Закрити
UA
Життя

Small Talk: хореограф Владислав Детюченко про прем’єру вистави «Маріуполь» у США

Поділись:

Світова прем’єра вистави «Маріуполь» київського хореографа Владислава Детюченка у партнерстві з композитором Джоном Хоупом (Іван Гаркуша) відбулася у США. Про роботу над виставою хореограф розповів в інтерв’ю  арт-журналістці Дарії Кибець.

Владислав Детюченко

Фото: facebook.com/Владислав Детюченко

Владиславе, на вашу думку, вистава «Маріуполь» зрозуміла американському глядачеві?

Я вважаю що для американського глядача головна думка та ідея, яку я хотів донести виставою «Маріуполь» абсолютно зрозуміла. У цьому і є неймовірна здібність мистецтва. Навіть якщо ми не розуміємо мову одне одного, у мистецтва завжди одна мова. Воно інтернаціональне. Саме тому дуже важливо продовжувати боротися і на культурному фронті.

Мистецтво ніколи не було аполітичне, і саме зараз воно може познайомити закордонного глядача з українською культурою і нагадати, що війна триває.

Тому в одній з частин вистави я використав музику великого українського композитора Миколи Леонтовича «Із-за гори сніжок летить». Слова цього твору дуже актуальні сьогодні. Якщо хоча б одна людина у глядацькій залі після перегляду «Маріуполь» замислиться, я буду щасливий! Можливо, ця людина зробить донат у волонтерську організацію або вийде на мітинг на підтримку українського народу. Це може щось змінити і приблизити нас до перемоги! У глядачів була можливість відправити гроші у фонд допомоги «Повернись Живим».

Звідки ви дізнавалися подробиці про події Маріуполя?

Ця вистава присвячена не тільки місту-герою Маріуполю. Ці жахливі злочини відбуваються всюди, де є окупанти. Але Маріуполь став символом сили, відваги і незламності українського народу. Захисники цього міста надихають продовжувати боротьбу! Я гадаю, що весь світ повинен про це дізнатися! Вистава побудована на реальних історіях людей які перебували на окупованих територіях різних міст України – Харькові, Ірпіні, Херсоні, Маріуполі тощо. Деякі історії я знаходив в Інтернеті та у відкритих джерелах. Інші історії мені розповідали люди у яких я брав інтерв‘ю. Неможливо передати словами, який біль вони відчувають…Я дуже їм вдячний за те, що вони погодились мені це розповісти. Навіть не уявляю, як складно їм було згадувати ці жахливі події…

Які методи ви задіяли, щоб передати трагізм ситуації?

Я розумів, що ця вистава «Маріуполь» повинна транслювати дуже сильний і зрозумілий меседж для американського глядача. Крім пластики, танцю та руху тіла я шукав інші виразні засоби. Дуже важливо було передати емоції стан українського народу. Тому я вирішив використати реальні слова українців, у яких брав інтерв‘ю. Ми переклали їх слова на англійську і разом з акторами записали у студії. Глядач міг не тільки побачити, але й почути про ці трагічні події. В кінці вистави було моє відеозвернення: «Понад 12 мільйонів українців змушені були втекти. Їхні будинки зруйновані. Понад 10 мільйонів потребують гуманітарної допомоги та фінансової підтримки. Понад 22 тисячі були вбиті. Понад 300 дітей загинули або були зґвалтовані. На даний момент ці цифри тільки зростають. Я хотів поділитися цією історією, тому що я впевнений, що людина створена, щоб творити добро. Щоб досліджувати нові горизонти та відкривати нові світи. Щоб ділитися теплом свого серця з іншими. Створювати, а не руйнувати чи вбивати. Я буду радий, якщо хоч одна людина в цьому залі подумає про це.»

Сьогодні про Маріуполь дізнався увесь світ, часто на міжнародних майданчиках можна почути, яке чудове місто біля моря майже «стерте з лиця землі». Як ви думаєте, чому нам, українцям, доводиться платити таку високу ціну за визнання?

Мені дуже шкода, що українська нація здобуває собі визнання в такий спосіб. Це жахливо. Ми не повинні платити таку високу ціну. Особливо наші діти… Усі, хто винен у цих нелюдських злочинах, повинні бути покарані! Зараз весь світ знає де знаходиться Україна і починає знайомитися з менталітетом і культурою українського народу. Саме ми будуємо перше враження світового суспільства про українців.

Ми платимо велику ціну за це, тому кожен українець повинен показати світу, що Україна – це насправді європейська держава з багатою історичною і культурною спадщиною.

Ми повинні показати, що український народ – це нація чесних, відповідальних і цивілізованих людей. Це також дуже важливий фронт, на якому знаходиться кожен громадянин України. Я вірю, що ми переможимо! Вірю у нашого президента, ЗСУ і наш незламний народ. Слава Україні!

Автор: Дарія Кибець

Фото: Paul Gordon Emerson 

Читайте також: SMALL TALK: АКТОРИ ОЛЕКСАНДР РУДИНСЬКИЙ ТА ВІТАЛІЙ АЖНОВ ПРО ПРЕМ’ЄРУ «КАЛІГУЛА»