Як уже зрозуміло, це антонім поняття “fast fashion”, тобто моди з мас-маркетів та інших брендів, які щотижня випускають нову колекцію. Повільна мода часто зустрічається у капсульних та інших брендів, що практикують екологічність. Вони більше уваги приділяють якості, а не кількості та позачасовим речам, які ніколи не вийдуть із моди. Такі речі коштують дорожче, але, повірте, вони того варті.

posts-to-db-Фото 3

Eco-fashion

Цей вид моди орієнтований виключно на довкілля та спрямований на мінімізацію вуглецевого сліду. Бренди, які працюють під цим прапором, намагаються мінімізувати шкоду природі.

Циклічна мода 

Її ще називають круговою. Тут концепція проста: від виробництва до кінця свого життя цей одяг зберігає цінність, і навіть коли він повертається на переробку, він чудово гармонує з природою. І так по колу: з природи взято одяг, і в природу він повертається. 

 

Zero-Waste Fashion

З величезною кількістю відходів, що утворюються в індустрії моди, усвідомлені бренди почали змінювати погляди на залишки тканин на виробництві і використовують їх знову. Є два варіанти безвідходного модного виробництва: 1. Формування та пошиття моделей за лекалами з мінімальною витратою матерії. 2. Використання залишків для створення нових колекцій (техніка “Печворк” – ідеальна демонстрація цього). Деякі бренди подбають про те, щоб кожна галузь їхнього бізнесу була безвідходною, і це чудово!

Етична мода

Цей термін зазвичай має на увазі правильне ставлення бренду до своїх працівників. Чи справедливо оплачується праця? Чи справедливо поводяться з фермером, який вирощує бавовну? Залежно від ваших цінностей при покупках, ви можете задаватися різними питаннями: якщо ви веган, варто дізнатися чи не містить товар продуктів тваринного походження; чи не тестувався він на братах наших найменших і т.д.

posts-to-db-Фото 4

Регенеративна мода 

Ймовірно, найважливіший термін із усіх перелічених з огляду на нинішній стан екології. У нас залишилося близько 60 років верхнього шару ґрунту, який життєво важливий для виживання планети. Якщо ми не перетворимо землеробство на методи регенерації — не зможемо нічого вирощувати у майбутньому. Кілька брендів зараз працюють із регенеративними фермами для створення тканин. Цей хід дуже важливий для планети, оскільки такі ферми забезпечують здоров’я ґрунту та відновлюють верхній шар землі завдяки регенеративним агротехнологіям.

Є так багато різних способів долучитися до сталої моди. У більшості випадків ви, мабуть, уже робите щось позитивне у моді, навіть не підозрюючи про це!

Стійкі бренди

Це бренди, які намагаються дотримуватися правил і канонів стійкої моди, описаної вище. Якщо є необхідність оновити свій гардероб, краще звертатися саме до таких брендів. Найчастіше вони молоді, амбітні та транслюють важливу місію — збереження планети.

Читайте також: Звідки взялася Грета Тунберг і як 18-річна дівчинка може врятувати весь світ?

Трешн

Поняття, яке поєднує у собі два слова “мода” та “сміття”. Виходить, деякі екологічні бренди використовують для своїх колекцій зовсім незвичний матеріал, наприклад, пластикові пляшки або капсули, мішковину та інші непотрібні предмети.

Ресайклінг 

Це схоже з терміном “циклічна мода”, лише у вужчому спектрі. Ресайклінг – це вторинна переробка сировини на абсолютно нові продукти. Це заощаджує кошти і зберігає ресурси планети.

Апсайклінг

Це означає повторне використання тканини без попередньої переробки. Бренди все частіше беруть на озброєння цей метод і намагаються використати матеріали з минулих колекцій або секонд-хендів для створення нових шедеврів. В Україні адептом апсайклінгу можна вважати Ксенію Шнайдер, але молоді дизайнери також використовують цей принцип, наприклад бренд POSTUSHNA.

Сподіваємося, ви дізналися для себе щось нове і стали крок ближче до усвідомленого життя. 

Фото:https://unsplash.com/